chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plataforma eletrónica para a educação de adultos na Europa

 
 

Blogue

Starppaaudžu mācīšanās. Daudzpaaudžu mājas modelis

19/10/2017
por Ilze Seipule
Idioma: LV
Document available also in: DE EN IT SL FR ET

/et/file/wettbewerbwaltendorfjpgwettbewerb_waltendorf.jpg

Mehrgenerationenhaus Waltendorf

Daudzpaaudžu māju mērķis ir atjaunot mijiedarbību un savstarpēju atbalstu starp jauniem un veciem, lai šīs abas paaudzes savā starpā sadarbotos sniegtu atbalstu un mācītos viena no otras. Tas var notikt, kopīgi dzīvojot kādā ēkā vai veidojot uz kopīgām vērtībām balstītu kopienu, vai pat vietu, kur kopā dzīvo un strādā cilvēki, kas nav saistīti ar radniecības saiknēm, gūstot individuālu atbalstu un attīstoties kā kopiena. Šo terminu izmanto arī, lai apzīmētu dienas centru, kas atvērts ikvienam un kalpo par dažādu paaudžu tikšanās vietu. Pasākumi un pakalpojumi, ko šādi centri piedāvā, parasti balstās uz pašpalīdzības un brīvprātīgo darba principiem.

Daudzpaaudžu mājas Austrijā

GiP GmbH (Paaudžu partnerība) izpilddirektors Bernhards Zaidlers saka, ka, atšķirībā no Vācijas, Austrijai šobrīd nav īpaši atvēlēta valsts finansējuma šīm ēkām. Daudzpaaudžu mājas tiek finansētas, piemēram, izmantojot kombinēto asistētas dzīvošanas modeli senioriem un bērnu aprūpei. Organizācija  attīsta un īsteno individuālas izglītības koncepciju un starppaaudžu projektus, kas fokusējas uz dažādu paaudžu dzīvošanu kopīgā sabiedriskā telpā. GiP nodrošina kvalificētu personālu, kas apmācīts starppaaudžu darbam, kā arī sniedz konsultācijas par projektu īstenošanu daudzpaaudžu vidē. Kopā ar Caritas, GiP ir izveidojis apmācības kursu, kurā mācīs starppaaudžu darba prasmes (skat. ziņojumu (ārēja saite )). Kurss sāksies 2017. gada oktobrī.

Valtendorfas daudzpaaudžu māja – dzīvošana kopā un mācīšanās vienam no otra

Grācā esošās Valtendorfas daudzpaaudžu mājas (DPM) direktore Karina Štefena, kas šo amatu pilda kā brīvprātīgā, saka, ka šobrīd šī ir vienīgā DPM Austrijā, kas darbojas kā sabiedriskais dienas centrs. Tā ir iestāde ar vairākām multifunkcionālām telpām un dārzu, kur bērni, jaunieši, pieaugušie un seniori var papļāpāt, kopā pavadīt laiku un viens otru atbalstīt. Visu iesaistīto paaudžu savstarpējā sadarbības procesā tiek veidoti dažādi piedāvājumi. Mājīgā virtuve ar dienas kafejnīcu ir mājas sirds. Papildus daudzajiem uz mērķgrupu orientētiem piedāvājumiem, DPM piedāvā arī kopīgus starppaaudžu pasākumus, tādus kā bumbu spēles un pužļu likšanu, kopīgu muzicēšanu un radošās aktivitātes.

Ēka, kurā izveidota DPM, ir vairāk nekā 200 gadus veca un līdz 2009. gadam kalpoja kā reģionālais birojs. Lai saglabātu ēku vietējai izmantošanai, pilsoņu aktīvistu grupa Schutzverein Ruckerlberg, kas ir vecākā šāda veida grupa Grācā un tika izveidota 1968. gadā, nāca klajā ar ideju izmantot šo skaisto ēku kā daudzpaaudžu māju, kas ļautu saglabāt tās pieejamību sabiedrībai. Ēkas pārvaldīšana ir brīvprātīgo rokās un to veic trīs seniori, kas strādā vienotā tīklā ar daudziem sadarbības partneriem. Ēku finansē Grācas pilsētas pašvaldība, kas sedz telpu uzturēšanas izdevumus.

