chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Nowe technologie za kratami

19/02/2019
by Hubert SKRZYNSKI
Język: PL

Przygodę z kursem „ICT skills for educators” rozpoczynamy dosłownie w środku nocy – o godzinie 2.00 wyruszamy samochodem z Płocka w stronę Warszawy. Przelot do Palermo przez Monachium upływa bez zakłóceń. Palermo wita nas piękną, słoneczną pogodą. Z lotu ptaka podziwiamy Morze Tyrreńskie oraz malowniczo położone lotnisko Falcone-Borsellino wciśnięte między wody zatoki i wzgórza. Po południu meldujemy się w hotelu w centrum Palermo.


Następnego dnia z rana, po śniadaniu rozpoczynamy szkolenie. Prowadzi je pochodzący z Grecji dr Efstratios Georgoudis. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę i cele szkolenia, następuje autoprezentacja. W szkoleniu udział biorą Portugalczycy, Niemcy, Litwini, Łotysze, Bułgarzy, Chorwaci, Węgrzy i oczywiście Polacy – towarzystwo międzynarodowe, co sprzyja szlifowaniu umiejętności językowych i wymianie doświadczeń oraz poznawaniu innych kultur. Duże zróżnicowanie uczestniczących w kursie występuje również pod względem wykonywanej na co dzień pracy – są wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, podstawowych, wychowawcy szkół specjalnych i pracownicy organizacji pozarządowych. Małą sensację wzbudza nasze miejsce pracy – pozostali uczestnicy nie zetknęli się do tej pory z resocjalizacją osadzonych przez naukę, mamy więc okazję w trakcie kursu zapoznać ich ze specyfiką naszej pracy i promować ideę edukacji osób wykluczonych społecznie.

/pl/file/simon-abrams-286276-unsplashjpgsimon-abrams-286276-unsplash.jpg


Pierwsze zadanie to podział na grupy, w których będziemy się kształcić i nabywać nowe umiejętności. Nic nie jest pozostawione przypadkowi – na wstępie dokonujemy samooceny na podstawie Testu Ról Zespołowych Belbin. Test pozwala ocenić, jaką rolę w grupie powinno się pełnić (Naturalny lider, Człowiek akcji, Praktyczny organizator, Człowiek idei, Człowiek kontaktów, Sędzia, Człowiek grupy, Perfekcjonista, Specjalista). Po samoocenie i wyjaśnieniu poszczególnych ról następuje podział na grupy z wyróżnionym Liderem – odpowiedzialnym za pracę pozostałych członków zespołu. Tu widać dokładnie różnicę w podejściu do pracy grupowej na zachodzie Europy i krajach postkomunistycznych.– Z kuluarowych rozmów z innymi uczestnikami kursu wynika, że podobnie jak w Polsce, w krajach byłych demoludów, do pracy grupowej w edukacji nie przykłada się zbyt dużej wagi – promowany jest raczej indywidualizm i samodzielna praca. W krajach „starej” Europy wręcz przeciwnie – praca grupowa jest wartością samą w sobie i oceniana jest przede wszystkim umiejętność współpracy z innymi. Duża część narzędzi informatycznych, które poznawać będziemy w trakcie kursu, ma właśnie ułatwiać pracę w grupach zadaniowych.


Po podziale na grupy rozpoczynamy pracę z pierwszą aplikacją – Edmodo. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie głównej aplikacji: „Edmodo przenosi naukę poza klasę, zapewniając bezpłatne i bezpieczne miejsce dla nauczycieli i uczniów do łączenia się i współpracy - zawsze i wszędzie. Edmodo pozwala przemówić nieśmiałym lub niespokojnym uczniom, których nie usłyszysz w tradycyjnych salach lekcyjnych. Studenci natychmiast zapoznają się z interfejsem Edmodo i mogą komunikować się łatwiej ze sobą i z tobą”. Aplikacja, której interfejs oparty jest na idei Facebooka, faktycznie upraszcza pracę grupową, zwłaszcza w trybie online. Niestety, nie ma róży bez kolców – biorąc pod uwagę polskie realia edukacyjne – aplikacja ma dwie poważne wady: po pierwsze, konieczność pozostawania „online”, po drugie – brak polskiej wersji językowej. Obie wady mogą stanowić barierę w wykorzystaniu aplikacji do codziennej pracy z uczniami. Dużą zaletą aplikacji jest wspomniane wyżej podobieństwo do popularnego Facebooka – uczniom, którzy już mieli do czynienia z tą aplikacją, ułatwia to pracę, a tych, dla których jest to nowość – jest to jedyna możliwość (w warunkach nauki w szkole przywięziennej) do zapoznania się z technologią portali społecznościowych i uniknięcia wykluczenia cyfrowego. Praca w zamkniętych grupach, moderowanych przez nauczyciela, z jednej strony uniemożliwia niedozwolone w polskich więzieniach niekontrolowane kontakty z osobami trzecimi, z drugiej zaś strony pozwala się skupić na wyznaczonych zadaniach.


Drugi dzień szkolenia to kontynuacja pracy z aplikacją Edmodo, przy pomocy której rozwiązujemy problem z zakresu kompetencji miękkich, przydatnych w pracy zawodowej. To również ważne doświadczenie wyniesione ze szkolenia – jak w prosty sposób połączyć poznawanie narzędzi informacyjnych z rozwojem kompetencji społecznych, na które duży nacisk kładzie podstawa programowa kształcenia w zawodach (w tym również na kursach zawodowych, które prowadzimy w naszej szkole).


