Blog
Blog

A fost publicată EPALE Community Storybook!

114 povești inspiraționale din pandemie: o frescă impresionantă a acestor vremuri provocatoare, din perspectiva educatorilor adulți pasionați.

The EPALE Community Storybook 2020 is out!

Încă de la începutul pandemiei COVID-19 - care a reprezentat o provocare fără precedent pentru noi - am simțit că comunitatea noastră este foarte afectată de consecințele blocării și măsurilor de distanțare socială. Pandemia ne-a obligat să ne adaptăm la noi moduri de lucru și de a oferi educație. Acest lucru i-a determinat pe educatori să dezvolte tehnici inovatoare de instruire online, împingându-i să exploreze noi soluții, să-și asume riscuri și să gândească din altă perspectivă.

EPALE a dorit să sprijine educatorii pentru adulți și să permită comunității să se conecteze, să se împărtășească și să se inspire reciproc printr-o inițiativă nouă: Comunitatea poveștilor. Încă de la început, obiectivele inițiativei au fost de a implica pe deplin comunitatea noastră în a-și spune poveștile, a depăși sentimentul de izolare și a împărtăși problemele care le afectau viața de zi cu zi și care le provocau activitățile educaționale.

Am primit zeci de povești într-un spațiu scurt de timp. Comunitatea EPALE s-a adunat pentru a face față provocării și a-și împărtăși poveștile, pentru a-și sprijini colegii și pentru a spori valoarea și inovativitatea educației adulților.

Aceste 114 povești inspiraționale din pandemie reprezintă o frescă impresionantă a acestor vremuri provocatoare, din perspectiva educatorilor adulți pasionați.

 Pentru a facilita citirea, le-am împărțit în patru categorii principale:

  Incluziune socială

  Abilități de bază

  Cultură

 Abilități de lucru.

 Fiecare categorie include o varietate impresionantă de experiențe, perspective și nuanțe din întreaga Europă.

 De asemenea, am folosit #taguri pentru a vă orienta către anumite subiecte sau către mediul principal de învățare.

 Din motive editoriale, a trebuit să scurtăm textele originale ale poveștilor, care în unele cazuri au fost lungi și elaborate. Dar, făcând clic pe fiecare poveste, veți fi direcționat direct la textul complet aici pe EPALE.

  EPALE Community Storybook 2020 este disponibil pentru utilizatorii înregistrați, așa că nu uitați să vă conectați pentru a accesa Storybook-ul de mai jos. Vă dorim o lectură plăcută!

Sign in now!

Login (38)

Doriți să schimbați limba?

Acest document este disponibil și în alte limbi. Selectați din lista de mai jos.
Switch Language

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Cele mai recente discuții

Discuție EPALE: învățare transformatoare și abilități de viață

Spuneți-ne dvs. despre învățarea transformatoare și abilitățile de viață!

Mai multe

Obiectivele tematice EPALE 2021. Să începem!

Vă invităm să îmbogățiți ceea ce urmează să fie un an intens în frunte cu contribuțiile și expertiza dumneavoastră! Să începem prin a lua parte la această discuție online. Discuția online va avea loc marți, 9 martie 2021, între orele 10.00 și 16.00. CET. Discuția scrisă va fi introdusă printr-un flux live cu o introducere în obiectivele tematice 2021 și va fi găzduită de Gina Ebner și Aleksandra Kozyra de la EAEA în numele Comitetului editorial EPALE.

Mai multe