chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

 
 

Blogue

Anatómia vzdelávania: Kedy uvidíme koniec fotosto(c)kových prezentácií?

20/11/2018
por Oliver Šimko
Idioma: SK
Anatómia vzdelávania: Kedy uvidíme koniec fotosto(c)kových prezentácií?

Pilotný diel seriálu o metódach a nástrojoch vo vzdelávacej praxi

Článok je o voľne dostupných zdrojov, ktoré sa oplatí používať pri tvorbe vzdelávacích podkladov, pri ktorých nebudú trpieť vaše oči.

 

Pôvodne som zvažoval, či má článok tohto charakteru zmysel v roku 2018, no pravidelné návštevy konferencií a workshopov ma stále presviedčajú, že kvalita vizuálneho dizajnu je v oblasti vzdelávania dospelých ešte stále  aktuálnou témou.

 

Čím to je, že aj obsahovo kvalitné prezentácie a materiály majú vizuálnu podobu  ktorá ich ťahá dole?

 

Najčastejšie si všímam nasledujúce argumenty, prečo to tak je:

 

 1. Na vzhľade až tak nezáleží, dôležitý je predsa obsah.

 2. Nemôžem si dovoliť používať kvalitnejší dizajn, pretože:

  1. Nemám na to zručnosti

  2. Nemáme prostriedky na zaplatenie profesionála

  3. Viaže ma korporátna identita

 

V nasledujúcich riadkoch chcem vyvrátiť tieto argumenty a ukázal cestu ako z tohoto kola von.

 

Poďme sa postupne pozrieť jednotlivé argumenty:

 

Vzhľad sa preceňuje, dôležitejší je samotný obsah vzdelávania.

 

Rozumiem a súhlasím, že obsah má byť na prvom mieste. No jedným dychom treba dodať, že aj sebelepší obsah nepadne na úrodnú pôdu, ak sa podáva vo forme, ktorá je nezrozumiteľná, alebo ťažko stráviteľná. Myslím že dnes už málokedy nájdeme prezentáciu s odvážnymi farebnými kombináciami ale nie je výnimkou, kedy sa používajú fotky s nekvalitným rozlíšením, či ťažšie čitateľné typy a veľkosti písma, čo uberá na celkovom dojme.

 

Zároveň je tu ešte jeden faktor, ktorý netrba brať na ľahkú váhu. Vedome či nevedome, ľudský mozog je zvyknutý porovnávať a hodnotiť podnety, na základe prvotnej skúsenosti - tzv. anchoring. Je to jav ktorý si viete ľahko zažiť pri každodennom živote, napríklad v obchode. Príklad: Ak ako prvé uvidíte plechovku paradajok s cenou 1,60€, ďalšie budete posudzovať na základe tejto ceny. Ak vedľa nej zbadáte plechovku za 1,40€ príde vám to v daný moment ako prijateľnejšia voľba. Ak ste však videli predtým ako prvú plechovku za 0,90€, tak plechovka za 1,40€ vám príde naopak drahá. Záleží preto, akú informáciu máme ako kotviacu.

 

Výzvou je, že digitálny dizajn okolo nás je všade, a vytvára pre nás kotvy, ktoré potom aplikujeme aj pri posudzovaní dizajnu vzdelávacích materiálov. Povedané polopate, ak ste pred začatím kurzu browsovali po instagrame, prípadne pracovali s gmailom či pozerali facebook, pracovali ste v graficky uhladenom a zrozumiteľnom prostredí. Keď v zápätí vidíte vizuálne zastaralú prezentáciu, šanca je, že vás neosloví tak ľahko, nakoľko ste si predtým ukotvili inú predstavu o štandarde kvality grafického dizajnu.

 

Na kvalite grafického dizajnu teda záleží, pretože ani nemáme inak na výber. Ak nechceme aby naše prezentácie vyzerali v očiach účastníkov “lacno” a “zastarane”, musíme rešpektovať, že naši budúci účastníci sú zvyknutý na určitý dizajnový štandard, z ktorého sa im nechce zľavovať.

 

Dostávame sa teda k bodu, kedy si uvedomujeme že kvalitný dizajn je dôležitý, avšak:

 

Nemôžem si dovoliť používať kvalitnejší dizajn, pretože:

 

Nemám na to zručnosti

 

Iste, byť profesionálny grafický dizajnér je profesia sama o sebe. Avšak na splnenie “vizuálneho minima” si stačí osvojiť používanie niekoľkých šikovných zdrojov, ktoré sú samonavádzacie a ponúkajú vysoký štandard, kvalitné šablóny, ktoré za vás vymýšľa niekto iný. Vy sa tak naozaj môžete starať len o to, nahodiť obsah do šablóny a na to nepotrebujete zručnosti grafického dizajnéra.

