chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

"Iga saatega õpin midagi!" Austria kogukonna raadio ja televisiooni haridusteenused ja panus elukestvasse õppesse

10/09/2019
przez Helmut Peissl
Język: ET
Document available also in: DE EN
Austrias on vaba meedia ülekandeid teinud alates 1998. aastast ja nad on end kehtestanud avaliku ja kaubandusliku sektoti kõrval, kui kolmas ringhäälingusektor. COMMITi, Kogukonna meediainstituudi, uuringus, mida rahastas RTR-GmbH ja Austria föderaalne haridusministeerium, analüüsivad Dr. Med. Meike Lauggas ja Mag. Helmut Peissl mittekaubandusliku ringhäälingu hariduslikku tähtsust Austrias.

Käesolevas uuringus vaadatakse haridusteenuseid ja panust elukestvasse õppesse, mida 130 töötajat ja umbes 3000 vabatahtlikku, samuti õpilased, üliõpilased, praktikandid, internid ja teised võivad omandada Austria kogukonna ringhäälingus läbi nii organiseeritud täiendõppe kui ka mitteformaalselt. Sel eesmärgil analüüsiti 2013. aastal pakutud 17 kogukonna raadio- ja telekanalite 11-st koolitusprogrammi, täiendavaid andmeid koguti aastatel 2013–2015 algatades veebipõhise uuringu kõigi nende jaamade toetajate kohta, intervjueerides 10 eksperti ja viies läbi ettevalmistava töötoa ja fookusgrupi arutelu.

/et/file/microphone-17160691280jpgmicrophone-1716069_1280.jpg

microphone (c) Pixabay License

 

Tulemused jaotati kuueks teemaks, kus õpiprotsessid võetakse kokku töötubade, aga ka mitteformaalsete koolituste abil: Tehnoloogia kasutamine (1) on koheselt tuvastatav omandatavate pädevuste valdkond, mida kasutatakse kõige sagedamini ja samal ajal on sel tugevalt saladusi hajutav toime; mikrofonist saab erilise tähtsusega ese tänu oma mõjuvõimule, mida ta tekitab esitlejates enese- ja teiste taju mõttes (kõne ja keel, 2); märkimisväärselt suurem osalemine ja suhtlemine (3) sotsiaal- ja kultuuripakkumiste puhul, samuti kirjutamise ja lugemise suurenemine on sellise meediatöö otsene tagajärg, mis omakorda on seotud stuudios teiste inimestega kontaktide loomise (4) suurema valdkonnaga, läbi täiendkoolituse, ringhäälingu jms kaudu, eriti ka avalike tegelaste suhtlemises või vastasseisus, suurendades seega oluliselt sotsiaalset kapitali ja sotsiaalseid oskusi; suhtlemine avalike meediakanalitega (5) saab kasu nii professionaalsest lähenemisest kolmandate osapoolte saadetele, kui ka kogukonna ringhäälinguorganisatsioonide enda toodetest; julgust ja spontaansust (6) nimetatakse eriti sageli tööelementidena, mis võimaldavad nauditavat õpikogemust. Järgmised tingimused kerkivad esile eriti kasulikena (sõltuvalt individuaalsest ja erineval määral): pikkade tööle sõitude või õpingute puudumine, mis võimaldavad otse ja koheselt alustada eetrisse andmist ja kogemuse käigus õppimist üheaegselt; isiklikud kontaktid kogukonna raadio- või televisioonijaamas, võime iseseisvalt kindlaks teha ja huvide põhjal, kui ja mida õpitakse, samuti vabadus saate sisu ja vormi loomise osas.

Kogukondliku ringhäälingu kaudu omandatud pädevused vastavad suures osas kõigile kaheksale ELi põhipädevusele, mis näitab selle potentsiaali haridusasutusena, mis on juba saanud tunnustust praktikakohtade kaudu ning mitmesugustes hariduse pakkujate ja Austria tööhõiveametiga koostöös. Rahvusvahelised kogemused erinevad sobivate pädevustunnistuste poolest, kuna tootjate ja toetajate heterogeensus põhjustab laiaulatusliku ja osaliselt vastuolulise algse olukorra: arvestades, et portfooliod või diplomid tähendavad mõnedele enesekehtestamise suurenemist, teistele võivad need mõjuda hoiatavalt, kuna nähakse seost haridusasutustega ja kõigi nende mehhanismidega (ja kohustustega).

Samamoodi seisavad jaamad silmitsi bürokraatia tõusuga, mis lisab keerukust ja toodab võõrandumist ning sõltuvusi. Kui aga isiklikud kontaktid, vabadus, mittevastavus ja ühtivus tulemuslikkuse suhtes on olulised eeltingimused enesemääratletud hariduslike huvide arendamiseks, mis omakorda ei ole seotud eelkõige majandusliku kasulikkusega, siis hariduslike saavutustega kogukonna raadio ja televisioon võib olla väga oluline ja jätkusuutlik.

Selle uuringu tulemuste põhjal töötati välja ettepanekud, mis ühelt poolt on suunatud poliitikakujundajatele ja asjaomaste haridusasutuste ja poliitiliste institutsioonide ametnikele, ja teiselt poolt need, mis on adresseeritud kõigile kogukonna raadios ja televisioonis osalejatele.

Täieliku uuringu saate alla laadida saksa keeles

Mag. Helmut Peissl on kommunikatsiooniekspert ja meediakoolitaja. Alates selle asutamisest 2010. aastal on ta olnud ühingu COMMIT - Community Media Institute tegevdirektor. Ta juhtis mitmeid Austria ringhäälingu ja telekommunikatsiooni reguleeriva asutuse (RTR) mittekaubandusliku ringhäälingu uurimisprojekte Austrias ja Euroopas.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Wyświetla 1 - 1 z 1
  • Obrazek użytkownika Andrea Metzger
    Toller Beitrag, danke!