chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Blog

Procházka Lipskem s ušima nastraženýma

17/12/2019
de Rebekka Haubold
Limba: CS
Document available also in: DE

/cs/file/mcllichhoerewaswasdunichtsiehstpngmcll_ich_hoere_was_was_du_nicht_siehst.png

App-Projekt "Ich höre was was du nicht siehst"

Mediální klub Lipští lvi – recepty mezigeneračního mediálního projektu

Mediální klub Lipští lvi je jedním z mezigeneračních mediálně pedagogických projektů GAM e.V. (GAM se stará o společnost – starší věk – média). V mediálním klubu koncipují a realizují již od roku 2010 starší lidé společně se studenty mediální projekty, které jsou zveřejňovány na svém vlastním blogu  (externí link). Všichni členové pracují dobrovolně a bez nároku na odměnu. Pedagogickými cíli jsou požadavky na mediální kompetence a rovnost mezigeneračních dialogů.

Filozofie smíšených věkových struktur

/cs/file/gruppeleipzigerloewenpnggruppe_leipziger_loewen.png

Gruppenbild

Zcela jasně se obracíme proti členění na základě věku. Máme rádi a podporujeme mezigenerační spolupráci a mediální kompetence pro všechny. Koncept „Mladí něco přinášejí těm starším“ považujeme za diskriminační. Stejně tak naopak „Starší mohou předávat své životní zkušenosti“ – jako by starší lidé měli jen tyto znalosti. Místo abychom pracovali jednostranně, pracujeme stejně, jako je tomu v každodenním životě: zaměřujeme se na dialog, nezávislost na věku, s patřičnou úctou.

Nedáváme dohromady mladé a starší lidi na základě jejich věku, ale na základě jejich perspektivy a schopností. Přitom jsou podobnosti mnohem důležitější než rozdíly. Tak společně pracujeme na tématech, která se týkají všech:

● Láska: filmové střetnutí se s představou lásky a věku.

● Volný čas: reklamní spoty, které propagují zastávání čestných úřadů v důchodovém věku

● Digitalizace: pokus o ovlivňování, které odkazuje na šance a rizika.

● …

Klíčovým bodem projektu je mezigenerační práce na mediálním produktu s heslem „ Vměšování se do společenské diskuze“. Od myšlenky k realizaci jsme všechno zvládli s vlastní pomocí a díky dobrovolnické práci: vymýšleli jsme a zkoušeli, prozkoumávali jsme a hodnotili, školili jsme se navzájem a zlepšovali jsme se tak dlouho, dokud jsme nebyli s naší prací spokojeni. Vedle toho jsme rozvíjeli mediální kompetence.

Náš aktuální projekt: „Slyším to, co ty nevidíš – cesta kolem Lipska s ušima nastraženýma“

/cs/file/mclleindruckderapp2startbildschirmjpgmcll_eindruck_der_app_2_startbildschirm.jpg

Eindruck der App 2 Startbildschirm

Díky společné práci jsme vymysleli a vyzkoušeli aplikaci sloužící pro okružní cestu městem („Aplikace na poslouchání příběhů z Lipska“). Tato aplikace zavede uživatele na místa, která už ani neexistují a tam jim vypráví staré příběhy z časů starého Lipska.

Sbírání příběhů

Díky prohlášení v regionálních novinách jsme pozvali ke spolupráci lidi na základě jejich osobních představ, na základě představení vedení projektu, stejně jako na základě představení podoby projektu. Rychle jsme zjistili, že jsme díky tomu oslovili tři různé skupiny zájemců:

  1.  A) ty, kterým se líbil nápad na sestavení vlastní aplikace a jejím ověření (= měli zájem o ověření tohoto mediálního produktu)
  2.  B) ty, kteří se chtěli více dozvědět o Lipsku nebo o něm chtěli vyprávět (= měli zájem o redakční zpracování tohoto tématu) a
  3.  C) ty, kteří měli zájem o mezigenerační projekt (= měli zájem o podobu mezigenerační spolupráce)

CO a JAK ve velkých a malých skupinách

Setkávali jsme se v pravidelných dvoutýdenních intervalech a při dodatečných termínech podle potřeby. Téma CO bylo dáno  dohromady na základě společných diskuzí a bylo odsouhlaseno ve všech skupinách – například:

● Jaký obsah bychom měli v aplikaci najít?

