chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

 
 

Blogue

Sztuczna inteligencja w edukacji

03/07/2019
por Bartłomiej Pola...
Idioma: PL

Myślicie, że sztuczna inteligencja to zabawki i projekty rozwijane w zamkniętych laboratoriach? Nic bardziej mylnego. Maszyny biorą udział w debatach[1], rekrutują ludzi do pracy, a nawet zostają członkami zarządu w firmach. Stają się na tyle „ludzkie”, że pojawiają się pierwsze przepisy sankcjonujące ich działalność[2]. Nic dziwnego, że także branża edukacyjna zaczęła się interesować tym tematem.

 

A: Dzień dobry. Salon fryzjerski, w czym mogę pomóc?

B: Cześć, chciałabym zamówić wizytę u fryzjera dla mojej klientki. Szukam wolnego terminu na trzeciego maja.

A: Oczywiście, proszę dać mi sekundę.

B: Mh-mhh.

A: Która godzina panią interesuje?

B: 12.

A: Niestety nie mamy wolnego terminu, najbliższy jest o 13:15.

B: A czy jest coś między 10 a 12?

A: To zależy od usługi, której pani potrzebuje.

B: Chodzi o zwykłe damskie strzyżenie.

A: W takim razie mogę zaproponować godzinę 10.

 

Niby prosta rozmowa, ale jedna ze stron nie jest człowiekiem, tylko sprytnym algorytmem. Która? Odpowiedź znajdziecie na końcu tekstu.

 

/pt/file/sophie-robotSophie robot

   

Historia sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) to dziedzina wiedzy zajmująca się tworzeniem i badaniem modeli oraz programów komputerowych symulujących ludzkie zachowania. Termin powstał w 1956 r., a za jego twórcę uważa się Johna McCarthy’ego, który zorganizował pierwszą konferencję na ten temat. Jej celem było udowodnienie, że każdą cechę inteligencji można opisać na tyle dokładnie, żeby maszyna była w stanie ją symulować. Co ciekawe, uważał, że w ciągu kilku miesięcy da się osiągnąć w tej dziedzinie znaczne postępy, a jedynym ograniczeniem, które zauważał, była pamięć ówczesnych komputerów.

Od tamtego czasu minęło ponad 60 lat, a maszyny nadal nie zbliżyły się do naszej inteligencji (albo, uściślając, do inteligencji większości z nas). Od kilku lat obserwujemy jednak wzmożone zainteresowanie tą tematyką. Firma badawcza Gartner umieszcza sztuczną inteligencję na szczycie swojego zestawienia najpopularniejszych nowych technologii[3], a portal Statista ocenia, że w 2025 r. rynek AI może osiągnąć wartość 118 mld dolarów[4].

Z czego wynika to olbrzymie zainteresowanie? Kolejne sukcesy w tej dziedzinie zawdzięczamy technologiom, które umożliwiają tworzenie coraz bardziej skomplikowanych algorytmów. Już teraz sztuczna inteligencja stosowana jest w każdej dziedzinie naszego życia. Uważacie, że Was to nie dotyczy? Korzystacie z Facebooka, który automatycznie oznacza zdjęcia Waszych znajomych, dostajecie spersonalizowane oferty, gdy wchodzicie do sklepów internetowych, używacie internetowych tłumaczy? Za tymi wszystkimi czynnościami kryją się algorytmy nowej generacji, wpisujące się w szeroką definicję sztucznej inteligencji.

 

Zastosowanie sztucznej inteligencji w edukacji

Coraz więcej dostawców umieszcza w ofertach elementy sztucznej inteligencji. Można je pogrupować w kilka kategorii.

 

  • Automatyzacja procesów szkoleniowych

Zapisywanie ludzi na szkolenia, raportowanie, analiza danych to obszary, które pochłaniają mnóstwo czasu osób zajmujących się szkoleniami w firmach. Wiele z tych działań można zautomatyzować przez inteligentne algorytmy, które potrafią monitorować, identyfikować zgłoszenia uczestników i analizować dostarczane przez nich dane. Dzięki temu osoby zajmujące się rozwojem mogą pracować nad innymi, bardziej kreatywnymi zadaniami.

 

  • Chatboty i różnego rodzaju cyfrowi asystenci

Podobnie jak w przedstawionym na początku tego artykułu dialogu, możemy rozmawiać z chatbotem i uzyskiwać od niego potrzebne informacje, bez potrzeby przeszukiwania baz wiedzy czy internetu. Odpowiedzi, które otrzymujemy, są kontekstowe – algorytm pamięta, o czym wcześniej rozmawialiśmy, kim jesteśmy, czym się zajmujemy, nad jakim projektem pracujemy i stara się jak najdokładniej dopasować swoje odpowiedzi. Na rynku zaczęły się też pojawiać chatboty wspomagające procesy coachingowe[5] albo rozwojowe[6], które symulują rozmowę z trenerem i starają się zachęcić nas do refleksji.

 

  • Algorytmy personalizujące proces nauki

Wiele platform e-learningowych i serwisów edukacyjnych wprowadziło moduły personalizujące nauczanie[7]. Dopasowują one materiały edukacyjne do naszych zainteresowań, profilu, stanowiska, formatu, który preferujemy, czy dotychczasowej historii szkoleniowej. Potrafią także analizować luki kompetencyjne i rekomendować działania umożliwiające ich uzupełnienie. To taki e-learningowy concierge, który pomaga zaplanować nasz rozwój.

 

  • Narzędzia authoringowe

Maszyny potrafią „zrozumieć” przetwarzane materiały i ich kontekst. Na rynku pojawiają się pierwsze narzędzia, które mogą z niewielką pomocą człowieka stworzyć testy[8], a nawet całe interaktywne szkolenia online[9]. Na razie są jeszcze dosyć proste, ale patrząc na liczbę różnego rodzaju kursów online, które pojawiają się każdego dnia, można liczyć, że ten obszar będzie się dynamicznie rozwijał.

 

  • Zarządzanie i optymalizacja działań szkoleniowych w firmie

Możemy sobie wyobrazić, że w przyszłości maszyny przejmą zarządzanie szkoleniami w firmach. Wyobraźmy sobie system zasilany danymi pracowników i informacjami rynkowymi, potrafiący stworzyć indywidualną ścieżkę rozwoju dla każdego zatrudnionego na podstawie jego bieżących umiejętności, a także potrzeb kadrowych firmy czy informacji o specjalistach poszukiwanych na rynku. Z przyczyn logistycznych nie jest to obecnie możliwe, ale coraz bardziej popularna cyfryzacja materiałów szkoleniowych i zbieranie coraz większej ilości danych już niedługo wpłynie na zmianę tego stanu rzeczy.

Więcej na temat zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji dowiecie się z prezentacji Marka Hyli[10] oraz z bardzo ciekawego webinaru „AI in workplace learning hype or game-changer?”[11], przygotowanego przez J.D. Dillona i Donalda Taylora.

 

Jak rozpocząć przygodę ze sztuczną inteligencją?

Wszystkim polecam kurs „AI for everyone”[12] na platformie Coursera, który jest świetnym wprowadzeniem do tego tematu dla osób „nietechnicznych”. Bardzo dużo ciekawych materiałów dla początkujących znajdziecie też na portalu Otwarte Zasoby[13]. Do zobaczenia online… albo offline.

 

Odpowiedź na pytanie z początku artykułu: Maszyna kryje się pod rozmówcą B, a całą konwersację możecie prześledzić tutaj: bit.ly/2Imqbzh.


[1] bit.ly/2mofnHo

[2] bit.ly/2EFDD0s

[3] gtnr.it/2vTTphv

[4] bit.ly/2orAd4y

[6] woebot.io

[7] learn.filtered.com/magpie

[10] bit.ly/2modQBj

[11] bit.ly/2moxOf5

[12] bit.ly/2mORskA

[13] bit.ly/2lcjeY4

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn