chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Blog

Õpetajast koolitajaks?

08/01/2020
de Marleen Kedars
Limba: ET

Eesti keele seletav sõnaraamat räägib:

Õpetaja = inimene, kelle töö on õpetada; koolis lapsi õpetav isik; pedagoogilise eriharidusega koolieelse lasteasutuse töötaja; see, kes teadmisi jagab ja õpetust annab; autoriteet, eeskujunäitaja. 

Koolitaja = ?

Koolitaja tunneb edutunnet. Foto on illustratiivne. 

Juba väikesest peale teadsin ma öelda, et kui ma suureks saan, siis saab minust õpetaja. Ühel hetkel sain ma aru, et minust koolis lapsi õpetavat isikut ei saa ja otsustasin tegeleda täiskasvanutega. Kui alustasin õppimist erialal eesti keel kui teine keel ja eesti kultuur sai minust ka esimest korda täiskasvanute eesti keele kui võõrkeele õpetaja ning algas minu tähesära. Olen alati kõigile uhkusega öelnud, et ma olen õpetaja ja just eesti keele kui võõrkeele õpetaja. 

Keeleõppe koordinaatorina hakkasin veelgi rohkem süüvima keelekursusesse kui protsessi. Olin juba ennegi koostanud õppekavasid ja õppematerjale ning aru saanud, et iga õpetatav grupp on erinev, kuid tundsin, et soovin end selles valdkonnas veelgi rohkem arendada. Selle tõttu alustasin teed täiskasvanute koolitaja väljaõppes. Tunnen nüüd paremini täiskasvanuõppe põhiprintsiipe, mõistan koolituse kavandamise olulistust, sain tuttavaks põnevate koolitusvahendite ja meetoditega ning kohtusin teiste toredate koolitajatega, kellega kogemusi jagada. 

Väljaõppe käigus hakkasin esimest korda üldse mõtlema, kas täiskasvanute õpetaja võib ja saab end nimetada koolitajaks, sest ma ei olnud enne kunagi mõelnud endast kui koolitajast. Minu jaoks on veel keeruline defineerida, kes see koolitaja on, aga ma usun, et koolitaja on suure ja põhjatu seljakotiga võlur!

Ühel koolituspäeval oli ülesanne kirjeldada aastaaegade kaudu seda, kuidas ma end koolitajana tunnen või, kus aastaajas ma praegu koolitajana olen. Ütlesin siis, et olen talves, kuna minu õpilaste kiitused paitavad mind hellalt nagu pehmed langevad lumehelbed.

Koolitaja tunneb ka edutunnet!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Se afișează 1 - 3 din 3
 • imaginea utilizatorului Uğur PEKDEMİR
  Dil öğretimini pratikte nasıl yapabiliriz
 • imaginea utilizatorului Kaire Viil
  Aitäh innustava postituse eest!

  Usun, et igal õpetajal on neid teadmisi, mida kolleegidega jagada. Ja see on juba väga hea algus saada ka andragoogiks.

  Ka minu esmene töökoht oli kutsekoolis, kus õpetasin põhikooli lõpetanuile eesti keelt ja kirjandust. Vahel ikka igatsen seda toredat aega.
 • imaginea utilizatorului Veronika Tuul
  Marleen, nii huvitav on lugeda sinu mõtteid! Ja kuigi tundub, et koolitajate professionaalsed arenguteed on väga erinevad, siis ikka tunnen sellest postitusest äratundmist! Mis ongi vist see midagi, mis koolitajaid seob.