Darbs grupās veicina mācīšanos

DPM kā savu darbības mērķi ir deklarējusi kaimiņu savstarpējās palīdzības attiecības, kā arī mazas un lielāka mēroga iniciatīvas, piemēram, palīdzība bērnu pieskatīšanas vai aprūpes noorganizēšanā. Papildus grupveida muzicēšanas, deju, šūšanas un kulinārijas pasākumiem, kā arī regulārām starppaaudžu tikšanās reizēm, ir pieejamas arī individuālas apmācības, kā arī lekcijas.

“Dažkārt lietas notiek dabiski nejaušu tikšanos rezultātā. Šajā mājā cilvēki nebaidās uzrunāt cits citu. Mēs cenšamies padarīt piedāvājumus maksimāli pieejamus visiem, lai sasniegtu pēc iespējas vairāk cilvēku. Mēs organizējam starpkulturālus piedāvājumus  iebraucējiem, piemēram, vācu sarunvalodas kursus un ekskursijas, bet mums jāiet un jāizved viņi no mājām, citādi viņi neuzdrošināsies nākt,” saka koordinatore Karina Štefena.  Ar Austrijas Ģimenes atbalsta institūta palīdzību mājā arī notiek sadarbības pasākumi ar citām asociācijām un sociāliem vides projektiem (vides pārbaude) (Sociālā vide – 1). Ir arī plānots izveidot starppaaudžu teātri un prāta prasmju apmācības bērniem. Karinas Štefenas galvenās vēlmes ir nākotnē īstenot vēl vairāk pasākumus ikvienam un nodrošināt, ka māja turpina darboties, algojot darbinieku uz nepilnu slodzi.

Vācijā atkārtoti izsludināta subsīdiju programma daudzpaaudžu kopprojektiem

Daudzpaaudžu mājas Vācijā saņem sabiedrisko finansējumu kopš 2006. gada ar mērķi pārnest paplašinātas ģimenes ideju uz moderno sabiedrību. Konceptuāli šī pieeja ietver ‘mācīšanos vienam no otra’ (mācīšanās iespējas un sponsorēšanas programmas, atbalsta programmas), ‘mācīšanās kopā vienam ar otru’ (kultūras piedāvājumi un brīvā laika aktivitātes) un ‘mācīšanos vienam par otru’) (piem., sarunu kafejnīcas).

Sākotnējā ideja tagad ir kļuvusi par ikdienas dzīves sastāvdaļu aptuveni 550 vietējās kopienās un rajonos. Subsīdiju programma daudzpaaudžu kopprojektiem, ko vada Federālā Ģimenes lietu, senioru un jaunatnes ministrija, no jauna tika izsludināta 2017. gadā.  Programmai ir trīs horizontālie mērķi: starppaaudžu darbs, brīvprātīgo darba integrācija un orientācija uz vietējās kopienas vajadzībām. Programma tiek īstenota ar ES, federālo un vietējo finansējumu, izmantojot līdzfinansēšanas modeli.

Karina Štefena no Valtendorfas DPM un Bernhards Zaidlers no Grācas GiP piekrīt, ka šāda subsīdiju programma, kas veicina starppaaudžu projektu īstenošanu, būtu ļoti vēlama arī Austrijā.

 

Papildus informācija vācu valodā atrodama šādās vietnēs:

Additional information in German:


Oriģinālā vācu valodas teksta autore: Kristīne Bernthālere (Christine Bärnthaler)/CONEDU (ārēja saite)

Oriģinālā vācu valodas teksta redaktore: Karina Kulmere (Karin Kulmer)/CONEDU

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Apresentando 1 - 10 de 13
 • Retrato de Madara Kantāne
  Ideja par dadzpaaudžu māju tiešām ir laba. Vientuļajiem pensionāriem ir iespēja lieliski pavadīt laiku patīkamā sabiedrībā, savukārt bērniem un jauniešiem māja var kalpot gluži kā interešu izglītības centrs. Ieguvēji ir visi. Tomēr vēlētos piebilst, ka, manuprāt, šai idejai par daudzpaaudžu māju būtu jāpaliek dienas centra līmenī. Konflikti starp paaudzēm vienmēr ir pastāvējuši un pastāvēs. Tiklīdz mēs vēlēsimies izveidot īstu paplašināto ģimeni, kurai dienu no dienas vairākus gadus pēc kārtas būs jādzīvo zem viena jumta, agri vai vēlu radīsies konflikti, kas šīs starppaudžu attiecības var sabojāt vēl vairāk.
 • Retrato de Simona Dzirko
  Izlasot tikai virsrakstu, biju ļoti skeptiski noskaņota, jo kuras no mūsdienu jaunajām ģimenēm vēlas savu dzīvesvietu vienā rajonā kopā ar saviem vecākiem, kur nu vēl vienā mājā?! Un visu vienmēr gribam PAŠI! Taču mana skepse izplēnēja gaisā jau pie pirmajiem izlasītajiem teikumiem. Jāņem vērā vēsturiski fakti, ka cilvēki ilgi apdzīvoja vienu māju no paaudzes paaudzē; apguva arodu, prasmes un zināšanas tieši no vecākajiem mājas iedzīvotājiem. Dzīvot vienā mājā ar vairākām paaudzēm bija gan neatsverams ieguvums, gan, iespējams, radīja vairums nesaskaņu un problēmu. Taču izrādās, ka ir iespējams to izveidot tā, ka vairāk ir ieguvumu, nekā zaudējumu. Ideja par šāda centra veidošanu ir lieliska; tā ir fantastiska izglītības vide, kurā pilnveidoties, attīstīties, mācīties gan zināšanas, gan prasmes no citiem, taču pats galvenais - tas kliedē paaudžu sašķeltību un veicina izpratni par katra vecuma īpatnībām. Spēju iztēloties, kā bērni palīdz senioriem apgūt digitālās prasmes, bet seniori bērniem stāsta savus biogrāfiskos stāstus, ietērpjot tos pasakās; tam visam notiekot nepiespiestā un patīkamā atmosfērā.Turklāt, tas atrisina vairums sabiedrības problēmu - seniori jūtas vientuļi, bet bērniem dažkārt grūti atrast pieskatītājus. Šajā gadījumā dienas centrs ir lielisks risinājums.
 • Retrato de Inese Protopopova
  Starppaaudžu mājas, manuprāt, ir izcils risinājums sabiedrības saliedētības veicināšanas jomā. Šeit domāju saliedētību tieši paaudžu starpā. Nereti dažādās situācijās un aktuālos jautājumos sabiedrība noslāņojas tieši paaudzēs, veidojot atsevišķas "nometnes" , kurām grūti savā starpā sarunāties. Šādas mājas veicina jaunās paaudzes cieņpilnas attieksmes veidošanos pret vecāko paaudzi. To sekmē tas, ka jaunie reāli redz, ka no senioriem ir iespēja iemācīties ko tiešām noderīgu. Šāda savstarpējā mācīšanās veicina arī vērtību un tradīciju saglabāšanu un turpināšanu. Starppaaudžu mājas projekts uzskatāmi demonstrē, ka mēs visi dzīvojam vienā sabiedrībā (mājā), un mums katram ir savs uzdevums un vieta šajā laikā un telpā, ko šobrīd visi vienlaicīgi saucam par savām mājām.
 • Retrato de Dita Augule
  Strappaaudžu mācīšanās ir ļoti svarīga mūsdienu griezumā, jo līdz ar milzīgo jaunās informācijas apjomu, kas cirkulē sabiedriskajā telpā, bieži tiek piemirsts par mācīšanos no citu pieredzes. Uzskatu, ka šādas mājas ir solis pretim sabiedrības mācīšanās uzlabošanai, kā arī ar laiku šāds modelis būtu kā patīkams aizvietotājs veco ļaužu mājām. 
 • Retrato de Santa Baumane
  Lasot šo rakstu sajutos patīkami pārsteigta. Līdz šim pat nebiju iedomājusies par šādām daudzpaaudžu mājām. Uzskatu, ka tas ir lielisks ieguvums sabiedrībai, jo cilvēki pat ar dažu gadu starpību mūsdienās ir ļoti atšķirīgi, nemaz nerunājot par atšķirībām starp vienu un vairākām paaudzēm. 
  Šāda veida projekti, mājas piedāvā vērtīgas attīstības iespējas kā gados jauniem, tā gados vecākiem cilvēkiem. Jaunās paaudzes pārstāvji var iegūt daudz dzīves gudrību, iemācīties sadarboties, komunicēt ar dažāda dzīves gājuma, pieredzes cilvēkiem un padalīties ar savām zināšanām, prasmēm. Savukārt vecākiem ļaudīm ir iespēja atrasties daudzveidīgā sabiedrībā, nebūt vientuļiem, justies uzklausītiem, vajadzīgiem, piederīgiem un iegūt iespēju apgūt kaut ko jaunu. Vēlos tikai un vienīgi uzslavēt šādu projektu organizētājus un veicinātājus. Cerams, kas tāds drīzumā attīsties ikvienā valstī. 
 • Retrato de Meldra Mailīte
  Manuprāt, ir svarīga mijiedarbība starp jaunāko un vecāko paaudzi. Tās zināšanas, kuras jaunākajai paaudzei var nodot vecākā ir neatsveramas un tās ir milzīgs ieguvums. Piemēram, vecākā paaudze var iemācīt to, kā gatavot ēst, dot dažādus praktiskus ikdienas padomus.  Protams, arī vecākās paaudzes cilvēki iegūst daudz noderīgas zināšanas no jaunākās paaudzes, piemēram, kā apieties ar datoru, jaunākajiem telefoniem.
  Vajadzētu pēc iespējas vairāk censtiem veidot šādas vietas, kur notiek sadarbība, draudzība un informācijas apmaiņa starp dažādu paaudžu cilvēkiem.
 • Retrato de Sabīne Petruseviča

  Atsaucoties uz iepriekšējo rakstu, kurā minēts starppaudžu mācīšanās modelis tieši izglītības ziņā, manuprāt, šādas paaudžu mājas var funkcionēt daudz efektīvāk. 

  Pirmkārt, mācīties dažādas prasmes - sociālās, kaut vai iemācīties spēlēt mūzikas instrumentu nav salīdzināmas ar to, ka gan jaunietim, gan senioram vienlaicīgi un vienādām metodēm ir jāiegūst vidusskolas izglītība. Otrkārt, šī ideja, manuprāt, ļoti labi strādā kā tāds realitātē esošs sociālais tīkls - jaunietis var iegūt dzīves pieredzi, vecmāmiņas kūku recepti vai atbalstu, kamēr vecāki cilvēki var iemācīties lietas, ko jaunieši prot labāk, piemēram, apgūt tehnoloģijas un tml. Šāda veida paaudžu integrēšana ir labs risinājums, lai vispārīgi mazinātu plaisu, kas rodas starp dažādām paaudzēm tieši starppaaudžu interešu konfliktu dēļ. Protams, jāņem vērā, vai šādas starppaudžu mājas apmeklējums ir brīvprātīgs vai kā citādāk, taču šis ir veids, kā veicināt paaudžu sapratni un kopīgu darbošanos, īpaši mūsdienu steidzīgajā vidē, kur visu uzskatām par pašsaprotamu un bieži kļūstam neiecietīgi, ja otram kaut kas nesanāk. 

 • Retrato de Elena Galifianaki

  EPALE's two-day online discussion (23-24 October) on intergenerational learning has started! Join moderator Graciela Sbertoli (EBSN Secretary General) and share your views online!

  http://bit.ly/2l8xz6T

  Feel free to follow the discussion on Twitter using #epale2017.

 • Retrato de Elena Galifianaki

  EPALE's two-day online discussion (23-24 October) on intergenerational learning has started! Join moderator Graciela Sbertoli (EBSN Secretary General) and share your views online!

  http://bit.ly/2l8xz6T

  Feel free to follow the discussion on Twitter using #epale2017.

 • Retrato de Elena Galifianaki

  EPALE's two-day online discussion (23-24 October) on intergenerational learning has started! Join moderator Graciela Sbertoli (EBSN Secretary General) and share your views online!

  http://bit.ly/2l8xz6T

  Feel free to follow the discussion on Twitter using #epale2017.