chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Międzypokoleniowy Klub Kobiet Aktywnych czyli miejsce bibliotecznej mocy

18/05/2018
przez Karolina Suska
Język: PL

Międzypokoleniowy Klub Kobiet Aktywnych (MKKA) to grupa stworzona z myślą o kobietach i przez kobiety, z wiejskiej gminy Łaziska na Lubelszczyźnie. Cała inicjatywa związana z MKKA, skupia się wokół kobiet i biblioteki, która jak się w praktyce okazało stała się idealnym miejscem do rozwoju i realizacji różnorodnych działań, skierowanych do mieszkanek naszej gminy. To właśnie biblioteka, poprzez podzielenie się swoją przestrzenią, stała się doskonałym miejscem do organizowania różnorodnych spotkań, świetnie wpisującym się w potrzeby społeczności lokalnej. Dzięki bibliotecznej otwartości na to co nowe, kobiety udzielające się w MKKA mogą rozwijać siebie, a dzięki ich działaniom rozwija się również biblioteka. Pomimo, że całe działanie koncentruje się na grupie kobiet, to “korzyści” z tej kooperacji są bardzo wymierne. Członkinie MKKA, mają dzięki bibliotece swoją ostoję, mają przestrzeń i wykwalifikowanych ludzi, którzy chcą je wspierać w realizacji planów, celów i pomysłów, a biblioteka ma za to grupę kobiet, które są zawsze gotowe, by pomagać w różnych działaniach, by realizować wspólne pomysły, a także by dzielić się swoimi umiejętnościami. Biblioteka poprzez MKKA odkrywa MOC kobiet, a one odkrywają nowe możliwości do działania w bibliotece. Jak pokazuje praktyka, biblioteka jest doskonałym miejscem do tego typu działań.

/pl/file/kkajpgkka_.jpg

Warto wiedzieć, że MKKA jest przestrzenią, w której kobiety się integrują, inspirują, odkrywają swoje talenty, dzielą się wiedzą i umiejętnościami, a także dyskutują i wymieniają poglądy na społecznie ważne tematy. Ponadto w ramach działania MKKA są organizowane cykliczne „Inspiratornie”, na które zapraszani są goście posiadający różnorodne pasje i nietypowe pomysły na swoje życie. Dodatkowo w ramach klubu realizowana jest inicjatywa pod nazwą „Kobiety - Kobietom”, podczas których odbywają się spotkania z imigrantkami, z ośrodków dla uchodźców. Podczas tych spotkań odbywają się wspólne dyskusje, rozmowy, a także twórcze, kulinarne działania. Do tej pory członkinie MKKA miały okazję spotkać się w Łaziskach m.in. z kobietami z Gruzji, Kirgistanu, Rosji, Ukrainy, Syrii, Mołdawii, Turcji, a także ze studentami z Meksyku, Indii, Indonezji, Chorwacji i Iranu. Poprzez tego typu aktywności pokazujemy, że pomimo życia i funkcjonowania na wsi, jesteśmy w stanie robić spotkania, o jakich często nie słychać nawet w dużych miastach. Do dużego sukcesu naszego MKKA, należy m.in. organizacja we współpracy ze Stowarzyszeniem “Dla Ziemi”, spotkania ph. “Biblioteka jest Kobietą”, w którym udział wzięły kobiety pochodzące z 11 różnych krajów. Ku zaskoczeniu wielu osób, całe wydarzenie odbyło się w małej, łaziskiej bibliotece, która problemy traktuje przede wszystkim jako wyzwania.

MKKA skierowany jest do kobiet, które bez względu na wiek chcą się rozwijać, wzajemnie inspirować, a także wspierać w twórczym i samodzielnym kreowaniu własnego życia - zarówno osobistego jak i społecznego. Poprzez uczestnictwo w MKKA, Panie mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach rozwojowych, warsztatach twórczych, różnorodnych spotkaniach, a także wyjazdach ukierunkowanych na ich wielopłaszczyznowy rozwój. Na początku przynależności do MKKA, kobiety są dość zamknięte, wycofane i niepewne, czy MKKA to miejsce dla nich. Dlatego też, zawsze gdy w klubie pojawia się nowa członkini jest ona wprowadzana do grupy, po to by możliwie szybko mogła się zintegrować z pozostałymi kobietami. Bardzo dużą uwagę przykładamy do budowania więzi i poczucia wspólnoty w ramach naszego klubu. Dzięki temu mamy szansę na stałe powiększanie grupy. Po pięciu latach działań, szczycimy się tym, że MKKA to grupa stała, stabilna, nie ulegająca żadnym wpływom. Kobiety wiedzą po co są w MKKA. Chętnie przychodzą na spotkania i aktywnie udzielają się w proponowanych aktywnościach. Każde spotkanie jest dobrze zaplanowane, nie ma tu miejsca na nudę ani luki tematyczne. Zawsze jest wątek przewodni, który skupia się wokół różnorodnych tematów. W MKKA rozmawiamy o różnych sprawach, zarówno mniej jaki i bardziej kontrowersyjnych. Chętnie dyskutujemy na burzliwe tematy, mamy odmienne zdania ale zawsze z szacunkiem traktujemy się wzajemnie i pomimo wielu różnic, jesteśmy gotowe na współpracę.

/pl/file/kkakpngkka_k.png

Poza stacjonarnymi spotkaniami w bibliotece, aktywność MKKA przejawia się również również poprzez wycieczki turystyczno-krajoznawcze, a także wyjazdy związane z wydarzeniami kulturalnymi. Członkinie MKKA poprzez przynależność do tej grupy, mają szansę na udział w wyjazdach do popularnych turystycznie miejsc. Do tej pory odwiedziły wspólnie m.in. Kraków, Zakopane, Warszawę, Bieszczady. Regularnie jeżdżą także do teatrów, muzeów, na różne wystawy i inicjatywy kulturalne. Biorą też udział w Ogólnopolskich Kongresach Kobiet, a także co roku są obecne i zaangażowane w Forum Kobiet Aktywnych – czyli spotkanie aktywnych kobiet z Lubelszczyzny.

Co ważne, aktywność członkiń MKKA stale wzrasta. Można nawet śmiało stwierdzić, że kobiety należące do klubu przechodzą w nim „metamorfozę aktywności”. Z wycofanych społecznie i niepewnych siebie Pań, stają się świadomymi kobietami, aktywnymi matkami, a także babciami z inicjatywą. Po kilku latach działania samodzielnie realizują inicjatywy, piszą projekty, biorą udział w sesjach fotograficznych, występują na scenie i angażują się całym sercem w różnego rodzaju działania biblioteczne i lokalne. Członkinie tej grupy nie boją się wyzwań i nowych działań. Kobiety z MKKA są wizytówką bibliotecznych działań. Często się słyszy, że jak ktoś mówi słowo Łaziska, to zaraz za nim pojawia się kolejne stwierdzenie - „aktywne kobiety”. MKKA jest więc nie tylko grupą rozwojową ale także promującą, poprzez swoją aktywność całą gminę, na czele z biblioteką. Są one chlubą, dumą i symbolem bibliotecznej oraz kobiecej aktywności.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Wyświetla 1 - 1 z 1
  • Obrazek użytkownika Nina Woderska
    Pani Karolino, ale mnie Pani zainspirowała! Serdecznie gratuluję działalności MKKA! Zainspirowała mnie Pani do podzielania się działaniami Klubu Starszaka, który prowadzę. Jest to miejsce spotkań seniorów-wolontariuszy:) Chyba stworzę notatkę i również podzielę się nią za pośrednictwem platformy EPALE:)
    Pozdrawiam!