Trzeci dzień szkolenia to praca z aplikacją Prezi – działającą w „chmurze” aplikacją do tworzenia efektywnych prezentacji multimedialnych. Aplikacja w podstawowej wersji jest darmowa, niestety tworzone prezentacje są dostępne publicznie, co mocno ogranicza zastosowanie tego narzędzia w warunkach szkoły przywięziennej. Zalety aplikacji to intuicyjność obsługi i duża łatwość wykonywania prezentacji bez konieczności skupiania się na szczegółach technicznych. W porównaniu do popularnego programu Microsoft PowerPoint aplikacja nie korzysta z pojedynczo utworzonych slajdów ustawionych w kolejności, a używa nowatorskiego rozwiązania na zasadzie map myśli. Zasada działania polega na rysowaniu najważniejszych elementów danego tematu, przypisywaniu priorytetu słów kluczowych, które są uznawane przez użytkownika za priorytet i wskazuje kolejność wyświetlanych stron. Następnie program samodzielnie przypisze animacje i efekty przejść. Dzięki tym zabiegom użytkownik ma możliwość skupienia się na elementach takich jak przekazywane informacje oraz najważniejsze aspekty prezentacji. Aplikacja świetnie sprawdzi się w edukacji osób o zacięciu humanistycznym, dla których barierą jest konieczność nauki obsługi bardziej skomplikowanych programów do tworzenia prezentacji.


Kolejną aplikacją, z której praktycznym zastosowaniem zapoznawaliśmy się w trakcie kursu, był Dropbox – chmura firmy Google umożliwiająca dostęp do plików i ich synchronizację między różnymi urządzeniami i użytkownikami. Aplikacja umożliwia również komentowanie dokumentów tworzonych przez innych użytkowników i konwersję plików na inne formaty (np. na pdf). Przy użyciu Dropboxa prowadzący szkolenie pokazywał, jak ułatwić pracę grupową na przykładzie prowadzenia projektu unijnego. Stworzony system katalogów odpowiadający strukturze projektu z dostępem poszczególnych uczestników doskonale upraszcza wymianę dokumentacji oraz zachowanie porządku w dokumentacji (każdy, kto zetknął się z pracą biurową, wie, jak trudne to zadanie). W codziennej pracy nauczyciela aplikację można wykorzystać na wiele różnych sposobów, niestety w naszych, specyficznych warunkach szkoły przywięziennej, udostępnianie tej aplikacji uczniom jest niemożliwe, głównie ze względu na możliwość niedozwolonych kontaktów.


Kolejny dzień szkolenia upłynął nam na tworzeniu filmów przy użyciu narzędzi Filmora i Animoto. Obie aplikacje również w podstawowych, ograniczonych wersjach, są darmowe – można je więc bezkosztowo wykorzystywać do nauki. Obie aplikacje przeznaczone są dla początkujących użytkowników, posiadają bardzo intuicyjny interfejs, umożliwiają również bezpośrednią publikację zmontowanego materiału w mediach społecznościowych, co szczególnie może przydać się uczniom chcącym w prosty sposób upowszechnić efekty swojej pracy. Niestety wersje darmowe posiadają spore ograniczenia, co wyklucza je z pracy nad bardziej złożonymi projektami, świetnie nadają się natomiast na początkowym etapie edukacji w zakresie tworzenia multimediów, tak by w prosty sposób uzyskać pierwsze efekty nauki i zachęcić do poznawania bardziej złożonych narzędzi.


Ostatni, piąty dzień szkolenia poświęcony był na prezentację efektów pracy wszystkich grup, omówienie osiągniętych wyników i ewaluację kursu. Dla nas, nauczycieli przedmiotów informatycznych, oprócz „twardych” umiejętności obsługi poszczególnych aplikacji (co oczywiście nie jest bez znaczenia), szczególnie istotne były również umiejętności „miękkie” nabyte w trakcie szkolenia, co staraliśmy się podkreślić w treści artykułu. Choć nie wszystkie poznane aplikacje da się zastosować w naszej codziennej pracy, wróciliśmy z kursu zmotywowani do poszukiwania kolejnych narzędzi, które umożliwią nam pracę w warunkach, w jakich pracujemy i rozwijanie umiejętności i zainteresowań naszych uczniów.

Autorzy:

Dariusz Lemanowicz, Krzysztof Omiński

Zobacz także:

Z wizytą w angielskich więzieniach

Edukacja albo niebyt

Pracujesz z osobami zagrożonymi wykluczeniem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Wyświetla 1 - 3 z 3
  • Obrazek użytkownika Monika Kulwicka
    Poruszony bardzo ciekawy i niecodzienny temat!
  • Obrazek użytkownika Emilia Staszewska
    Bardzo interesujący temat został poruszony.
  • Obrazek użytkownika Piotr Maczuga
    Dokładnie! Ja często robię warsztaty z wykorzystaniem FilmoraGo i naprawdę narzędzie za 0 zł świetnie się sprawdza, a do tego każdy jest w stanie je opanować. Na początku, szczególnie podczas krótkich warsztatów, bałem się, że wymaganie, aby uczestnicy coś zainstalowali sprawi, że utkniemy na technikaliach, bo ludzie często bardzo przeciętnie potrafili obsługiwać swoje smartfony. Teraz w zasadzie ten punkt jest niezauważalny. Mówię: Instalujemy! i zanim skończę słowo, już połowa ma apkę na swoim telefonie. Muszę się wręcz chronić przed technologią, żeby mi nie zabrała "show".