chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Kam gan apmācību procesā nepieciešamas biogrāfijas? Pedagoģijas „Pandoras lāde“

02/10/2018
przez Ilze Seipule
Język: LV
Document available also in: PL FR DE EN RO

Oriģinālvaloda: poļu; tulkojums no vācu valodas

„Pandoras lāde vēl vienmēr ir pilna ar pārsteigumiem, kurus atnes liktenis. Ko darīt?  Neizsīkstoša valdzinājuma vadītiem jādodas tālāk un jāpriecājas par to, kas mūs gaida.  Dažreiz tās ir patīkamas lietas, dažreiz mazāk jaukas, vismaz pirmajā brīdī tā šķiet. Tomēr tās visas veido mūsu vēsturi, kas ir ļoti personiska un jebkurā gadījumā vienreizēja un neatkārtojama. Tiešām vienreizēja. Es raugos uz to kā no tālienes un sekoju tai kā laba romāna sižetam, kas ir gaumīgs un piesātināts ar notikumiem un piedzīvojumiem. Atliek tikai cerēt, ka šī vēsture vēl ilgi turpināsies“...

{Fragments no Remigiuša (Remigiusz) biogrāfijas ar nosaukumu „Pandoras lāde“}

Atceros, kā mēs skolā iepazināmies ar Pandoras mītu. Biju pārliecināta, ka par visām pasaules nelaimēm mēs varam pateikties šīs sievietes nevaldāmajai ziņkārei un nepaklausībai. Toreiz man prātā nenāca neviena cita doma un neviens cits izskaidrojums. Tikai nesen, kāda sava semināra laikā ar andragoģijas studentiem man „uznāca apskaidrība“, tas ir, manos uzskatos notika radikāls pavērsiens. Viens no kursa dalībniekiem nobeiguma projekta ietvaros prezentēja savu biogrāfiju „Pandoras lādes“ veidā, un, pateicoties tam, es guvu plašāku un daudzveidīgāku skatu uz šo mītu. Kas tad galu galā ir šī nelaimi nesošā “Pandoras lāde”? Ir zināmas vairākas mīta versijas. Personīgi man vistuvākā ir versija, kura man līdz šim nebija zināma, proti, ka saskaņā ar Zeva gribu lādē blakus visām nelaimēm un ciešanām atradās arī cerība. Tikai tad es pirmo reizi sapratu, ka „skolas interpretācijā“ nosodītā Pandoras nevaldāmā ziņkāre ir viens no svarīgākajiem un dabiskākajiem mācību dzinuļiem. Pasaules izzināšanai taču nepieciešama liela drosme, tā slēpj sevī riskus, grūtības un apdraudējumu (to mēs zinām no pašlaik aktuālā saukļa „Ārā no komforta zonas“).

Tādējādi metafora „Pandoras lāde“ bija iemesls manām pārdomām par biogrāfiskās metodes nozīmi darbā ar pieaugušajiem apmācībās, semināros un citos pedagoģiskas ievirzes pasākumos. Šeit es vēlos norādīt uz to, ka es uzskatu mācības un izglītību par nepārtrauktu un dabisku procesu, kas aptver visus pieaugušā dzīves aspektus un izpaužas kā formālā un neformālā izglītība un mācīšanās no pieredzes. Es piekrītu P.Dominices (P. Dominicé) uzskatam, ka mācības un izglītība ir procesi mūža ilgumā, kas saistīti ar katra cilvēka ikdienu, tās ir sarežģītas situācijas, kas veicina personības attīstību un veido personas identitāti (P. Dominicé 1994).

Kā „Pandoras lāde“ ir saistīta ar biogrāfisko metodi un kāda ir tās nozīme pieaugušo izglītības un izglītošanas darbā? Tam ir vairāki iemesli, tomēr vispārliecinošākie man šķiet šādi iemesli:

 • Pirmkārt- biogrāfiskā metode pēdējā laikā ir piedzīvojusi sava veida atdzimšanu, tā ir kļuvusi īpaši iecienīta. Par to liecina neskaitāmas publikācijas, biogrāfisku semināru organizēšana un didaktiski uzdevumi, kas balstās uz to dalībnieku biogrāfisko pieredzi.
 • Otrkārt, vienlaicīgi ar cilvēkiem, kuri ir sajūsmināti par biogrāfiskās metodes sniegtajām iespējām, ir vesela rinda cilvēku, kuri šo metodi neatzīst vai labākajā gadījumā uztver to ar lielu piesardzību, jo šī metode balstās uz ļoti personisku pieredzi, dažreiz pat intīmās dzīves pieredzi, ko ne katrs vēlas atklāt apkārtējiem. Šai metodei nepieciešama uzticības pilna atmosfēra, kas sniedz drošības sajūtu. Šī iemesla dēļ ir svarīgi vienmēr paturēt prātā, ka dalībai jābūt brīvprātīgai, un jāievēro tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. 

/pl/file/pandora20180228185635-1jpg-3pandora_20180228_185635-1.jpg

Tā kā es ļoti augstu vērtēju šo metodi un tās izmantošanu darbā ar pieaugušajiem, es šeit koncentrēšos uz to, kas ir šī mīta pamatā un līdz ar to uz iespējām un cerībām, kuras pēc manām domām piedāvā biogrāfiskā metode. Pateicoties šīs metodes izmantošanai savā darbā, esmu apzinājusi personīgās biogrāfijas izveidošanas lomu, nozīmi un funkcijas:

1) Personiskajā, individuālajā, subjektīvajā izpratnē šī metode sniedz šādas iespējas:

 • iegūt paplašinātas zināšanas par sevi un savu pagātni;
 • atklāt savu personisko un sociālo identitāti;
 • izveidot savu pašvērtējumu un pašapziņu;
 • apzināt savu lomu ģimenē un attiecībās ar radiniekiem (jo dažādos darbos mums bieži vien palīdz mūsu tuvinieki);
 • atklāt un attīstīt personiskos talantus;
 • atklāt savus plānus un vēlmes;
 • motivēt sevi pārdomām par sevi, citiem un apkārtējo pasauli;
 • un metodei piemīt īpašs ārstniecisks efekts (ceļojums pagātnē bieži vien palīdz atbrīvoties no sliktām atmiņām vai vismaz atgūt mieru).

2) Attiecībā uz apmācību procesu vai didaktisko situāciju metode piedāvā šādas iespējas:

 • noteikt apmācību vai kursa dalībnieku izglītības vai attīstības vajadzības;
 • integrēt grupu;
 • gūt pozitīvas atziņas, analizējot veiksmīgu cilvēku biogrāfijas, un motivēt dalībniekus formulēt savus personiskos izglītības vai profesijas apguves mērķus;
 • nodemonstrēt grupai savus talantus un tādējādi kļūt pamanāmam;
 • veicināt dalībnieku radošumu un aktivizēt viņu jaunrades potenciālu;
 • parādīt atmiņu lomu un nozīmi katra cilvēka dzīvē;
 • un katram apmācību vadītājam vai skolotājam metode sniedz iespēju no jauna izvērtēt savu personisko pieredzi.

Nav noliedzams, ka personiska biogrāfiska projekta realizācija ir liels izaicinājums. Par to liecina kādas studentes vārdi, kura, veidojot savu biogrāfiju projekta „Biogrāfiskā dzīves karte“ ietvaros (kuru es vēl pieminēšu), raksta:

„Sliktākais ir visa sākums (....). Kad es pirmo reizi dzirdēju, kāds uzdevums būs jāveic, es biju laimīga. Beidzot kaut kas jauns, es nodomāju. Es biju sajūsmināta, ka beidzot varēšu apsēsties un mierīgi nodoties pārdomām par sevi un savu pašreizējo dzīves situāciju. Un tad sekoja citas domas... Par ko lai rakstu? Vai es pati vispār spēju kaut ko radīt? Mans darbs jau ilgāku laiku balstās uz rekonstruētiem citātiem un domām, kuras izteikuši cilvēki, kuri ir gudrāki nekā tie, ko pazīstu. Nē, tas nemaz nevar izdoties. Es ne tikai nezinu, kā sākt, man ne īpaši patīk šis darbs, šī tēma. Manā galvā ir dučiem salīdzinājumu ar lietām, kas man patīk (...) Par ko lai rakstu? Jau vairāk nekā desmit gadus es koncentrējos uz vienu un to pašu: noteikumi, komentāri, specializētie preses izdevumi. Man trūkst iespēju pievērst uzmanību kaut kam citam, jo es domāju, ka man tam nav laika. Diemžēl tas nenozīmē, ka manā rīcībā ir vienreizējas zināšanas vai ka es esmu kaut kādā ziņā perfekta, lai gan vairums manu paziņu tiecas uz pilnību. Tātad- kur es atrodos, un uz kurieni es eju...?”

Pēc manām domām tieši šiem jautājumiem ir milzīga audzināšanas un attīstības vērtība. Es uzskatu, ka uzdevumi vai projekti, kuros tiek izmantota dalībnieku biogrāfiskā pieredze, ir atmiņu katalizators un pārdomu iemesls ne tikai pašam autoram, bet arī personām, kuras var baudīt šo biogrāfisko centienu augļus. Šeit es domāju par andragogiem, apmācību vadītājiem, pedagogiem, skolotājiem un audzinātājiem, kuri, pateicoties šai metodei, ne tikai labāk iepazīst cilvēkus, ar kurām kopā strādā, bet arī atrod ceļu, lai ar viņiem saprastos, jo arī viņus ietekmē emocijas. Un vēl svarīgāk ir tas, ka arī viņiem ir iespēja iepazīt un no jauna izvērtēt savu personisko pieredzi. Es to esmu pieredzējusi un vairs nevēlētos no tā atteikties.

