chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Blog

Promocja zrównoważonego rozwoju wśród dorosłych Austriaków

14/02/2020
de CONEDU Austria
Limba: PL
Document available also in: DE

Warsztaty, filmy i dyskusje: programy austriackich centrów edukacji dorosłych oferują szeroki zakres możliwości zapoznania się z tematyką ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

  

  

Jedź, jedz i noś się z umiarem

Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska odgrywają coraz ważniejszą rolę w życiu prywatnym i społecznym. Widać to również w programach edukacji dorosłych – wystarczy spojrzeć na ofertę austriackich ośrodków edukacji dorosłych. Warsztaty dla majsterkowiczów, wykłady poświęcone zmianom klimatycznym, pokazy filmowe na temat marnotrawnego stylu życia – centra edukacji dają wiele możliwości do pogłębienia wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

  

Ochrona środowiska w sieci

Poprzez kursy beeMOOC wiedeńskie centra edukacji dorosłych chcą połączyć ochronę środowiska z cyfryzacją. Podczas kursu online uczestnicy dowiedzą się, jak chronić pszczoły, a także co dokładnie dzieje się w ulu oraz dlaczego ochrona środowiska i zrównoważony rozwój zależą od dobrostanu zwierząt. Kursowi będą towarzyszyły dyskusje dla tych uczestników, którzy chcą wymieniać się pomysłami na ten temat. Najbliższy kurs rusza 5 marca.

  

Przyjazne dla środowiska alternatywy codzienności

W warsztacie Wolfganga Diecka w Burgenlandzie będzie można samodzielne zbudować hotel dla owadów z palet, a następnie umieścić go we własnym ogrodzie. To także przyczynia się do ochrony zwierząt i przyrody.

Karyntskie centra edukacji dorosłych oferują w tym roku kursy dotyczące produkcji ręczników z wosku pszczelego. Zainteresowani mogą poznawać i tworzyć przyjazne środowisku alternatywy dla folii spożywczej i folii aluminiowej. To natomiast sprzyja unikaniu marnotrawstwa.

Podczas marcowych warsztatów w uniwersytecie ludowym w Vorarlbergu Sabine Strolz i Birgit Moosbrugger pokażą zielone kosmetyki i wspólnie z uczestnikami wyprodukują przyjazne dla środowiska kremy oraz produkty do pielęgnacji zębów.

Thomas Hausner, „Energetyczny ambasador” Dolnej Austrii, podczas warsztatów organizowanych przez tamtejsze Stowarzyszenie Centrów Edukacji Dorosłych pokaże alternatywne środki transportu samochodowego. Chętni będą mogli wziąć udział w jazdach próbnych!

  

Wykłady o zmianach klimatu i konsumpcji

Jak bardzo zmienia się klimat i dlaczego? Czy obecne ekstremalne zjawiska pogodowe mają coś wspólnego ze zmianami klimatu? Jaką rolę odgrywają dwutlenek węgla i efekt cieplarniany? W kwietniu w Tyrolskim Centrum Edukacji Dorosłych odbędzie się wykład na temat wpływu zmian klimatycznych na alpejski mikroklimat. Na przykładzie Tyrolu meteorolog Clemens Teutsch-Zumtobel przedstawi historyczne obserwacje klimatu i omówi aktualne warunki klimatyczne w regionie.

Jak to się stało, że my, ludzie, mamy teraz tak wiele i jak to wpłynie bieg historii? Historyk Frank Trentmann w uniwersytecie ludowym w Salzburgu w czerwcu opowie o historii i krytycznym podejściu do konsumpcji. Uczestnicy razem z wykładowcą przeanalizują historię zjawiska i spróbują wyjaśnić wpływ marnotrawnego stylu życia na klimat.

  

Ziołowe spacery: korzystaj tego, co znajdziesz w pobliżu

Uniwersytet ludowy w Styrii zorganizuje wędrówki śladami ziół, które posłużą do ukazania bogactwa przyrody. Uczestnicy dowiedzą się, jak można wykorzystać lokalnie rosnące zioła i co można z nich wyprodukować.

  

Filmuje problematyczne odchodzące społeczeństwo i nierówności społeczne

Ośrodki edukacji dorosłych w Górnej Austrii zorganizują przeglądy filmów dotyczących ochrony przyrody i klimatu. Film o społeczeństwie zbytku ma pokazać, jak wpływa 50 miliardów ton odpadów produkowanych każdego roku na zużycie zasobów i środowisko. Skłania on do zastanowienia, co należy robić, by uniknąć marnotrawstwa. Kolejny film dowodzi, że równowaga klimatyczna jest związana z równowagą społeczną. Po filmie Hunger, Macht und Profite (Głód, władza i korzyści) odbędą się dyskusje z ekspertami na temat bieżących problemów i możliwych rozwiązań.

  


Więcej informacji w języku niemieckim:


Text/Author of original article in German: Jennifer Friedl/CONEDU
Redaktion/Editing of original article in German: Lucia Paar/CONEDU
Pixabay-Licence, annca, www.pixabay.com

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn