chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

 
 

Blog

Õppimine õpirändes on palju rohkem kui koolitusel osalemine

22/10/2019
de Jelena Lohmatova
Limba: ET
Document available also in: EN

Oktoobris käisin oma 9-kuuse beebiga Itaalias ja osalesin koolitusel “Facing diversity: Intercultural Classroom Management”. Kuna olen ise täiskasvanute koolitaja, siis peale koolituse sisulise osa huvitas mind ka õppeprotsessi korraldamine, koolitusmetoodika valik ja elluviimine.

/et/file/jelenamobilitypngjelena_mobility.png

Oma töö jaoks tegin järgmised järeldused:

 1. Erasmus+ lähetusprojekt on enam kui lihtsalt koolitus: kogu õppekogemus (reis ise, linnas orienteerumine, kultuuri avastamine ja kohalike inimestega suhtlemine) rikastab ja muudab osaleja maailmapilti.
 2. Kuna inimesed tulevad erinevatest riikidest ja tutvuvad korraldajate kultuuriga koolituse kaudu, siis tuleks koolitusel rohkem tähelepanu pöörata külalislahkusele ja õppijate toetamisele (vastuvõttev asutus polnud kahjuks selles osas heaks eeskujuks).
 3. Sõltumata koolituse teemast ja kvaliteedist saab palju uut ja huvitavat teada ka teistelt osavõtjatelt – minu puhul kümnelt eri riikidest tulnud koolitajalt.
 4. Imetore oli tunda end jälle tudengina, kes, käes kohv ja seljas kott, kiirustab õpingutele läbi ühe Euroopa kauneima linna ajalooliste tänavate.
 5. Kuna koolitajana töötan taustalt väga erinevate õpilastega, siis veel kord sain aru, kuivõrd tähtis on õppijakeskne lähenemine ning projektitöö- ja teiste koostöömeetodite valimine selleks, et õppimine oleks tulemuslik ja õpiväljundid saaksid saavutatud.
 6. Kuna koolituse jooksul pidime koostama teejuhi oma kultuuri kohta, siis see pani mind mõtlema, et kumb kultuur mõjutab minu maailmavaadet, otsuseid ja elu tervikuna rohkem – kas vene või eesti? Mõistsin, et mitte kumbki eraldi, vaid pigem nende kombinatsioon. See tuli mulle üllatusena.
 7. Väike meelespea, mille panin oma seinale siis, kui koju olin jõudnud:

Kuidas vältida arusaamatust ja olla avatud erinevatele kultuuridele?

 • Ära eelda, et kõik mõistavad asju täpselt samamoodi.
 • Mäleta, et see, mis on normaalne sinu jaoks, võib olla seotud ainult sinu kultuuriga.
 • Mäleta, et sarnasel käitumisel võib olla teine tähendus.
 • Mingi käitumise märkamine ei tähenda selle mõistmist.
 • Ära eelda, et teine inimene mõistab seda, mida sa tahtsid öelda, just nii, nagu sa mõtlesid.
 • Ära eelda, et teine inimene tahtis öelda just seda, kuidas sina sellest aru said.
 • Võib-olla sulle ei meeldi teise inimese käitumine, aga proovi seda mõista.
 • Pea meeles, et enamik inimestest käituvad mõistlikult – sul on vaja ainult aru saada, milles see mõistlikkus seisneb.

Mida õppisin oma pisikeselt tütrelt? Maailm pakub palju huvitavaid elamusi. Kui sa võtad seda avatud südamega, usaldad elu, oled sõbralik teiste inimeste vastu ja uudishimulik, siis suured ja väikesed imed toimuvad iga päev.

-- 

Jelena Lohmatova on täiskasvanute koolitaja (tase VII), Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni ANDRAS juhatuse liige, EPALE saadik, Ida-Virumaa Aasta Koolitaja 2014, Eesti Aasta Koolitaja 2014, Haridusteaduste magister (Tallinna Ülikooli Andragoogika suund), andragoogika koolituste korraldaja alates 2012.a. Jelena on kahe õppeasutuse juht: Täiskasvanute õppe keskus Vestifex ja Mitteformaalse õppe keskus VitaTiim 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Se afișează 1 - 1 din 1
 • imaginea utilizatorului Heike Kölln-Prisner
  Hallo, auch ich habe gerade eine Mobilität in Heraklion/Griechenland abgeschlossen, und auch, wenn mein Thema und das Vorhaben sehr unterschiedlich war, kann ich nur bestätigen, wie wichtig es für einen selbst ist, immer mal wieder in eine neue Welt einzutauchen und sich selbst in einer anderen Rolle wiederzufinden. Das verunsichert auf gute Weise und lässt einen manches in einer neuen Perspektive sehen. Ich wünsche mir, dass noch viel mehr Menschen davon Gebrauch machen können. Genauer Bericht über meine Mobilität folgt, natürlich hier auf EPALE.
  Gruß Heike Kölln-Prisner