chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Blog

Czy warto uczyć się nadal, kiedy już uzyskało się formalne wykształcenie?

04/05/2020
de Barbara Janic
Limba: PL

Czy warto uczyć się nadal, kiedy już uzyskało się formalne wykształcenie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Mam przecież konkretny zawód, dobrą pracę, stabilną pozycję społeczną… Czegóż jeszcze więcej chcieć? A jednak podejmujemy kolejne studia podyplomowe, kursy, szkolenia. Często zupełnie nie związane z podstawową profesją. Po co to wszystko?

Bardzo różne bywają pobudki poszczególnych osób. Z ciekawością badacza dowiadywałam się, co zachęciło uczestniczki projektu „Umiejętności Społeczne – nowe wyzwanie” do podjęcia wysiłku zdobywania nowej wiedzy i umiejętności podczas międzynarodowych kursów metodycznych organizowanych w różnych krajach i przez różne organizacje edukacyjne. Każda z pań wybierała kurs pod kątem własnych potrzeb i możliwości zastosowania uzyskanych kompetencji w pracy na rzecz Fundacji. Wiodącym tematem były oczywiście umiejętności społeczne, ich rozwój i rozwijanie w grupach osób, z którymi pracujemy w ramach działań organizacji.

 

Photo by Ben White on Unsplash

 

Tutaj znów wraca pytanie – czy osoby doświadczone, wykształcone muszą jeszcze się uczyć i czego nowego mogą się dowiedzieć podczas kursu?

Odpowiedzi są zróżnicowane, ale łączy je jedno – tak, uczenie się jest konieczne, ponieważ świat zmienia się nieustannie a wraz z nim nasze ku niemu odniesienie.

Każda z nas – uczestniczek projektu, ma własne doświadczenia z nauczaniem i uczeniem się, dlatego też skonstruowałyśmy listę powodów, dla których zarówno my jak i nasi podopieczni pozostają w nieustającej aktywności edukacyjnej:

- Gimnastyka dla mózgu – im bardziej nowe jest zadanie, tym bardziej ten zarządzający nami organ „chce” być aktywny, aby korzystając z systemu neuronalnego wciąż być sprawnym.

- Radość odkrywania – ciekawe i nowe zadania pozwalają czuć się tak, jak dziecko, które poznaje świat. One nigdy nie są smutne, kiedy penetrują otoczenie, podobnie dorosły jeśli z własnej woli decyduje się na naukę,  może doświadczać tej radości.

- Poznawanie przyjaciół – wspólne pasje i zainteresowania zjednują nam znajomych i przyjaciół.

- Jestem tego warta – to nie tylko slogan reklamowy, ale i całokształt zjawiska zwanego stabilnym poczuciem własnej wartości, który zyskujemy dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobywanym w procesie całożyciowej nauki.

- Niezłomność tworzenia – odkrywanie wciąż nowych pokładów, drzemiących w nas, daje zachętę i odwagę do nieustannego kreowania (czego przykładem może być nowatorska gra kompetencji społecznych stworzona przez uczestników projektu).

- Zachwyt odmienności – poszukiwanie tego, co wspólne i tego, co inne pozwala tworzyć własną mapę penetrowania świata.

   

Ludzie, z którymi pracujemy są także w ciągłym procesie zmiany, więc jeśli my się zatrzymamy, to tak jak w starym przysłowiu – pozostaniemy z tyłu. Pełniąc różne funkcje w Fundacji chcemy być w awangardzie, nie w ariergardzie edukacyjnej. Ciągłe uczenie się jest również naszym wiodącym zadaniem w Jeleniogórskiej Akademii III Wieku a równocześnie misją Fundacji: „Doceniamy różnice ucząc się przez całe życie”. Szkolenia metodyczne to także konieczność poznawania różnych miejsc, a co za tym idzie – wysiłek mentalny związany z przygotowaniem podróży, aktywnym użytkowaniem języków obcych, zawieraniem i podtrzymywaniem relacji interpersonalnych, zapamiętywaniem miejsc, nazw, odkrywanie odmienności kulturowych i obowiązujących zasad. To tylko część tego, co musi doświadczyć osoba korzystająca z mobilności. Jeśli dodamy do tego podnoszenie poczucia własnej wartości, które bez względu na wiek w jakim jesteśmy, zależy od naszego wizerunku w oczach własnych i innych osób, to coraz bardziej rozumiemy, że uczenie się przez całe życie rozwija nas nieustannie i nadaje życiu sens.

 

Danuta Sadownik

 

Projekt „Umiejętności społeczne-nowe wyzwanie” był realizowany przez Fundację „Aktywni XXI” w ramach programu POWER

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Se afișează 1 - 3 din 3
  • imaginea utilizatorului Kamila Wielgus
    Edukacja społeczeństwa jest niezbędna. Ucząc się poznajemy prawdziwą naturę świata, jesteśmy zdolni do samodzielnego myślenia, analizowania otoczenia i sytuacji. Często osoby dorosłe/starsze jedynie powtarzają to, co przekazali im rodzice, dziadkowie, a co jest zupełnie niezgodne z prawdą i współczesną nauką, powielając przy tym szkodliwe zachowania, nie tylko dla siebie (np. zaniechanie profilaktyki zdrowotnej), ale również dla innych osób. Zatem nauka w każdej formie niesie za sobą wiele pożytku i należy propagować ją w każdej grupie społecznej i wiekowej.
  • imaginea utilizatorului Wiktoria Miszczyk
    Zgadzam się z zapisanymi powodami, nauka i odkrywanie świata oraz procesów rządzących światem daje niesamowicie dużo satysfakcji i pozwala znaleźć nowe cele w życiu 
  • imaginea utilizatorului Nina Woderska
    Myślę, że warto przypominać o tym, o czym pisze Pani w tekście. Uczymy się przez całe życie a powodów, dla których to robimy jest znacznie więcej, niż nakaz przełożonego czy motywacja materialna (stricte finansowa). Przedstawiła Pani dla mnie ważne elementy motywacji do nauki. Dziękuję:)