chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

Sala de imprensa

Úspešný Európsky deň odborných zručností na OA v Leviciach

21/12/2016
por Katarína Šoková
Idioma: SK

Levice 13. decembra (SkolskyServis.sk) - Obchodná akadémia v Leviciach je už niekoľko rokov zapojená do projektu Erasmus+. Práca v ich poslednom projekte "Odborná prax v zahraničí" reaguje na meniace sa potreby trhu práce a pohyb pracovných síl v rámci zjednotenej Európy a zabezpečuje pre študentov súvislú prax v zahraničnom prostredí, posilňuje ich odborné, teoretické a hlavne praktické poznatky a zručnosti s následnou lepšou zamestnateľnosťou a uplatnením sa na európskom trhu práce. Preto bolo prirodzené, že sa mladí ekonómovia z tejto školy zapojili 6. decembra do iniciatívy Európskej komisie - Európskeho týždňa odborných zručností.

Svoje aktivity uskutočnené v rámci tejto iniciatívy nazvali – OBJAV V SEBE EKONÓMA. Ich cieľom bolo priblížiť a zatraktívniť odborné vzdelávanie na svojej škole nielen svojim spolužiakom, i žiakom základných škôl, a širokej verejnosti mesta Levice. Takmer dve stovky účastníkov Európskeho dňa odborných zručností si pochvaľovali kvalitný profesionálne a odborne pripravený program podujatia.

Celodenný program ponúkol návštevníkom prierez toho, čomu sa študenti na tejto škole venujú. Nezabudnuteľný zážitok vo forme príbehov úspešných absolventov OA bol sprostredkovaný prítomným prostredníctvom tlačovej konferencie. Žiaci základných škôl, ktorí sa aktívne zapojili do workshopu „Innovation camp“, sa stali na chvíľu obchodníkmi. Na workshope v skupinách absolvovali rýchlokurz podnikania a zo štartovacieho balíčka, ktorý obdržali vyrobili tvorivú hračku, ktorú mali čo najefektívnejšie marketingovo ponúknuť na predaj tak, aby boli úspešní na trhu.

Videokonferencia s manažérmi firiem vo Veľkej Británii, kde študenti tejto školy praxovali bola lákadlom pre starších študentov a zároveň i motiváciou pre ich potenciálnu účasť na odbornej praxi v zahraničí. Študenti, ktorí sa zúčastnili takejto odbornej praxe v Londýne prezentovali svoje skúsenosti ostatným. Simulované pracovné pohovory uskutočnené pracovníčkou firmy Cloetta priblížili študentom, ako správne postupovať a byť úspešným na interview do novej práce. Zaujímavé boli i besedy s odborníkom Úradu práce Ing. Jozefom Mészárosom, Ing. Martinom Menšíkom - projektovým manažérom edujobs.sk a účtovníčkou Ing. Ivetou Ráčkovou.

Magnetom pre návštevníkov podujatia bol kontraktačný deň cvičných firiem, v ktorom ponúkali cvičné firmy Poseidon, Golden Eye, Mytea a ComfyWay svoje produkty a tiež priblížili aktivity, ktoré študenti v cvičnej firme absolvujú, aby sa naučili úspešne podnikať. V neposlednom rade besedy s odborníkmi z praxe z firmy ZF, ako i exkurzia firmy ZF a.s. a Domu náradia v Leviciach zaujali.

Študenti sa tešia, že vo svojej škole privítali levickú verejnosť, žiakov ZŠ na tejto skvelej akcii, a majú radosť z pozitívnej odozvy tých, ktorí sa podujatia zúčastnili. Toto podujatie je aktívnym príspevkom do Európskeho týždňa odborných zručností a skvelým príkladom spájania teórie s praxou a dôkazom, že odborné školstvo ide správnym smerom.

 

Zuzana Meszárosová, 13. decembra 2016

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email