chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Kto jak nie my! Czyli słów kilka o mobilności nauczycieli „Kotana”

06/09/2019
by Izabela Warszyńska
Język: PL

Inowrocławski Zepół Szkół im. Marka Kotańskiego zakończył trwający dwa lata projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowany ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+. Zasadniczym celem projektu było m.in.: rozwijanie kompetencji językowych, poznanie narzędzi ICT, podniesienie jakości pracy szkoły, poszerzenie oferty zajęć, wdrożenie rozwiązań i wiedzy zdobytej przez nauczycieli w czasie wyjazdów zagranicznych i wreszcie, co najważniejsze w przypadku naszej szkoły, spojrzenie z szerszej perspektywy na funkcjonowanie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

    

/pl/file/20181027122345jpg20181027_122345.jpg

       

Pedagodzy, którzy wzięli udział w projekcie, to nauczyciele ponadgimnazjalnej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I Stopnia. To osoby nieustannie odkrywające nowe sposoby, by uaktywnić swoich uczniów. Stwarzając atmosferę sprzyjającą wyzwalaniu ekspresji wśród wychowanków. Poza tym to grupa nauczycieli z potrzebą aktywności społecznej, z umiejętnością współpracy i wyrażania własnych myśli, z umiejętnością otwartego porozumiewania się i nawiązywania nowych kontaktów interpersonalnych. Wreszcie, to osoby stale wzbogacające swą wiedzę merytoryczną i podnoszące swoje kwalifikacje zawodowe oraz traktujące nowatorstwo pedagogiczne i ciągłe doskonalenie jako nieodłączny atrybut pracy zawodowej.

Podejmowane działania projektowe miały ogromny wpływ na rozwój zawodowy i osobisty jego uczestników. Skłaniały do głębokiej autorefleksji oraz ewaluacji własnego warsztatu pracy. Zachęcały do samokształcenia, a przede wszystkim do pokazania, że bycie dobrym edukatorem wymaga nieustannego poszukiwania ciekawych rozwiązań. Projekt w swoich założeniach obejmował 12 mobilności w ramach których odbyły się dwa dwutygodniowe szkolenia językowe w Wielkiej Brytanii i na Malcie, a także dwa szkolenia Structured Educational Visit to Schools/Institutes&Training Seminar w Finlandii oraz w Hiszpanii.

Kursy językowe pozwoliły rozwinąć umiejętności komunikacyjne w zakresie języka angielskiego. Zakres tematyczny zajęć dotyczył zagadnień związanych z ćwiczeniem gramatyki, słownictwa, pisowni oraz permanentnego posługiwania się językiem angielskim. Nieodłącznym elementem współpracy była praca w grupach, dyskusje, wywiady, czy możliwość odgrywania ról. Zajęcia były prowadzone w niewielkich, wielonarodowych grupach. Uczestnictwo w zagranicznym kursie dało możliwość spotkania wielu ciekawych osób z różnych państw, a tym samym poznania ich kultury i tradycji. Również program zajęć dodatkowych takich jak: zwiedzanie zabytków, udział w wycieczkach, próbowanie regionalnych specjałów - sprzyjał ożywionej konwersacji.

Z kolei udział w szkoleniach Structured Educational Visit to Schools/Institutes&Training Seminar pozwolił zgłębić fiński i hiszpański system edukacji, poznać specyfikę funkcjonowania placówek oświatowych i to na każdym etapie nauczania, wnikliwie obserwować zajęcia, brać udział w wykładach, w warsztatach dobrych praktyk oraz dokonywać tak cennej w tej sytuacji wymiany doświadczeń. Wartość merytoryczna szkoleń była bardzo wysoka, a ich organizacja za każdym razem przebiegała bez zarzutu. Popularne przysłowie mówi, że "podróże kształcą" - udział w szkoleniach pozwolił nie tylko poznać wspaniałych ludzi, ale także doświadczyć niezapomnianych wrażeń związanych z fińską i hiszpańską kulturą.

W tym momencie warto wymienić kilka podjętych działań, które zaistniały podczas trwania projektu. Jednym z nich był zrealizowany z ogromnym rozmachem "dzień hiszpański". W salach i na korytarzach królowały dekoracje w stylu hiszpańskim. Wszyscy tego dnia odczuli gorący klimat tego kraju: oglądając prezentacje, przymierzając stroje, tańcząc flamenco, biorąc udział w pomidorowej bitwie, tworząc - wzorując się na malarstwie Pabla Picassa, czy próbując hiszpańskich przysmaków. Nauczyciele biorący udział w projekcie zorganizowali dla swoich kolegów szkolenie, podczas którego podzielili się zdobytym doświadczeniem. Poza tym nasza placówka była organizatorem konferencji promującej projekty Erasmus+ oraz upowszechniającej efekty projektu "Komunikacja bez barier" realizowanego ze środków POWERSE. Podczas konferencji miały miejsce prelekcje oraz prezentacje uczestników poszczególnych mobilności, którzy chętnie dzielili się zdobytą wiedzą, a zarazem zachęcali do realizacji projektów. Drugą część spotkania stanowiły warsztaty plastyczne. Uczestnicy byli zachwyceni - mogąc stworzyć dla siebie coś wyjątkowego. I wreszcie wykorzystanie platformy eTwinning do promocji szkoły, jak i do poszukiwania partnerów, by móc prowadzić nie tylko projekty krajowe, ale i zagraniczne.

Poprzez zrealizowany projekt otworzyliśmy się na nowe horyzonty. Przyczyniło się to do podniesienia jakości pracy szkoły przez wdrożenie zdobytej wiedzy i poznanych rozwiązań. Projekt był szczególnie istotny dla szkoły, ponieważ pozwolił uwierzyć zarówno uczniom, jak i nauczycielom, że ich praca jest ważna. Dzieciom dał możliwość uczestnictwa w wielu przedsięwzięciach - jak ich pełnosprawni koledzy. Natomiast nauczycieli zainspirował do twórczego działania, krytycznego myślenia, wdrażania nowych rozwiązań, dawania dobrego przykładu uczniom przez pokazanie, że "nauczyciel też się uczy" i że "nauka przez całe życie" jest niezbędną częścią rozwoju osobistego, dającą satysfakcję, radość oraz motywację do osiągania coraz lepszych rezultatów.

Efekty szkoleń widać też w codziennej pracy, zagospodarowaniu sal lekcyjnych, pracowni praktycznej nauki zawodu oraz w doborze metod, form i środków dydaktycznych podczas trwania zajęć. Podejmowane działania mają służyć uczniom, których nauczyciele mają wspierać w ich wszechstronnym działaniu.

Nadrzędną potrzebą edukacji osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną jest utrwalanie i poszerzanie zakresu zdobytej wiedzy i umiejętności, doskonalenie już posiadanych kompetencji społecznych, zdolności adaptacyjnych, kształcenie nowych umiejętności umożliwiających samodzielne, niezależne funkcjonowanie w przyszłości,
a w konsekwencji możliwość podjęcia zatrudnienia na otwartym lub chronionym rynku pracy. Projekt idealnie wpasował się w powyższe założenia.  Zmiany w podstawie programowej a także zmiany w oświacie i edukacji, również zawodowej, zwracają się ku dostosowaniu procedur i form kształcenia do potrzeb dynamicznego rynku pracy. Z całą pewnością owa „zmiana” nie nastąpi „tu i teraz”, ponieważ jest to złożony proces. Nasz projekt i wszystko, co zaistniało wokół niego będzie stanowił przykład dla innych szkół specjalnych – gdyż wykracza poza obszar standardowej edukacji. Dzięki jego realizacji zyskaliśmy szansę, aby rozpocząć nowy rozdział w nauczaniu naszych uczniów.

I tak na zakończenie:) Jeśli ktoś się zastanawia, czy próbować - to odpowiedź brzmi TAK. Zdecydowanie PISAĆ i PRÓBOWAĆ! Nie mamy żadnych wątpliwości, że Erasmus+ tworzy bogatą ofertę dla różnych odbiorców. To świetny sposób na podniesienie własnych kwalifikacji, zdobycie nowych przyjaciół, zwiedzenie kawałka Europy i wprowadzenie dobrych zmian w szkole!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn