chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

 
 

Blogue

Pārejas kvalifikāciju nozīme pieaugušajiem

02/12/2017
por Aldis Lazda
Idioma: LV
Document available also in: EN PL HR NL

/da/file/eqf-level-5-epaleEQF Level 5 EPALE

EQF Level 5 EPALE

2017. gada 9-10. novembrī EPALE tematiskais koordinators Saimons Broeks piedalījās pirmajā CHAIN 5 seminārā Lūtonā (Lielbritānija). CHAIN 5 ir starptautiska prakses kopiena, kas dalās zināšanās un pieredzē saistībā ar EKI 5. līmeni (ārēja saite). Prakses kopiena tika izveidota 2013. gada decembrī pēc tam, kad Eiropas Profesionālās izglītības attīstības centrs (Cedefop) pabeidza pētījumu par EKI 5. kvalifikācijas līmeni. Saimons dalījās ar mums pieredzē un seminārā gūtajos iespaidos.

 

CHAIN 5 seminārs notika 2017. gada novembrī Lūtonā un tā uzmanības centrā bija teorija un prakse saistībā ar darbā balstītu mācīšanos kā ‘pakotnes konceptu’. Tika spriests, kā šāda veida mācīšanās var nostiprināt 5. līmeņa kvalifikācijas lomu dažādās mērķgrupās, palielinot šīs kvalifikācijas nodrošināšanas kvalitāti (paturot prātā tādus jautājumus kā līmeņu mijiedarbība) un kā ‘mūžattīstības’ procesā kvalifikācijas var ieņemt nozīmīgāku lomu darba tirgū dažādās izglītojamo grupās.

Seminārā bija daudzas vērtīgas uzstāšanās gan no pētniecības, gan arī prakses viedokļa. Saistībā ar praksi, piemēram, darbsemināros tika apspriestas mācību prakses augstākajā izglītībā Anglijā, kā arī Nīderlandes institucionālais modelis formālās 5. līmeņa kvalifikācijas iegūšanai modulārākā un elastīgākā veidā. Skatu no pētniecības perspektīvas piedāvāja Tandem projekta pārstāvji (ārēja saite), raksturojot darbinieku mācīšanās iespējas un sniedzot prezentāciju par skolotājiem un treneriem darbā balstītas mācīšanās situācijā.

 

5. līmeņa nozīme pārejas posma atvieglošanā

Pieaugušajiem EKI 5. līmenis ir īpaši nozīmīgs. Šī kvalifikācija nodrošina pārejas iespējas no skolas uz darbu, no arodizglītības un profesionālās apmācības (VET) uz augstāko izglītību (AI), no darba atpakaļ uz skolu. Turklāt, Eiropā ir daudz dažādu kvalifikāciju ar dažādiem mērķiem (piem., pieeja darba tirgum, tālākizglītība). Seminārā man radās iespaids, ka daudzās valstīs tiek nopietni strādāts pie 5. kvalifikācijas līmeņa un tas nav tikai sakarā ar īsa cikla augstāko izglītību. Tā patiešām ir pārejas kvalifikācija, kas sasaista augstāko arodizglītību un AI, arodizglītību un profesionālo apmācību, biznesa akadēmijas un darba tirgu. Šīs pārejas iespējas kļūst arvien svarīgākas, jo daži nodarbošanās veidi ir pakļauti izzušanas riskam sakarā ar zemo interesi par tiem. Ir nepieciešams spēt (un attiecīgi, ir nepieciešams padarīt cilvēkus spējīgus) ātrāk iziet pārejas posmu profesionālajā dzīvē, kad ir nepieciešama elastība, lai tiktu galā ar dzīves uzliktajām prasībām. Šajā kontekstā 5. līmeņa kvalifikācijai ir izšķiroša loma attiecībā uz:

 • Pieaugušajiem, kas vēlas uzlabot savas prasmes, kompetences un kvalifikāciju (horizontālā pāreja);
 • Pieaugušajiem, kas vēlas mainīt savu profesionālo karjeru (vertikāla pāreja).

/da/file/level-learning-outcomes-cedefopLevel of learning outcomes Cedefop

Level of learning outcomes Cedefop

Avots: Cedefop (2014), 5. līmeņa kvalifikācija: virzība uz priekšu karjerā vai pārejā uz augstāko izglītību 

Attēla saturs latviski

/da/file/l45-leveloflearningoutcomescedefoplvpngl_45-level_of_learning_outcomes_cedefop_lv.png

Level of learning outcomes Cedefop (lv)

 

Ņemot vērā dažādās darbā balstītas mācīšanās formas, kādas tās ir šobrīd un būs tuvākajā nākotnē, 5. līmeņa kvalifikācijā mācīšanos var vislabākajā iespējamajā veidā saskaņot ar pieaugušo vajadzībām un konkrēto situāciju.

 

Darbā balstīta mācīšanās un terminoloģijas lietojums

Tomēr apspriežot darbā balstītu mācīšanos un mācību prakses Eiropā, bieži vien apmaldamies tulkojumos, jo līdzīgi jēdzieni nozīmē atšķirīgas lietas (ārēja saite). Hans Dāle (CHAIN 5) norādīja uz trīs kategorijām, kas tiek minētas, runājot  par 5. līmeņa kvalifikāciju:

 • Mācībās balstīts darbs: students tiek uzņemts formālās izglītības programmā un programmas komponentes ir balstītas uz mācību praksi. Nav oficiāla līguma ar darba devēju.
 • Duālā izglītība: studiju programma, kuras rezultātā tiek iegūta formāla kvalifikācija, bet šajā gadījumā ir divi līgumi – viens ar darba devēju un otrs ar izglītības iestādi. Izglītojamais vienlaicīgi ir students un darbinieks.
 • Darba vietā balstīta mācīšanās: izglītojamajam ir oficiāls līgums ar darba devēju; kvalifikācija ir cieši saistīta ar darbu un virzību uz priekšu karjerā  konkrētajā uzņēmumā/sektorā. Mācīšanās var būt neformāla, kuras rezultātā tiek iegūti sertifikāti, kurus pēc tam var validēt un apvienot pilnā formālā kvalifikācijā.

Atšķirības starp šīm trim kategorijām parāda plašo mācīšanās spektru, kas notiek darba vietās, kur mācīšanās ne vienmēr ir tieši saistīta ar formālām izglītības programmām. Tieši šādas programmas var būt visnoderīgākās pieaugušiem strādājošajiem, jo tās dod iespēju mācīties strādājot un virzīties uz priekšu profesionālajā karjerā.

Iepazīstieties ar CHAIN 5 seminārā sniegtajām prezentācijām (ārēja saite).


Saimons Broeks ir strādājis vairākos Eiropas pētniecības projektos par izglītību, darba tirgus jautājumiem un apdrošināšanas nozari. Viņš ir bijis padomdevējs Eiropas Komisijā, Eiropas Parlamentā un Eiropas aģentūrās jautājumos, kas saistīti ar izglītības politiku, mūžizglītību un darba tirgu, kā arī vadošais partneris Okhamas Politikas atbalsta institūtā.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Apresentando 1 - 2 de 2
 • Retrato de Zane Katrīne Kļaviņa
  Manuprāt darbā balstīta mācīšanās Latvijā nav pietiekami populāra - tai nav pietiekami daudz iespēju. Zinu, ka Vācijā, piemēram, duālā izglītība ir ļoti izplatīta izglītības forma. Mācoties strādājot, veidojas daudz ciešāka saikne starp teoriju un praksi un mācības kopumā varētu izrādīties jēgpilnākas par parastām akadēmiskām mācībām augstākās izglītības iestādēs.
 • Retrato de Hümeyra BAYKAN
  Normal 0 false false false DE X-NONE X-NONE

   
  Normal 0 false false false DE X-NONE X-NONE The TANDEM project aims at enhancing the flexibility in learning pathways across education systems (from EQF levels 4 to 5 and 6) connecting Vocational Education and Training (VET), Higher Education (HE) by taking into consideration the demands of the labour market.

  The project mainly focused on the need for education and training in the labor market, how to offer workers and apprentices learning pathways where they can take a next step to advanced vocational qualifications. Even though higher-level VET qualifications refer to highly skilled workers, this does not mean necessarily that those skills can be obtained only by higher education institutes/degrees.

