Przejdź do treści
Blog
Blog

Pozytywne myślenie to ważny element zarządzania stresem w edukacji

Relacja ze szkolenia Erasmus+ „Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Spaces” w Barcelonie.

ok. 4 minut czytania polub, linkuj, komentuj!


Projekt Erasmus+ „Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych”, realizowany przez naszą szkołę językową KONTAKT CJO w latach 2019-2021, zakończyliśmy mobilnością w Barcelonie. Była ona zaplanowana na czerwiec 2020, jednak światowa pandemia pokrzyżowała nam te plany i zmuszeni byliśmy przełożyć wyjazd na później, kiedy to podróżowanie będzie bezpieczniejsze, a loty międzynarodowe możliwe. Trzeba było poczekać na to ponad rok. Ostatecznie jednak, w sierpniu 2021, udało się nam doprowadzić tę ostatnią projektową mobilność do skutku.

Na szkolenie wyjechała osoba odpowiedzialna w naszej szkole za zarządzanie kadrą nauczycielską i współtworzenie oferty edukacyjnej. Był to 6-dniowy kurs dla kadry organizacji edukacyjnych z Unii Europejskiej, zatytułowane „Design the positive: positive thinking, positive communication and positive school spaces”, poświęcony temu, jak zaprojektować pozytywne myślenie i pozytywną komunikację w szkole. Podobne szkolenie, tuż przed światową pandemią, ukończyły we Florencji dwie inne osoby z naszej kadry odpowiedzialnej za zarządzanie i ofertę edukacyjną.

Międzynarodowa grupa edukatorów w Barcelonie

Szkolenie odbywało się w zabytkowym sercu Barcelony, przy słynnej ulicy La Rambla. Codzienne zajęcia w szkole były więc okazją do spaceru po wyjątkowej i pięknej dzielnicy Barcelony, a sala szkoleniowa mieściła się w jednej z niezwykłych, zabytkowych kamienic. Kurs zorganizowany był przez znaną organizację szkoleniową z Florencji Europass Teacher Academy która ma 25 lat doświadczenia i szkoli rocznie ok. 1500 przedstawicieli edukacji. Zajęcia prowadziła świetna włoska trenerka, Federica Di Bartolomeo. Międzynarodowa grupa szkoleniowa składała się z 12 edukatorów, pochodzących z Węgier, Bułgarii, Słowacji, Estonii i Polski. Pracują oni w różnych instytucjach edukacyjnych – w szkołach podstawowych i średnich, na uczelniach wyższych, w szkołach językowych i zawodowych, a także w fundacjach. Dzięki temu zróżnicowaniu uczestników, szkolenie stworzyło świetną okazję do zawodowego networkingu, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także do opowieści o systemach edukacyjnych różnych krajów. Uczestnicy przez 6 dni aktywnie brali udział w szkoleniu, rozwijali swoje umiejętności społeczne, interpersonalne, interkulturowe i również językowe. Oprócz doskonalenia efektywnej komunikacji w języku angielskim, w którym prowadzony był kurs, poznali również podstawowe zwroty w języku hiszpańskim i katalońskim, a także dowiedzieli się sporo na temat katalońskich tradycji i kultury. Trenerka przeprowadziła nawet krótki multimedialny quiz dotyczący Katalonii i Barcelony, przygotowany w aplikacji Kahoot.

Samo szkolenie miało wyjątkowo praktyczny charakter warsztatowy, oparty na autorefleksji, analizie doświadczeń i licznych ćwiczeniach i zadaniach. Obejmowało następujące zagadnienia:

  • wzmacnianie pozytywnego myślenia
  • redukowanie negatywnej mowy wewnętrznej, pesymizmu i myśli katastroficznych
  • wsłuchiwanie się we własne potrzeby
  • okazywanie wdzięczności i dobrego humoru
  • praktykowanie uważności (mindfulness)
  • konieczność doceniania i nagradzania innych i samego siebie
  • ćwiczenie pozytywnej komunikacji z samym sobą, podwładnymi, kolegami i kursantami
  • budowanie pozytywnych relacji w zespole kadry
  • zapobieganie konfliktom i negatywnej, destruktywnej i bezskutecznej komunikacji w zespole
  • znaczenie pozytywnej architektury wnętrza, dekoracji wewnątrz i na zewnątrz sali lekcyjnej, inspirowanej zasadami psychologii w projektowaniu.

Wyjątkowo ciekawym zagadnieniem była uważność (mindfulness). Uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniach mindfulness różnego rodzaju, a później sami tworzyli podobne ćwiczenia, które mogliby zastosować w swoich szkołach, na zajęciach z różnych przedmiotów, a także w życiu prywatnym i zawodowym.

Mindfulness in Barcelona

Szkoła zadbała również o to, by uczestnicy poznali miasto, zorganizowała dla nich spacer z przewodnikiem po najbardziej katalońskiej dzielnicy miasta – Garcia, która właśnie rozpoczynała swoje tradycyjne święto, a także dała możliwość zwiedzenia jednego z domów zaprojektowanych przez Gaudiego.

Idealnym dopełnieniem kursu była architektura i atmosfera Barcelony, słoneczna upalna pogoda, wyjątkowa plaża Barcelonetta, tradycyjne święto Fiesta de Mayor de Garcia i pyszne hiszpańskie tapas.


Zobacz także:

Zaprojektujmy pozytywne myślenie i pozytywną komunikację w szkole językowej!

Egzaminator też się uczy! Relacja ze szkoleń Erasmus+ na Cyprze

Seniorzy na Zoom!

Sposób na stres lektora… Relacja ze szkolenia Erasmus+

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnowsze dyskusje

Dyskusja EPALE: Aktywne starzenie się i życiowe zmiany

W jaki sposób edukacja międzypokoleniowa może pomóc w aktywnym starzeniu się i życiowych zmianach?

Więcej

Dyskusja EPALE: Blended learning w edukacji dorosłych

W czwartek 26 listopada 2020 r., od godz. 10.00 do 16.00, EPALE będzie gospodarzem internetowej dyskusji na temat blended learning w edukacji dorosłych. Dyskusja będzie miała zupełnie nowy format, zaczynając od 30-minutowej transmisji na żywo, której towarzyszyć będzie rozmowa w formie komentarzy na platformie.

Więcej

Dyskusja EPALE: Integracja społeczna starzejącego się społeczeństwa i edukacja międzypokoleniowa

W środę 28 października, od godziny 10.00, EPALE będzie gospodarzem internetowej dyskusji na temat integracji społecznej starzejącego się społeczeństwa i edukacji międzypokoleniowej. Komentarze będą otwarte 19 października, aby uczestnicy mogli się przedstawić i zamieścić swoje uwagi z wyprzedzeniem. Dołącz do dyskusji!

Więcej