Út a munkaerőpiacra – speciális szakiskolákból
A megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása a legfejlettebb demokráciájú és leggazdagabb országokban is speciális figyelmet és intézkedéseket igényel. A fogyatékos munkavállalók foglalkoztatási rátája ezekben az országokban is alacsonyabb, mint az épeké, bár a fejlett országokban az épek és fogyatékosok munkaerő-piaci jelenléte között nincs olyan szakadék, mint hazánkban. A valamennyi kormányzat által kitűzött cél teljesítését, a foglalkoztatási ráta emelését érezhetően javíthatja a fogyatékos emberek sikeresebb mun-kaerő-piaci integrációja, amelyhez a számukra nyújtott eredményes szakképzés nagymértékben hozzájárulhat.
A fogyatékos fiatalok szakképzésére Magyarországon alapvetően elkülönült intézményekben, a speciális szakiskolákban kerül sor. A speciális szakiskolából a munkaerőpiacra vezető út egyes aspektusait vizsgáló részkutatásra a TÁMOP 3.1.1 „21. századi közoktatás” program keretében, a 6.1.1-es, „Elhelyezkedési esélyek” című kutatási projekten belül került sor 2009–2010-ben. A kutatás során célul tűztük ki, hogy megismerjük az elmúlt két évti-zed azon fő törekvéseit, amelyek egyre közelebb próbálták vinni a munkaerőpiachoz ezen intézményeket és diákjaikat. Számos iskolaigazgatóval, szakemberrel, pedagógussal készí-tettünk interjúkat. 2009 őszén egy kétoldalas kérdőíven a speciális szakiskolák vezetőit aktuális szakpolitikai témákról kérdeztük meg, 2010 májusában pedig végzés előtt álló speciális szakiskolásokkal töltettünk ki egy rövid kérdőívet szakképzésükről, foglalkozási terveikről. Minthogy az iskolavezetői és a diákok számára készült kérdőívet is – némileg módosított, bővített formában – szakiskolai vezetőkkel és diákokkal is kitöltettük, így néhány szempontból mód nyílik e két intézménytípus és diákjaik összehasonlítására is.
A kutatás eredményeit összefoglaló, az interneten is hozzáférhető (http://tamop311. ofi.hu/kezdolap) rövid kiadvány célja, hogy növelje a háttértudást a jelenleg a speciális szakiskolában megjelenő társadalmi csoport sikeres munkaerő-piaci integrációjáról, az iskolákban folyó, a későbbi foglalkoztatás esélyét növelni szándékozó munkáról, és érveket szolgáltasson a fogyatékosok speciális intézményekben és/vagy integrált formában történő szakképzéséről esedékes vitához.