 

Nemáme prostriedky na zaplatenie profesionála

 

Keď budget nepustí, často zostáva na improvizácii a varenia z toho čo je k dispozícií. Našťastie, dnes existuje niekoľko stránok, ktoré ponúkajú licenčne neviazané zdroje, vďaka ktorým môžu vaše vzdelávacie materiály vyzerať o niekoľko úrovní vyššie.

 

Doporučujem si odložiť do záložiek:

 

1. Unsplash

https://unsplash.com

Stránka ktorá poskytuje naozaj nepreberné množstvo fotografií, ktoré sú zaujímavé hneď z niekoľkých dôvodov:

 

 1. Všetky fotky sú minimálne vo full HD rozlíšení - nehrozí,  že by ste mali niekedy zlú kvalitu fotiek.

 2. Výborné vyhľadávanie umožňuje nájsť špecifické fotografie, relevantné ku vašemu predmetu a téme.

 3. Všetky sú zadarmo, s voľnou licenciou.

 

Unsplash sa stáva čoraz viac populárnejší, a hoci fotky, ktoré tam nájdete pôsobia autentickejšie a uveriteľnejšie ako klasické fotky z fotobanky, môže sa stať, že fotky ktoré vám unsplash ponúkne ako prvé, už niekto niekde použil. Preto ak túžite po väčšej originalite, venujte trocha viacej času hľadaniu a neskončite len na prvej stránke. Výhodou unsplashu je, že kvalita fotiek tam nekolíše a aj “hlboko” vo vyhľadávaní nájdete zaujímavé kúsky.


 

2. Canva

www.canva.com

Canva sa stala pre mnohých mekkou pre tvorbu vzdelávacích, reklamných a komunikačných materiálov. A niet divu. Je to zadarmo, ponúka intuitívne rozhranie v ktorom si viete rýchlo zvoliť šablónu prezentácie / postu a stačí len zmeniť znenie textov, vymeniť prípadne fotku a máte hotovo.

 

Canva za vás vyrieši veci ako správny kontrast farieb, doporučený typ a veľkosť písma a pod., takže máte istotu, že pokiaľ sa pridržíte jedného z množstva šablón, nešliapnete vedľa.

 

Navyše,  všetko sa ukladá do cloudu, takže máte vašu prácu dostupnú kedykoľvek.

Pre niekoho môže byť nevýhodou, že je na prácu s Canvou potrebné internetové pripojenie, avšak aj pri väčších projektoch canva prekvapivo dobre “stíha” a neseká sa.

 

Canva ponúka množstvo šablón, ktorých súčasťou sú aj profesionálne spravené fotografie. Za tieto fotografie je ale potrebné zaplatiť, inak budete mať na nich vodotlač (čomu sa prosím vyhnite za každú cenu). Ale, tieto fotky viete jednoducho nahradiť legálne získanými fotkami z unsplashu a môžete tak udržať svoj budget na uzde.

 

Graphic burger

https://graphicburger.com

 

Nie vždy potrebujete fotky. Niekedy chcete a potrebujete ilustrácie alebo ikonky. Na tieto potreby tu je https://graphicburger.com ktorý ponúka opäť nepreberné množstvo materiálov, kde je väčšina zadarmo a s voľnou licenciou.

Lenže čo ak je tu posledný argument.


 

Viaže ma korporátna kultúra

 

Samozrejme, môže sa stať, že vaša korporátna identita, prípadne identita vašeho klienta prikazuje layout s ktorým nepohnete. Na druhú stranu ak povoľuje používať fotografie, minimálne vďaka unsplash-u sa môžete vyhnúť nekvalitným či rozostretým fotkám, ktoré by vašu prezentáciu mohli ťahať nadol.


 

Ak budete v budúcnosti stáť pred výzvou prípravy novej prezentácie či iných vzdelávacích materiálov, možno vám prídú šablóny na Canva práve vhod, a zdroje z unsplash či graphic burger-u vám ušetria čas aj peniaze. A hlavne, pomôžu váš vizuálny jazyk preniesť do jazyku 21. Storočia.

 

Držím palce!


 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn