European Commission logo
Creați un cont
Blog
Blog

A fost publicată EPALE Community Storybook!

114 povești inspiraționale din pandemie: o frescă impresionantă a acestor vremuri provocatoare, din perspectiva educatorilor adulți pasionați.

The EPALE Community Storybook 2020 is out!

Încă de la începutul pandemiei COVID-19 - care a reprezentat o provocare fără precedent pentru noi - am simțit că comunitatea noastră este foarte afectată de consecințele blocării și măsurilor de distanțare socială. Pandemia ne-a obligat să ne adaptăm la noi moduri de lucru și de a oferi educație. Acest lucru i-a determinat pe educatori să dezvolte tehnici inovatoare de instruire online, împingându-i să exploreze noi soluții, să-și asume riscuri și să gândească din altă perspectivă.

EPALE a dorit să sprijine educatorii pentru adulți și să permită comunității să se conecteze, să se împărtășească și să se inspire reciproc printr-o inițiativă nouă: Comunitatea poveștilor. Încă de la început, obiectivele inițiativei au fost de a implica pe deplin comunitatea noastră în a-și spune poveștile, a depăși sentimentul de izolare și a împărtăși problemele care le afectau viața de zi cu zi și care le provocau activitățile educaționale.

Am primit zeci de povești într-un spațiu scurt de timp. Comunitatea EPALE s-a adunat pentru a face față provocării și a-și împărtăși poveștile, pentru a-și sprijini colegii și pentru a spori valoarea și inovativitatea educației adulților.

Aceste 114 povești inspiraționale din pandemie reprezintă o frescă impresionantă a acestor vremuri provocatoare, din perspectiva educatorilor adulți pasionați.

 Pentru a facilita citirea, le-am împărțit în patru categorii principale:

  Incluziune socială

  Abilități de bază

  Cultură

 Abilități de lucru.

 Fiecare categorie include o varietate impresionantă de experiențe, perspective și nuanțe din întreaga Europă.

 De asemenea, am folosit #taguri pentru a vă orienta către anumite subiecte sau către mediul principal de învățare.

 Din motive editoriale, a trebuit să scurtăm textele originale ale poveștilor, care în unele cazuri au fost lungi și elaborate. Dar, făcând clic pe fiecare poveste, veți fi direcționat direct la textul complet aici pe EPALE.

  EPALE Community Storybook 2020 este disponibil pentru utilizatorii înregistrați, așa că nu uitați să vă conectați pentru a accesa Storybook-ul de mai jos. Vă dorim o lectură plăcută!

Sign in now!

Login (43)

Comentariu

Labai gera patirti, kad tiek daug kolegių ir kolegų Europoje gali būti pavyzdžiu, kaip nesustoti plėtoti veiklos ir puoselėti santykių atsiradus netikėtai kliūčiai - šiuo atveju Covid -19 pandemijai. Sveikinu puikias Lietuvos andragoges, pasidalijusias patirtimi. Ir labai džiugu, kad keturios iš jų yra aktyvios Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos narės.

It is very good to experience that so many colleagues in Europe can be an example of how to keep developing and nurturing relationships in the event of an unexpected obstacle, in this case the Covid-19 pandemic. Congratulations to the excellent Lithuanian andragogues who shared their experience. And it is very fine that four of them are active members of the Lithuanian Adult Education Association.

Login (1)

Doriți să schimbați limba?

Acest document este disponibil și în alte limbi. Selectați din lista de mai jos.
Switch Language

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Cele mai recente discuții

Dezvoltarea abilităților pentru viața democratică. Rolul învățării și educației adulților

Începeți să discutați despre cum abilitățile secolului 21 pot face cetățeni mai activi!

Mai multe

Proiect Erasmus+ KA1-Educatia Adultilor “Activitati de invatare pentru alfabetizarea in antreprenoriat a persoanelor dezavantajate”

Diseminarea rezultatelor proiectului

Mai multe

Proiect Erasmus+ KA1-Educatia Adultilor “Activitati de invatare pentru personalul de ingrijire a persoanelor cu afecțiuni oncologice”

Diseminare rezultate proiect

Mai multe