European Commission logo
Create an account
Blog
Blog

DYS2GO – Lavinamieji žaidimai jaunuoliams, turintiems disleksiją

Disleksija yra visą gyvenimą besitęsiantys sunkumai, būdingi 1 iš 10 žmonių Europoje. Nors dauguma disleksiją sieja tik su sunkumais taisyklingai ir sklandžiai perskaityti bei užrašyti žodžius, tačiau tai yra daugialypė problema, kuri turi įtakos ne tik raštingumo įgūdžių įgijimui. Disleksiją turintis asmuo turi reguliariai lavinti savo įgūdžius, kitaip visos įtraukiojo ugdymo priemonės, pavyzdžiui, profesiniame mokyme, aukštajame moksle ar tęstiniuose suaugusiųjų mokymuose, gali nepasiteisinti. Toks lavinimas yra būtina fonologinio ir ortografinio informacijos apdorojimo sąlyga. Disleksiją turintiems asmenims interaktyvios užduotys gali padėti lavinti specifinius įgūdžius. Sėkmingai įgyvendinti GRUNDTVIG projektai EDYSGATE (2008 m.) ir DYS 2.0 (2011 m.) sprendė šį iššūkį sukūrę lavinamųjų žaidimų jaunuoliams, turintiems disleksiją, Windows platformoje. Šie lavinamieji žaidimai buvo apdovanoti kaip geriausi 2009 m. „Austrian Multimedia Prix“ socialinių paslaugų kategorijoje ir 2009 m. „World Summit Award“ e. mokymosi ir ugdymo kategorijoje. Tačiau išaugo lavinamųjų žaidimų versijos mobiliesiems įrenginiams poreikis. Mobilieji įrenginiai iš tiesų tapo nepaprastai galingi (ne tik techniniu požiūriu) ir populiarūs, ypač jaunuolių tarpe, ir siūlo didžiules galimybes lavintis „bet kur ir bet kada“. Aukščiau minėtų projektų metu sukurti lavinamieji žaidimai buvo prieinami tik realiu laiku, naudojantis interneto ryšiu ir buvo sukurti taip, kad veiktų kompiuteryje su santykinai dideliu ekranu, naudojantis klaviatūra bei pele. Todėl būtina lavinamuosius žaidimus perkelti taip, kad:

  1. parsisiuntus programėlę interneto ryšys daugiau nebūtų reikalingas (lavinimasis „bet kur ir bet kada);
  2. jie būtų pritaikomi mažesniems ekranams;
  3. būtų panaudotos liečiamo ekrano funkcijos;
  4. programėlės dizainas būtų intuityvus (nekeliantis klausimų).

Atsižvelgiant į tai, 2018 – 2021 m. Socialinių projektų institutas (Kaunas) kartu su partneriais iš skirtingų Europos šalių – Austrijos, Bulgarijos, Čekijos, Latvijos, Vokietijos – vykdė Erasmus+ projektą „DYS2GO – Lavinamieji žaidimai jaunuoliams, turintiems disleksiją“. Šio projekto tikslas buvo sukurti motyvuojančius ir stimuliuojančius lavinamuosius žaidimus, naudojamus mobiliuose įrenginiuose, kurie padėtų lavinti įgūdžius, būtinus jauniems asmenims, turintiems disleksiją.

Šio projekto metu buvo sukurti 206 lavinamieji žaidimai, laisvai prieinami 6 kalbomis (lietuvių, latvių, anglų, vokiečių, bulgarų, čekų). DYS2GO lavinamieji žaidimai nėra tiesiog “įprasti” internetiniai laisvalaikio žaidimai jaunuoliams; tai veikiau lavinamosios užduotys ir jų paskirtis yra lavinti tam tikrus specifinius pažintinius gebėjimus: girdimąjį ir regimąjį išskyrimą, girdimąją ir regimąją atmintį, trumpalaikės girdimosios ir regimosios atminties gebėjimą užkoduoti ir išlaikyti informacijos vienetus pateiktus tam tikra nuoseklia seka, gebėjimus išdėstyti objektus erdvėje, skirti kairę-dešinę puses. Svarbu tai, kad lavinamuosius žaidimus galima žaisti kaip pavienius žaidimus ir kaip žaidimų istorijas, kuriose žaidimai yra sujungti į  vientisą nuotykių, detektyvo, paslapties istorijos struktūrą ir yra labiau patrauklūs bei įtraukiantys jaunuolius.

Nors DYS2GO lavinamieji žaidimai yra skirti 16+ jaunuoliams, turintiems disleksiją, tačiau jie gali būti pritaikomi ir jaunesnio amžiaus grupių vaikams bei suaugusiems, patyrusiems kognityvinių funkcijų sutrikimų. Skirtingų sričių specialistai – spec. pedagogai, logopedai, psichologai, pedagogai gali panaudoti šiuos lavinamuosius žaidimus-užduotis disleksiją turinčių asmenų sunkumų įveikai.

Lavinamuosius žaidimus galima žaisti mobiliuosiuose įrenginiuose (Android, Apple IOS) bei Windows darbalaukyje. Lavinamųjų žaidimų programėlė turi Vadovą specialistams, kuriame išsamiai aprašoma, kaip naudotis programėle.

DYS2GO lavinamuosius žaidimus siūlome parsisiųsti ir instaliuoti naudojant

  • nuorodą į DYS2GO programėlę projekto tinklalapyje http://dys2go.eu/
  • Google Play: DYS2GO
  • Apple Store: DYS2GO

 

Julita Pigulevičienė, Socialinių projektų institutas, projekto koordinatorė

 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Discussões mais recentes

Focos temáticos 2021 da EPALE. Vamos começar!

Convidamo-lo(a) a enriquecer o que definimos para que este seja um ano intenso, contando com os seus contributos e experiência! Vamos começar por participar nesta discussão online. A discussão terá lugar a 9 de março de 2021, terça-feira, entre as 10:00 e as 16:00 CET (9:00 / 15:00 Lisboa). A discussão escrita será precedida por uma transmissão ao vivo com uma introdução aos focos temáticos de 2021 e será apresentada por Gina Ebner e Aleksandra Kozyra, da Associação Europeia para a Educação de Adultos (EAEA), em representação do Conselho Editorial da EPALE.

Mais

Debate da EPALE: o futuro da educação de adultos

A 8 de julho de 2020 (quarta-feira), com início às 10 horas e encerramento às 16 horas (CEST), a EPALE irá promover um debate online sobre o futuro da educação de adultos. Vamos discutir sobre o futuro do setor da educação de adultos, os novos desafios e oportunidades. O debate será moderado pela especialista da EPALE Gina Ebner, secretária-geral da EAEA.

 

Mais

Comunidade EPALE: partilhe os seus exemplos de boas práticas e de projetos bem-sucedidos no âmbito da educação para a cidadania

No âmbito do foco temático na Educação para a Cidadania, queremos ouvi-lo(a) a si – membro da comunidade EPALE – sobre exemplos de boas práticas e de projetos bem-sucedidos no âmbito da Educação para a Cidadania para adultos.

Mais