● Co (ještě) potřebujeme?

● Jaký krok by měl dále následovat?

Pro otázku JAK, stejně jako pro konkrétní ověření, jsme vytvořili menší skupinky. Tyto skupiny byly vytvořeny podle zadání jednotlivých úloh stejně jako podle zájmu a silných stránek účastníků. Tak vznikly nejdříve následující skupiny:

● grafická skupina pro vznikající prvky a estetickou stránku aplikace stejně jako layout

● skupina pro textové zpracování, strukturu a redakční práce v aplikaci (texty a informace k místům, krátké informace k vypravěčům, struktury audio titulků)

● skupina pro práci s veřejností a vnějším představením aplikace

● skupina pro fotografie – tato skupina byla později integrována do jiných skupin

Jako doplnění k pravidelným dvoutýdenním setkáním probíhala ještě delší půldenní setkávání, při kterých jsme se soustředili na jednotlivá témata.

 Vedle mediálních kompetencí

Neměli jsme žádné přednášky, jak by co mělo vypadat, ale díky Learning–by–doing jsme si všechno prakticky vyzkoušeli (a často jsme také neuspěli díky příliš vysoké úrovni). I toto činí naši práci výjimečnou. Kvůli naší aplikaci jsme si nejprve prohlédli už vzniklé aplikace sloužící k prohlídkám města a diskutovali jsme o jejich technických a obsahových výhodách a nevýhodách. Na základě naší analýzy jsme vypracovali kategorie a požadavky na kvalifikaci naší vlastní aplikace: design, texty, cílovou skupinu, užitečnost.

Na základě těchto postupných kroků nám byla většina našich záměrů zcela jasná až teprve během práce. Nenechali jsme se tím ale vykolejit a pomalu jsme pracovali dál. Teprve když se téma stalo předmětem konfliktu, udělali jsme si během práce workshopy a kolečka společné reflexe. Tato témata se řídila následujícími akutními potřebami:

● vedení rozhovorů a techniky kladení otázek

● audio střih a manipulace

● autorské právo a obrázky

● kritika zdrojů a citací

● výstavba vnitřního designu

● úvod do programování

● ochrana dat a práva k aplikaci

Tato témata byla připravena vždy některým ze členů z vedení projektů, který toto také moderoval a zajišťoval (také didakticky).

Didakticky jsme pracovali vědomě rozmanitě: skupinové puzzle, Think-Pair-Share, hudební galerie, princip kuličkového ložiska nebo myšlenkové mapy. Využili jsme všechno, co se zrovna hodilo, abychom podpořili kreativitu a aby se nám podařilo vyvolat diskuzi. Ačkoliv jsme pracovali na aplikaci „Slyším to, co ty nevidíš“, rozhodli jsme se pro zjednodušený přístup a pracovali jsme v první řadě stylem papír a tužka. Nechali jsme tedy vzniknout aplikaci nejdříve na papíře: teprve potom ji dobrovolní tvůrci aplikace nechali vzniknout v pravé podobě. Možné spuštění aplikace je plánováno na září nebo říjen 2019.

Nejnovější poznatky o aplikaci a další projekty mediálního klubu Lipští lvi najdete také na Webseite des Medienclubs Leipziger Löwen (externí link).


O autorce: Rebekka Haubold studovala na univerzitě v Lipsku obor Komunikační a mediální vědy v bakalářském a později magisterském studijním programu se zaměřením na mediální pedagogiku. Nyní pracuje jako vědecká pracovnice na profesuře pro mediální kompetence a výzkumu o osvojení. Do mediálního klubu Lipští lvi GAM e.V. vstoupila v roce 2014 a převzala tam vedle Caroline Baetge vedení projektu o aplikacích iniciovaného Berndem Schorbem a Anjou Hartung „Slyším to, co ty vidíš – okružní cesta Lipska s ušima nastraženýma“. Promovala v oboru osvojení si práce se smartphone u dospělých jedinců.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Kritische Medienkompetenz und Erwachsenenbildung: Ein Dossier (Ressource)

Was müssen Sie beim Umgang mit Informationen aus dem Internet beachten? (Blog)

Digitale Lesekompetenz und digitale Kultur in der Stadtbibliothek Stuttgart (Blog)

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn