chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

Blogue

Technologia w uczeniu dorosłych - trochę inne spojrzenie - podkast

09/12/2019
por Piotr Maczuga
Idioma: PL

Dziś chciałem Was zaprosić do zapoznania się treścią mojego wystąpienia podczas IV Forum Edukacji Dorosłych. Nie będzie to jednak nagranie z samego forum, ani też żadne podsumowanie słowne, ale podkast, który postanowiłem nagrać dla tych, którzy nie mieliby czasu zapoznać się dokładnie z dosyć obszernym materiałem pisanym. Tempo naszego życia coraz częściej sprawia, że łatwiej nam czego posłuchać (np. w drodze do pracy czy podczas wykonywania obowiązków domowych), niż skupić się na czytaniu i analizie.

Technologia w uczeniu to przede wszystkim umiejętność jej dostrzerzenia zaa futurystycznego filtra. Tak się składa, że to co nowe bardzo często odbieramy jako przyszłość i automatycznie nie poświęcamy temu należytej uwagi. Skoro dotyczy to kolejnej dekady lub może jeszcze następnej, to nie ma sensu się nad tym pochylać. Tymczasem ewolucja techonologiczna nie pyta nas o to czy to już. Wciąz nie jesteśmy gotowi na autonomiczne samochody, tak jak dekadę temu teoretycznie nie byliśmy gotowi na pojazdy elektryczne. Dziś są już one w ofercie każdego liczącego się producenta.

Podobnie sprawa ma się z technologiami w uczeniu. Jest dużo trendów, ale trzeba umieć z nich wydobyć takie konteksty, które naszym uczniom przyniosą realną wartość. Które - jak to nazwałem w swoim wystąpieniu - skrócą dystans. 200 lat temu osiągnęliśmy to dzięki kursom korespondencyjnym, 100 lat temu dzięki radiu. Później były komputery, globalna sieć, miniaturyzacja sprzętu... Dziś rynek zdobywają wirtualna i roszerzona rzeczywistość oraz sztuczna inteligencja. Narzędzia do korzystania z takich technologii już są. Czy jednak zadajemy sobie kluczowe pytania:

 • Czy i po co skracać dystans? Może mój rynek, branża, odbiorca tego nie potrzebują.
 • Jaką metodą to osiągnąć? Ponieważ metoda uczenia jest ważniejsza, niż technologia.
 • Jak mogę ją wykorzystać „tu i teraz”? Nie będziemy przecież czekali kolejnej dekady, aby technologia stała się jeszcze bardziej przyjazna.
 • Jak mogę ją zoptymalizować, aby naprawdę działała (i za ile)?
 • Jakie ryzyka mogę wygenerować? Muszę być świadomym tego, co się może stać, gdy wdrożę nową technologią do mojego procesu nawet, gdy zrobię to dobrze.
 • Czy moja metoda jest ważniejsza od technologii? Czy przypadkiem nie jest tak, że próbuję schować się za tym, co nowoczesne, ale nie mam na to pomysłu jako nauczyciel.

O tym i o innych ważnych sprawach w moim podkaście.

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Apresentando 1 - 1 de 1
 • Retrato de Sławomir Łais
  Pamiętam lata 90-te i rozmowy, które prowadziłem z firmami oferującymi całe biblioteki szkoleń (Element K, SmartLearning itp.). Był okres, w którym próbowali za wszelką cenę sprzedać swoje olbrzymie zestawy e-szkoleń na CDROM-ach. Szerokopasmowość Internetu sprawiła, że CDROM-y stały się dość niewygodną formą dystrybucji wobec LMS, które pozwalały serwować treści przez Internet i dodatkowo łatwiej zarządzać wynikami kursów.
  Wtedy miałem taką refleksję, że może to dobrze, że polskie firmy były nieco opóźnione i nie wylądowały z pełnymi magazynami CD-ROM-ów.
  Teraz, gdy już oglądamy sobie co roku krzywą prezentowaną przez Gartnera, wiem, że w każdej innowacji są różne okresy i trzeba umieć się w nie wpisać ze swoimi działaniami. Najpierw zachwyt nad nową technologią, potem rozczarowanie a dopiero spory czas potem zrównoważenie oczekiwań z możliwościami.
  Warto sobie zadać pytanie - czy zawsze warto być tym pierwszym.