  As Tandem shows, employers and employees invest in a substantial bundle of trainings, leading to a group of certificates. Depending of what the labor market (and the job) needs employees fill a “port-folio with VET certificates” based upon courses, training and work-experience. For employers the certification/recognition is a minor issue; they expect immediate results. Although the EQF/NQF aims to promote flexible learning pathways and focuses on learning outcomes independently of where the qualification has been acquired, no common arrangements exist for credit transfer and accumulation for qualifications related to the EQF. This makes it more difficult to move from one learning setting to another; such transitions are, however, fundamental for individuals who experience several transitions throughout their learning and employment careers. The growing internationalization of products and services value chains has triggered an increasing number of international (sectoral) qualifications industry-based training and certifications, based on standards developed by international companies or sectoral organizations.

  TANDEM recommends:

  •Close cooperation with companies and educational institutions: An important aspect that reflects one of the basic deficits is the gap between training and employment with a shortage of skills and qualifications of interest to the labour market. The training system is mostly not providing agile and well-oriented responses to the changes that are occurring in the labour market.

  •Education matters are mostly transversal and in charge of several ministries; absolutely necessary to have a platform for LLL in a country, having representatives of all ministries on board for shaping pathways and recognition diplomas and certificates outside the formal system, whit involvement of business organization. A European directive on how to recognize competences acquired from all types of learning and training is needed as well to issue certificates which could also be used as parts of national/international formal studies and joint degrees incl. recognition and accreditation of skills acquired through professional experience.

  •Involving the business world in the necessary reform processes for the simplification of EQF; EQF is still too much considered to be an education policy, falling under the responsibility of the educational sector driven by governments and the decision-making role of labor market side is often weak. The main focus should be placed on evidence of competences acquired rather than on the learning pathway; and building bridges between formal, non-formal and informal learning, leading also to the validation of learning outcomes acquired through experience.  The implementation should respond quickly to the rapid changes that are occurring at companies.

  Besides; the business world, as well as VET providers are more and more concerned that the numbers of graduates are growing in the HE (higher education) programs as already observed even in countries like Germany   “duale Berufsausbildung” with high reputation. In Bulgaria: 54% percent of the university graduates have jobs, which don't require a university degree; similar in TR and UK, studies indicate half of all university graduates are doing non-graduate jobs. On the other side students drop out of higher education without completing their studies. Though data availability and comparability still pose challenges, available completion rates range from 48 % to 88 %. In Germany 28% of students of any one year (in many technical courses at 50% or higher) currently give up their studies in bachelor degree programmes at higher education institutions.

  So it is actually highly recommended, to have a VET degree at level 5, to be seen as Higher VET by linking academic and vocational competences to each other. The traditional notion of white/blue collar with the concept of separate (higher/lower) skill sets is no longer appropriate to current conditions, has serious repercussions on VET students’ capacity and must be revised. Students/apprentices need the right tools representing alternatives more precisely attuned to job market demands to keep up with technological and economic change. For many people, VET remains a second option, and only a minority of workers has opportunities to develop new skills.

  EQF level 5 offers possibilities to build flexible learning pathways, creates a potential for expansion of VET at higher levels to better reflect the qualifications demanded by the businesses. New impulses can be created by means of incorporating of elements  of both VET and HE, a promising platform that can facilitate the step-through to advanced vocational qualifications without workers/students have to “invest” in a higher education degree. “Level 5 area” could be continuum for all supplementary qualifications and interdisciplinary skills acquired through business education, in-company training and vocational courses with effective procedures for recognizing skills acquired beyond formal education.

  It is becoming increasingly important in countries that are critical of their education system and think of modernization, that it is necessary to develop VET programs at their own national level 5. VET provider itself could develop programs that are suitable for those with a VET4 diploma, strongly with the focus on the labor market, with the help and input from the (regional) field of work. VET can only become more attractive if people rely on its results. The common trade coin is the learning outcomes. The step from VET4 to a higher level is often a difficult one, and it demands a specific approach in the government legislation and therefor the overall national strategy.