Blog
Neformālās un ikdienas izglītības vērtēšana
Neformālās izglītības novērtēšanai ir daudz pozitīvu aspektu. Šis process apliecina, ka izglītība ir vērtība, jo bieži mēdzam par to "piemirst" .
Novērtēšana ceļ pašapziņu un nozīmīgumu cilvēkam, kurš mācās. Novērtēšana sekmē turpmāko mācīšanos. Tā demonstrē arī prakses un teorijas saistību. Nenoliedzami tā palīdz ietaupīt līdzekļus izglītībai. Neformālās izglītības novērtēšana ir arī liels izaicinājums formālajai izglītībai.
Detalizētu informāciju par šo tēmu var iegūt iepazīstoties ar CEDEFOP un EK dokumentu „Eiropas vadlīnijas neformālās un ikdienas izglītības vērtēšanai”. Latvijā nav pētījumu, cik „tālu” esam tikuši šo problēmu risināšanā, kaut gan darbība norit.
Dr.paed. prof. Ilze Ivanova, Latvijas Universitāte

- Doriți să comentați? Autentificați-vă sau înregistrați-vă

- Autentificare or înregistrați-vă to post comments or vote

Sveicināti!
Nedaudz pārskatīju CEDEFOP un EK dokumentu „Eiropas vadlīnijas neformālās un ikdienas izglītības vērtēšanai” un man kā topošai izglītības iestādes vadītājai (mācos maģistra programmā "Izglītības vadība") iezīmējās veidi, kā piedāvātās neformālās un ikdienas izglītības novērtēšanas metodes varētu palīdzēt skolotāju kolektīva izpētē. Un, patiesībā, daudzas no tām jau tiek īstenotas. Piemēram, debates - tās neformāli notiek gandrīz katrā skolotāju sanāksmē, deklaratīvas metodes - skolotāju atskaites semestra beigās, intervijas - individuālas pārrunas ar iestādes vadītāju, portfolio - skolotāju veidoto materiālu kopums utt. Ir svarīgi, ka iestādes vadītājs un arī pats darbinieks izprot šīs novērtēšanas jēgu. Tas ir lielisks veids, kas ne tikai vadītājam, bet arī pašam darbiniekam ļauj saprast, kas izdodas labi, bet kas vēl jāpilnveido. Tā vistiešākajā nozīmē ir mācīšanās - mācīšanās no savas un citu pieredzes, kas, visticamāk, iegūta neformālā ceļā vai veicot ikdienas darbības.
- Autentificare or înregistrați-vă to post comments or vote

Pilnīgi piekrītu par neformālas un ikdienas izglītības vērtēšanas nozīmi. Vērtēšana palīdz padarīt redzamu mācīšanos, kas notikusi ārpus pirmsskolām, skolām, augstskolām u.c. izglītības iestādēm. Neformālas un ikdienas izglītības vērtēšanai ir kā pozitīvie aspekti, tā arī negatīvie, par kuriem nedrīkst aizmirst. Jāņem vērā katra cilvēka īpatnības, kuras ietekmē sagatavotību vērtēšanai.
- Autentificare or înregistrați-vă to post comments or vote