chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

 
 

Blog

EPALE sărbătoreste cea de a treia aniversare

17/04/2018
de Popescu Anca
Limba: RO
Document available also in: EN MT FI EL SV LV PL SL FR IT LT BG HU ET PT ES NL DE DA CS HR

/ro/file/epale-celebrates-anniversaryEPALE Celebrates Anniversary

 

Suntem bucuroși să vă anunțăm că în luna aprilie 2018 EPALE împlinește trei ani! A fost o perioadă interesantă pentru noi, deoarece comunitatea noastră a crescut de la câteva sute la peste 37 000 de membri înregistrați, cu mii de profesioniști în domeniul învățării adulților care vizitează platforma în fiecare lună pentru a găsi sprijin sau inspirație. Datorită muncii asiduee a celor 36 echipe naționale EPALE din Europa, misiunea noastră de a sprijini comunitatea de educație a adulților continuă să fie puternică.

 

/ro/file/epale-3rd-anniversaryEPALE 3rd Anniversary

EPALE 3rd Anniversary

 

Register for free today

to take full advantage of EPALE’s community features and to sign up to our newsletter for monthly updates!

 

Our community

Comunitatea noastră

EPALE este un atelier unic pentru toți cei care lucrează în sectorul educației adulților - îi ajutăm pe membri noștri să fie informați cu privire la cele mai recente evoluții, să găsească surse de inspirație pentru proiecte, să caute resurse practice, să găsească parteneri de proiect și să discute pe dverse teme cu colegii lor.

Priviți ce au spus unii dintre membri noștri din întreaga Europă despre noi:

 

 

EPALE este soluția potrivită pentru educatori, deoarece le oferă un conținut de înaltă calitate, verificat, care a fost deja testat și utilizat de alți colegi din Europa.

Darijan Novak, educator pentru adulți

Ne-am înscris pe EPALE pentru că aveam nevoie de un al patrulea partener pentru proiectul nostru. În câteva zile, o mulțime de organizații ne-au contactat și, în final, am putut selecta dintr-un grup de candidați cu înaltă calificare. Suntem foarte multumiți de modul în care EPALE a lucrat pentru noi.

Anna Margrét și Linda Dröfn, specialiști ai Fundației Evris

EPALE este despre schimbul de expertiză și despre acordarea posibilității politicienilor și practicienilor din întreaga Europă de a se reuni și învăța unii de la cealalți.

Andrew McCoshan, expert în domeniul politicii de educație a adulților

Platforma EPALE ne oferă posibilitatea de conectare cu alți practicieni și organizații individuale și de a împărtăși studii de caz și abordări.

Emma Whitelock, CEO la LEAD Scotland

 

Rețelele de ambasadori și experți ai EPALE

Echipele naționale ale EPALE construiesc rețele mari de ambasadori și experți, al căror rol  este de a contribui nu doar cu un conținut de înaltă calitate, ci și de a răspândi știrea despre EPALE printre colegii lor, astfel încât mai mulți oameni să poată beneficia de avantajele platformei. Prima lor întâlnire a fost organizată la Roma de către Serviciul Național de Sprijin al EPALE din Italia, unde peste 70 ambasadori și membri EPALE din 18 țări s-au reunit pentru a discuta despre modul în care susținerea educației adulților la nivel național este mai eficientă prin colaborarea experților la nivel local.

Iată câteva interviuri pe care le-am colectat din întreaga Europă:

 

 

Timp de mulți ani am lucrat în domeniul educației adulților în diferite sectoare - cercetare academică precum și societate civilă - devenind astfel un ambasador EPALE, ceea ce a fost o alegere evidentă pentru mine. Mă aștept ca această experiență să mă ajute să construiesc Europa de jos în sus împreună cu alți colegi care consideră că educația este un motor al schimbării reale.

Gilda Esposito, ambasadorul EPALE, Italia

Am devenit ambasador al EPALE pentru a arăta lumii, în special liderilor europeni și liderilor olandezi, cerințele necesare construirii unei educații de înaltă calitate pentru adulți.

Kees Hammink ambasador EPALE, Olanda

EPALE este un loc de întâlnire între trei actori - practicieni, cercetători și organizații - și principalul său scop este de a conecta acești diferiți profesioniști.

Isabelle Houot, expert EPALE, Franța

Prin schimbul de expertiză și experiență din întreaga Europă, EPALE ne poate ajuta să dezvoltăm resurse mai bune și să ne asigurăm că nevoile de educație și formare ale adulților sunt îndeplinite.

Abdul Qadir, ambasador EPALE, Regatul Unit

 

#EPALECelebrates

Urmăriți-ne pe Facebook(link-ul este extern) și Twitter(link-ul este extern) și împărtășiți povestea voastră despre modul în care EPALE a făcut diferența pentru dvs. Ajutați-ne să răspândim știri despre EPALE și beneficiile sale pentru profesioniștii din domeniul educației adulților.

 

 

Înregistrează-te gratuit astăzi

pentru a profita din plin de caracteristicile comunității EPALE și pentru a vă înscrie la newsletter-ul nostru pentru actualizări lunare!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Se afișează 1 - 10 din 12
 • imaginea utilizatorului Caroline Smith

  I am glad to be part of this community EPALE that about to turns three this April which has shares valuable resources for the young professionals, teachers, educators as well as researchers about adult learning. Since I became a part of Personal Statement Folks where have been assisting university students in writing their personal statement to grab admission with guarantee, They would also happy to be a part of this community that provides verified high-quality content which has already been tested.

 • imaginea utilizatorului Lifelong learning network Macedonia
  Congratulations and all the best in the future work!May you spread this positive energy among us for many, many years further on!
 • imaginea utilizatorului Inga Jagelavičiūtė
  It is  a great pleasure to be a member of EPALE team for all these three years. EPALE becomes the place were the most active adult educators meet, share their experience and develope their competencies. There are a lot of interesting news about the developed projects, methodological ideas, held conferencies and ect. Good luck to all the members of EPALE. 
 • imaginea utilizatorului Filomena Montella
  Grazie Epale, perché il confronto con altre realtà europee amplifica le mie idee.
  Grazie Epale, perché le informazioni che si trasmettono qualificano il mio lavoro.
  Grazie Epale, perché mi dai modo di mettere in rete il mio lavoro con i miei studenti adulti.
  AD MAIORA SEMPER
 • imaginea utilizatorului Cath Harcula
  The achievements over the first three years are impressive, I wonder what we will go on to achieve over the next three years now that we have solid foundations to build on.
 • imaginea utilizatorului Elena Trepule
  I watch this portal grow from rudiment phase with barely basic information to hundreds of articles and sources to be chosen not only in EN, but also in national languages. It is an important virtual space for adult educators across Europe. 
 • imaginea utilizatorului ALPER GÖZEN
  Tebrikler, EPALE! 
  Congratulations EPALE!
 • imaginea utilizatorului norwegian board
  thanks alot
 • imaginea utilizatorului Etelberto Costa
  Like a baby, but industry 4.0!, still watching this world. However with the great power of improving, innovating and giving chances for Learning. 
 • imaginea utilizatorului Madli Leikop
  Palju õnne, EPALE!