Blog
Blog

My se nikdy nepřestaneme učit!


Maren Lohrer_EPALE Botschafterin.

Můj malý syn je v šoku, když se potí nad svými úkoly a já mu povídám o celoživotním vzdělávání. „To to nikdy neskončí?“ ptá se zoufale. „Doufejme že ne,“ říkám já.

Když mu během krátké přednášky vyprávím o výhodách vzdělávání (nejlépe celoživotního), dívá se na mě jako na mimozemšťana. Na Mars on totiž skutečně chce, být astronautem je pro mnoho dětí tady na Zemi splněný sen o skutečném povolání již od té doby, co ESA výzkumník Alexander Gerst jako první obletěl Zemi. Ale jak to prosím souvisí s těmi hroznými domácími úkoly? Podle mě – hodně!

Být astronautem zní skvěle. Ale stačí jen přání dotknout se hvězd? Musí se pro to hlavně hodně udělat, naučit se mnoho dovedností. Nikdo se jím nestane jen tak. Per sapéra ad astra – přes potíže až ke hvězdám.

K novým břehům

Hm, tady nastává nová doba. Je to opravdu dobrá cesta? Nemusím i já udělat svoje domácí úkoly – rozuměj: podívejme se, co můj syn skutečně potřebuje, aby byl motivován a učil se sám bez donucení. Není možné trvat jen na starých výukových konceptech, musíme se posunout dál k „novým břehům“. Toto ale neplatí jen pro místo vzdělávání, dům rodičů, ale stejně tak pro všechna místa, kde dochází k vyučování. Jak se dá výuka dobře pojmout?

Která témata jsou nyní ve vzdělávání dospělých v módě? Jak budou tato témata zprostředkovávána? Kde jsou místa pro vývoj nových nabídek vzdělávání? Jak to vypadá u našich evropských sousedů? Jaká jsou politická a hospodářská rámcová opatření? Jak se dají získat lidi, kteří doposud vzdělávání nějakým způsobem unikali? Odpovědi na tyto otázky najdu na EPALE. Ale pro mě je EPALE především platforma, kde si mohu vyměňovat zkušenosti a něco nového se naučit.

Ke hvězdám

Velmi se těším na to, až budu EPALE velvyslankyní, těším se na diskuze a zamyšlení. Díky mému pracovnímu nasazení (pracovala jsem jako redaktorka, mediátorka, lektorka pro vzdělávání spotřebitelů) se zajímám především o obor na EPALE pojmenovaný „Životní kompetence“ (finanční vzdělávání, ráda bych se také dostala k řešení konfliktů). Také EPALE téma „Inkluze a rovnost šancí“ je pro mě velmi důležité. Protože každý si zasluhuje šanci dotknout se hvězd.

 


O Maren Lohrer:

Maren Lohrer pracuje hlavně jako ekonomická redaktorka v Mnichově. K tomu je také novinářkou a mediátorkou u Wortbrücke e.V. Pro Wortbrücke píše například newsletter „Die Brücke – News für Verbraucher in leichter Sprache“ (Zprávy pro spotřebitele v jednoduchém jazyce). Tato bezplatná vzdělávací nabídka spojuje základní ekonomické vzdělávání s výukou gramotností a díky tomu představuje aktuální médium pro podporu lidí s nízkou úrovní vzdělání. Maren Lohrer má titul M.A. v oboru Germanistika a Politické vědy, je certifikovanou mediátorkou a státně pověřenou lektorkou vzdělávání spotřebitelů v Bayernu. Do této doby absolvovala certifikované studium „Marktorientiertes Nachhaltigkeitsmanagement“ (management orientovaný na udržitelnost na trhu). Jako docentka nabízí workshopy a přednášky v oborech Vzdělávání spotřebitelů, Mediace a Komunikace.


Čtěte také další příspěvky od ambasadorů EPALE Německo.


Zde najdete ostatní blogové příspěvky Maren Lohrer:

Wie sag ich’s? Demokratie und Streitkultur

Fit für den Alltag

Das Kompositum - eine bedrohte Art

Login (3)

Doriți să schimbați limba?

Acest document este disponibil și în alte limbi. Selectați din lista de mai jos.
Switch Language

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Cele mai recente discuții

Discuție EPALE: învățare transformatoare și abilități de viață

Spuneți-ne dvs. despre învățarea transformatoare și abilitățile de viață!

Mai multe

Obiectivele tematice EPALE 2021. Să începem!

Vă invităm să îmbogățiți ceea ce urmează să fie un an intens în frunte cu contribuțiile și expertiza dumneavoastră! Să începem prin a lua parte la această discuție online. Discuția online va avea loc marți, 9 martie 2021, între orele 10.00 și 16.00. CET. Discuția scrisă va fi introdusă printr-un flux live cu o introducere în obiectivele tematice 2021 și va fi găzduită de Gina Ebner și Aleksandra Kozyra de la EAEA în numele Comitetului editorial EPALE.

Mai multe