chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Spațiul de știri

Noslēgušās reģionālās diskusijas par pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā

14/11/2019
Limba: LV

13. novembrī Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālajā struktūrvienībā* norisinājās diskusija, kuras laikā Zemgales pieaugušo izglītības profesionāļi pārrunāja pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā. Ievadot diskusijas, dalībnieki tika iepazīstināti ar šī brīža aktualitātēm pieaugušo izglītībā Latvijā un Zemgales reģionā, neformālās izglītības kvalitātes nodrošināšanas jautājumiem un Eiropas pieaugušo izglītības informācijas platformu EPALE.

Pēc prezentācijām moderatoru vadītās darba grupas diskutēja par pieaugušo izglītības politikas attīstības virzieniem, atbalsta nodrošināšanu un esošo izglītības piedāvājumu. Visas darba grupas uzsvēra darba devēju iesaistes nozīmi - gan pieaugušo motivēšanā, gan izglītības piedāvājuma kvalitātes nodrošināšanā, gan minot darba vietas kā piemērotāko vidi mācību organizēšanai. Runājot par mācību vidi, dalībnieki akcentēja, ka izglītības programmas ir jāīsteno vietās, kas ir tuvu pieaugušo dzīvesvietai vai darba vietām, kur ir pieejama atbilstoša materiālā bāze attiecīgo profesiju pilnveidei, kā arī pedagogi, kuri ir gatavi strādāt ar pieaugušajiem, kas ir specifiska mērķauditorija. Darba grupas akcentēja arī pašvaldību lomu atbalsta nodrošināšanā indivīdam un izglītības pieejamības veicināšanā reģionos.

/lv/file/p1340186jpgp1340186.jpg

 

Ņemot vērā reģionu specifiku un iedzīvotāju mobilitātes iespējas, darba grupas meklēja risinājumus grūti aizsniedzamo pieaugušo iekļaušanai izglītībā, piemēram, izskatot tālmācības un e-mācības (tiešsaistē) kā variantu, īstenojot izglītības programmas. Darba grupas arī uzsvēra, ka modulāro profesionālās izglītības programmu īstenošana atvieglo pieaugušo izglītības īstenošanu un veicina tās elastību ar piebildi, ka apliecības par moduļu apguvi tiks atzītas un novērtētas valsts un darba devēju līmenī. Tāpat dalībnieki atzina, ka pieaugušo izglītības piedāvājumā ir jābūt iekļautām arī tādām programmām, kas veicina izaugsmi ne vien profesionālajā, bet arī indivīda pašizaugsmes un interešu līmenī.

Ar Zemgales diskusiju tika noslēgtas reģionālas diskusijas, kas kopš šī gada augusta norisinājās visos Latvijas vēsturiskajos novados.** 2019.gada 22.novembrī Latvijas Universitātes Zinātņu mājā notiks pieaugušo izglītības forums "Es strādāju un mācos", kura ietvaros tiks diskutēts arī par reģionālajās diskusijās izteiktajiem priekšlikumiem. Iegūtās atziņas un priekšlikumus plānots iestrādāt nākamā perioda pieaugušo izglītības plānošanas dokumentos.

*Diskusija norisinājās Erasmus+ programmas projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” ietvaros.

 

Avots: www.muzizglitiba.lv.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Se afișează 1 - 2 din 2
  • imaginea utilizatorului Dace Moroza
    Pieaugušo izglītība ir ļoti svarīga un aktuāla tēma. Ir pozitīvi redzēt, kad tiek par to domāts un meklētas iespējas kā pieaugušie var iegūt un pilnveidot savas izglītības iespējas un zināšanas. Šeit ļoti svarīga ir darba devēju iesaistīšanās, lai motivētu, lai nodoršinātu zināšanu vai izglītības kvalitāti darbiniekiem. Pie šī paša tiek minētas arī darba vietas, organizācijas, kā piemērotākā vide mācību organizēšanai. 
  • imaginea utilizatorului Aija Kokoreviča
    Viennozīmīgi esmu par to, ka Latvijā tiek ieviesta pieaugušo izglītība, jo, manuprāt, cilvēkam augot intereses mainās, veidojās dzīves pieredze un mainās skatījums uz kaut kādām lietām. Tāpēc pieaugušajam ir vieglāk saprast kas tieši viņam ir nepieciešams, kas palīdzētu pilnveidot jau esošās prasmes, kas būtu tas, kas paplašinātu darba iespējas vai kvalitātes līmeni jau esošajā darba vietā. Noteikti piekrītu teksta autoram par zināšanu praktizēšanu, jo vislabāk mēs kaut ko jaunu apgūstam to uzreiz pielietojot praksē. Kursi, lekcijas, praktiskās nodarbības ir ļoti labas pieaugušo izglītības metodes. Rakstā tiek minētas tālmācības un e-mācības (tiešsaistē) kā variants, īstenojot izglītības programmas. Esmu sakārusies ar pieaugušo izglītību un tieši tālmācība likusi vilties. Informācijas daudz, bet zināšanu pārbaude niecīga. Jautājums rodas, kā tālmācība var pārbaudīt konkrētās personas zināšanas, teorētiskās un praktiskās prasmes? Manuprāt , tiem pieaugušajiem, kuri apgūst kādu izglītības programmu tālmācības ceļā, būtu jābūt teorētisko un praktisko zināšanu pārbaudei klātienē.