chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

Blogue

Cztery kroki w kierunku kultury uczenia się w pracy

13/12/2019
por Malgorzata Dybala
Idioma: PL
Document available also in: EN HU EL NL

/pt/file/learning-work-0Learning at work

Learning at work

  

tłumaczenie NSS Polska

        

Jak wspierać kulturę uczenia się w pracy w czterech etapach? Koordynator tematyczny Markus Palmén dzieli się wskazówkami, które pomogły mu nabyć nawyk uczenia się w pracy.

          

Kiedy ktoś wyrusza w podróż edukacyjną, jest to obietnica wzrostu, ale oznacza to również brak wiedzy lub umiejętności. Jeśli chcę się czegoś nowego nauczyć, to przyznaję, że obecnie tego nie wiem.

Brzmi to jak niezdarna tautologia, ale, w rzeczywistości, jest to pierwszy kluczowy krok w tworzeniu pozytywnej atmosfery do nauki w pracy (lub gdziekolwiek indziej). W tym wpisie na blogu dzielę się praktykami, które pomogły mi na mojej własnej ścieżce uczenia się w pracy.

W pracy często potrzebujemy stworzyć aurę niezłomnego profesjonalizmu. Obarczeni  (nieuzasadnionymi) syndromem oszusta, niechętnie przyznajemy, że brakuje nam umiejętności w niektórych aspektach. Przyznanie się do tego kolegom i przełożonym może nawet wydawać się lekkomyślne.

         

1. Walka z piętnem niewiedzy.

Jedną z podstaw organizacji uczącej się jest stopniowe pozbywanie się piętna niewiedzy. Zwyczaj dzielenie się swoimi potrzebami edukacyjnymi z kolegami (na przykład podczas cotygodniowych spotkań), aby sprawdzić, czy możecie się wzajemnie od siebie uczyć. Prawdopodobnie łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ale upewnij się, aby zacząć nieformalnie i bez szefa!

   

2. Wymiana umiejętności

Następny krok wychodzi naturalnie od pierwszego. W jednym z moich poprzednich miejsc pracy określaliśmy nasze potrzeby szkoleniowe i dopasowywaliśmy je do własnych umiejętności. "Nauczę Cię, jak korzystać z tego programu do edycji, jeśli pokażesz mi podstawy księgowości". Zgoda, takie podejście najlepiej sprawdza się w przypadku umiejętności technicznych, które są stosunkowo szybkie do opanowania, ale to dopiero początek!

    

3. Dzielenie się ładunkiem

Trzeci krok opiera się również na nieformalnej współpracy. Podziel się pracą polegającą na zbieraniu bieżących informacji w literaturze fachowej i mediach, podczas wydarzeń, seminariów i innych kursach szkoleniowych. W innym miejscu pracy eksperymentowaliśmy z kręgiem czytelniczym, gdzie wybieraliśmy najciekawsze nowe książki w naszej dziedzinie i dzieliliśmy materiał do przeczytania. Każdy kolega musiał przeczytać jedną książkę i streścić ją dla pozostałych na spotkaniu. Ten sam system działa w przypadku każdego rodzaju materiałów dydaktycznych lub szkoleń.

    

4. Świeże spojrzenie

Rozmowy ze współpracownikami to najlepszy sposób na przekazywanie nieformalnej i pozornie ukrytej wiedzy w miejscu pracy. Dodatkowo zachęcam do dotarcia do osób, które nie spodziewają się, że będziesz z nimi rozmawiać! Mogą to być: autorzy książek, artykułów naukowych czy wywiadu, który właśnie przeczytałeś. W mojej pracy wybraliśmy to jako świadomą strategię uczenia się. Regularnie dzwonimy do ciekawych osób z naszej branży i zapraszamy je na lunch w celu wymiany poglądów i omawianie trendów. Świeże spojrzenie i możliwości współpracy prawie zawsze pojawiają się!

       

Te cztery kroki są tylko sugerowaną, wypróbowaną i przetestowaną ścieżką uczenia się w pracy. Podziel się swoimi uwagami w sekcji komentarzy poniżej!


Markus Palmen jest dziennikarzem, pisarzem, producentem audiowizualnym i freelancerem. Od sierpnia 2017 roku jest koordynatorem tematycznym EPALE ds. polityki. Przez osiem lat Markus był redaktorem zarządzającym i redaktorem naczelnym europejskiego magazynu "Uczenie się przez całe życie"

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email