chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

Blogue

Balss nozīme publiskajā runā

20/03/2020
por Iveta Narkēviča
Idioma: LV

Publiskā uzstāšanās vai prezentācija auditorijas priekšā ir notikums, kuram gatavojas arī pieredzējuši lektori, vadītāji, skatuves mākslinieki. Kas ir šie visi faktori, kas galu galā noteiks, vai uzstāšanās ir bijusi veiksmīga?

Mēs visi zinām, vai vismaz nojaušam, ka pirms prezentācijas ir jāsagatavot runājamais teksts. Ir jāpārzin tēma, ir jāatcerās fakti, skaitļi utt. Bet kā ar mūsu galveno vēstījuma nodošanas aparātu - balsi? Arī tai jāpievērš ļoti liela uzmanība. Ir pierādīts, ka auditorijai pievilcīgāk skan tās balsis, kas ir tembrāli zemākas un spēcīgākas. Rodas sajūta, ka tie cilvēki ir kompetentāki, gudrāki un uzticamāki. Un noteikti būsiet ievērojuši, ka neviens TV diktors ziņas nelasa augstā un spiedzošā balsī. Viņi apzināti strādā ar savām balss saitēm, balss aparātu, lai attīstītu sevī dzidru, dziļu balsi, kurā ir patīkami klausīties un ieklausīties.

Ir teiciens, ka dzīvē visu var iemācīties, vajag tikai darīt. Un vēlos iedrošināt - arī ar balsi ir tāpat. Balss nav kā dotais lielums - to var mainīt un uzlabot. Burvīgs piemērs tam ir nu jau Latvijā viena no vadošajām runas mākslas pedagoģēm un aktrisēm Zane Daudziņa. Viņa uzreiz nepiedzima ar jau nostādītu un dzidru, dziļu balsi, kā arī nevainojamu dikciju un artikulāciju. Kā viņa pati stāsta, tad pirms satika savu skolotāju Dzintru Mendziņu, viņas balss bija klusa, čiepstoša un meitenīga.

Strādājot pie savs balss, trenējot dikciju, stāju un praktizējot citus vingrinājumus, Zane iepazina un atklāja savu īsto balsi, kļuva pārliecināta par savu viedokli un spējām to izteikt. Un nu jau gadiem viņa māca un iedvesmo topošos aktierus un citus interesentus, kuri ir nolēmuši uzsākt pārliecinošu ceļu pretī jaunām virsotnēm, izkopjot savu spēju izteikties skaidri un artikulēti.

Tad, kad cilvēks runā, otra cilvēka (klausītāja) balss saites sāk automātiski kustēties līdzi. To var novērot arī tad, kad runātāja balss nav īpaši patīkama un ir pat čerkstoša. Pēc brīža klausītājs savās balss saitēs var just tādu pašu krekšķi, pateicoties šīm brakstoši krakstošām vibrācijām, kuru rezultātā balss saites varmācīgi sakļaujas un atraujas viena no otras. Domāju, ka mēs katrs esam novērojuši, kā izmainās mūsu iekšējās sajūtas, kad jāklausās netīkamā balsī.

Un tieši šā iemesla dēļ, pirms nākošās prezentācijas, ieteicams padarboties ne tikai ar runājamo tekstu, bet arī ar balsi, kas palīdzēs nodot vēstījumu klausītājam. Jo dzīva cilvēka balss, dzīva komunikācija nostrādās daudz labāk kā PowerPont prezentācija. Lai balss būtu "gatava darbam" nepieciešams izgulēties. Miega trūkums rada balss aizsmakumu. Vēl svarīgi atcerēties - padzerties. Izkaltušas balss saites radīs traucējošu diskomfortu runājot. Turklāt nozīmīgi ir ikdienā regulāri uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu, ne tikai pirms uzstāšanās. Un arī elpošana spēlē milzīgu lomu balss saišu un runas aparāta veselībā. Tā ir plaša tēma - par to padalīšos citā rakstā.

Zane Daudziņa iesaka iedvesmai ielūkoties Kacudzo Niši - japāņu profesora makrobiotikas grāmatiņas, kurās atrodamas tādas tēmas kā enerģētiskā elpošana, uzturs, sirds un asinsvadu sistēmas atveseļošana, un dzīve saskaņā ar gadalaikiem.

Novēlu nebaidīties ieklausīties sevī un savā balsī - apzināti vēršot tai uzmanību un strādājot ar to, mūsu prezentēšanas, argumentēšanas un publiskās runas prasmes uzlabosies, kas veicinās panākumus visā nākotnes karjerā!

Turklāt šobrīd, kad mājas režīma apstākļos vairāk laika atliek sev, var burvīgi patstāvīgi praktizēt dikcijas un artikulācijas vingrinājumus.

Sākumam patestējiet sevi - cik viegli Jums ir izrunāt šo populāro vārdu mežģi (attēlā)?
 

 


Iveta Narkēviča ir pieaugušo izglītotāja un mācību koordinatore "Runas skolā", popularizējot lekcijas un meistarklases pieaugušajiem par publiskās runas prasmēm.

 

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Apresentando 1 - 2 de 2
 • Retrato de Laura Semuča
  Balss nozīme publiskā runā ir ļoti būtiska. Piekrīt, ka patīkamāk ir klausīties tembrāli zemāku un spēcīgāku balsi. Ļoti būtisks ir arī publiskās runas saturs un struktūra, pirms uzstāšanās auditorijas priekšā viennozīmīgi runa ir jāsagatavo.
  Piekrītu,  ka runāt publiski var iemācīties, bet arī uzskatu, ka visiem nav šādas dotības un nemaz to nevajag darīt.
  Pedagogam ir svarīgi runāt gramatiski pareizi, skaidri, konstruktīvi.
 • Retrato de Solvita Kemlere-Veitmane
  Publiskā uzstāšanās pedagogiem ir neatņemama darba sastāvdaļa. Vadot nodarbības, vecāku sapulces, pasākumus un atklātās nodarbības. Lai mūs uztvertu, kā pedagogus, kas, ir spilgta personība, profesionālis ar plašu redzesloku, atvērts jaunām vispusīgām zināšanām savā nozarē. Lai spētu citu profesiju vidū konkurēt ar savu inteliģences līmeni. Pedagogiem noderētu apgūt šo publiku runas mākslu. 
  Mēs visi zinām to sajūtu, ka no uztraukuma pazūd balss. Tādēļ ir svarīgi, kā mēs protam kontrolēt un regulēt savu balss tembru. Lai mūs dzirdētu un izprastu, ko mēs sakām. Mani aizrāva ieskats pirmajā nodarbībā https://www.runasskola.lv/products/zane-daudzina.
   ĻOTI žēl ka pedagogiem nav pieejami semināri pie Zanes Daudziņas. Tas atvieglotu pedagoga darbu un saglabātu balss saites. Visiem ieteiktu noskatīties pieejamo materiālu https://www.youtube.com/watch?v=V03Dmg0WkQ0 , jūs gūsiet daudz izskaidrojumu un pozitīvas emocijas