Dr. Monika Sulika (Monika Sulik) – asistente un docente, vada didaktiskus kursus par tēmu „Biogrāfija izglītībā”. Sertificēta konsultante un akadēmiska darbaudzinātāja. Kopš 2018. gada viņa ir arī žurnāla „Edukacja Dorosłych” (“Pieaugušo izglītība”) redakcijas sekretāre. EPALE vēstniece.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Wyświetla 1 - 10 z 12
 • Obrazek użytkownika Monika Proksz
  Bardzo dobry artykuł , pomaga zrozumieć motywy działania nauczyciela jak również wykorzystać zawarta wiedzę w przyszłości . Dobre podejście do człowieka może wyzwolić w nim  jego skryte głęboko pragnienia.
 • Obrazek użytkownika Simona Čaupala
  Thank you for this article, it really helps understand the motives of the teacher's activities. The method would be described as very useful for both sides. The educator gets to know the adults or students better so that they can evaluate how to further develop the process of learning.
 • Obrazek użytkownika Rūdolfs Pāvulēns
  Uzskatu, ka biogrāfiskā metode ir labs veids, kā izprast sev apkārtējos un pašam sevi. Ne vienmēr vajag to pierakstīt, taču galvā iziet cauri raksturīgākajiem punktiem. Uzskatu, ka tieši mūsdienās šī metode tiešām būtu jāizmanto, jo cilvēki ir atklātāki, kā nekad. 
 • Obrazek użytkownika Jolanta_ Zastavnaja_
  Šo metodi raksturotu kā ļoti noderīgu abām pusēm, proti, pedagogam un pašiem pieaugušajiem mācību procesā. Pedagogs iepazīst labāk pieaugušos, lai varētu izvērtēt kā turpmāk sekmīgāk veidot mācību procesu. Savukārt pieaugušajiem tā ir iespēja piedalīties mācību procesā caur savu pieredzi. 
 • Obrazek użytkownika Małgorzata Mazurek
  Jakiś czas temu szukając remedium na sakramentalne "tell me something about yourself" będące zmorą nauczycieli i uczniów kursów języków obcych, które jak inne sakramentalne "I do" musi paść na każdych pierwszych zajęciach językowych natrafiłam na sposób wykorzystania storytellingu do opowiadania o sobie, czyli jak się okazuje na metodę biograficzną stosowaną w marketingu czy biznesie, żeby w niesztampowy sposób zainteresować sobą potencjalnych pracodawców, kontrahentów, klientów. Dobra historia, autentyczność i emocje to coś co zawsze przyciąga uwagę czytelników czy słuchaczy i coś czego poza językiem warto uczyć jako umiejętności przydatnej w życiu również podczas zajęć języków obcych.
 • Obrazek użytkownika Monika Sulik
  Małgosiu sama pamiętam zajęcia językowe gdzie miałam powiedzieć "something about my self" - ale dobrze to wspominam :) ... Mówienie o sobie to tak naprawdę naturalna potrzeba człowieka, która może okazać się niezwykle ważnym momentem dla nauczyciela czy edukatora..jeśli tylko oczywiście zechce i ma kompetencje by  ją wykorzystać do celów edukacyjnych.  
 • Obrazek użytkownika Beata Jurkowicz
  Zauważyłam, że wykorzystywanie biografii podczas szkoleń staje się coraz bardziej popularne. Wprawdzie nie każdy trener nazywa to wprost, ale często odwołuje się do biografii uczestników.
 • Obrazek użytkownika Monika Sulik
  To prawda, w ostatnim czasie dostrzega się coraz bardziej wartość osobistych narracji, oraz ogromny potencjał, który z sobą niosą na wielu płaszczyznach. 
  Doświadczenia jednostki oraz nadawanie im osobistych znaczeń właśnie poprzez możliwość opowiedzenia o sobie i swoim życiu, w swój unikatowy sposób, jest też fantastyczną przestrzenią realizowania swojej podmiotowości. 
  Bardzo doceniam dzielenie się doświadczeniami na temat metod pracy oraz odkryć w tym zakresie, przez różne grupy osób pracujących z dorosłymi. To wspaniałe i niezwykle wartościowe źródło inspiracji :)  
 • Obrazek użytkownika Barbara Szymańska
  Chętnie poczytałabym więcej na temat sposobu w jaki korzysta Pani z tej metody. Mam nadzieję, że jeszcze będzie ku temu okazja? Z mojego doświadczenia pracy z grupami o charakterze rozwojowym wynika, że odwoływanie się do osobistej historii prawie zawsze wywołuje głębokie poruszenie i duże zaangażowanie. Szczególnie lubię osobiście spoglądanie na historię osobistą jak na historię mityczną właśnie. Umożliwia to zyskanie dystansu, ujrzenie siebie w kontekście tej historii z zupełnie innej niż codzienna perspektywy oraz identyfikację ciekawych wzorców wokół których organizuje się nasze życie.
 • Obrazek użytkownika Monika Sulik
  Dziękuję Pani Barbaro za zainteresowanie tematem oraz podzielenie się własnym doświadczeniem :) Jestem ogromną entuzjastką metody biograficznej i z pewnością napiszę więcej o realizowanych projektach i warsztatach biograficznych. Jestem zachwycona uznaniem potencjału edukacyjnego i rozwojowego metody biograficznej. Czytając komentarze - tutaj i na Fb, czuję jak rośnie mój entuzjazm by zorganizować spotkanie - seminarium umożliwiające wymianę doświadczeń edukacyjnych, trenerskich, szkoleniowych itp. w tym zakresie  Co Pani o tym myśli? Łączę serdeczności :)