chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Electronic Platform for Adult Learning in Europe

 
 

Newsroom

Verta pasimokyti iš Suomijos

17/05/2019
Language: LT

Alytaus miesto švietimo įstaigų atstovai turėjo galimybę žvilgtelėti į šiuolaikiškas ugdymo aplinkas ir mokymą aplankytose šalyse, palyginti suomiškas, švediškas, estiškas ir net rusiškas mokyklas. Skandinaviška mokymo sistema paremta keliais principais: pagalba, pasitikėjimu ir atsakomybe. Metų metus ugdytos savybės duoda puikių rezultatų.

Kelionių metu aplankytos ugdymo įstaigos ne tik paliko daug įspūdžių, bet ir sukėlė labai daug minčių ir norų. Mokykla be skambučių ir be pažymių. Ar gali tokia egzistuoti? O be vadovėlių? O jei visi mokiniai turėtų mokyklos jiems duotus nešiojamuosius kompiuterius ir visas mokymas ir mokymasis vyktų tik virtualioje erdvėje? Jei mokytojai per pertraukas ne budėtų, o su mokiniais spręstų, ko ir kaip mokytis? Dar ant palangių sudėkime rietuves knygų, koridoriuose pridėliokime sėdmaišių, o sienas nukabinėkime mokinių darbais. Kaip tik tokių mokyklų ir matėme Suomijoje ir Estijoje. Mokiniai be batų, nemokamas šiltas patiekalas kiekvienam mokiniui kasdien, privalomos pertraukos lauke ir jokių egzaminų. Tačiau tokią mokyklą suomiai ir estai susikūrė ne per naktį, tam prireikė ne vienų ir net ne kelerių  metų. Darbas truko dešimtmečius, kol visuomenė pradėjo pasitikėti vieni kitais: mokytojai – mokiniais, mokyklos administracija – mokytojais, o valdančiosios institucijos – mokyklomis. Aukštas sąmoningumo lygis, savarankiškumas ir autonomiškumas – savybės, kurios sulipdo atskiras detales į vieną didelę visumą, struktūrą, kuri tikrai veikia. Detales turime ir mes, beliko ugdyti asmenines kompetencijas: sąžiningumą, atsakomybę, pasitikėjimą savimi ir kitais.

Svarbu suvokti ir tai, kad tiek suomių, tiek estų švietimo sistemos nėra tobulos. Suomiai teigė turintys daug iššūkių ir šiuo metu sprendžia mokytojų bendradarbiavimo stokos problemas pirmiausia tam sudarydami palankias aplinkybes, pavyzdžiui, susijungiančios skirtingų klasių patalpos, tarpdiscipliniai projektai ir moduliai mokymo programose. Estai, pasukę technologijų panaudojimo didinimo linkme skiria daug dėmesio mokyklų tobulinimui inicijuodami ir vykdydami nacionalinius projektus. Vienoje lankytoje mokykloje mokiniams siūlomas dronų valdymo modulis.
Lankydami mokyklas mokytojai turėjo galimybę įsitikinti, kad suomių mokiniai taip pat gauna namų darbų ir nors daug mokomasi tarpdalykinių projektų metodu, mokiniai vertinami atskirų dalykų pamokose.


Galima teigti, kad šiose šalyse išugdytas aukštas sąmoningumo lygis, savarankiškumas ir autonomiškumas – savybės, kurios sulipdo visas atskiras detales į vieną didelę visumą, struktūrą, kuri tikrai veikia. Nors ir liūdna, kad Lietuvoje finansavimas švietimui vis dar nėra pakankamas, tačiau supratimas, kad mūsų mokytojai tiek pat išradingi ir darbštūs bei gebantys dirbti inovatyviai net ir su turimais ištekliais teikia vilties, kad sėkmingesniam mokymui ir mokymuisi turime svarbiausias reikalingas detales.

Medžiaga parengta ,,Erasmus+" projekto nr. 2018-1-LT01-KA101-046747 pagrindu, kurį įgyvendina Alytaus miesto savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus iniciatyva aštuoniolika Alytaus miesto pedagogų turėjo galimybę kelti kvalifikaciją Suomijoje ir Estijoje. Galimybę tobulėti mokytojams suteikė į ,,Erasmus+"programos I pagrindinio veiksmo vykdomas projektas „Inovatyvios patirties perėjimas siekiant gerinti ugdymo kokybę Alytaus miesto savivaldybės švietimo įstaigose“. Pirmasis etapas vyko 2018 m. rugsėjo 9–15 dienomis, antrasis – 2019 m. gegužės 4–12 dienomis.

Simona Užkurienė, Alytaus Likiškėlių progimnazijos projektų vadovė

Renata Ononigvė, Alytaus Panemunės progimnazijos biologijos mokytoja metodininkė

Daiva Pasaravičienė, projekto koordinatorė, Alytaus Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 1 of 1
 • Algimanta Sciglinskiene's picture
  Šaunuoliai.
  Džiaugiuosi už tokias iniciatyvas, kurios padeda tobulėti ir ieškoti naujų mokymo ir mokymosi metodų.  Labai įdomūs dalykai vyksta Norvegijoje. Siūlau pasidomėti.
  Kontaktus duosime, kurie norėtų kurti specialias programas ikimokyklinio  ugdymo institucijoms. Tai pagalba šeimoms, dėl Reintegracijos paslaugų teikimo ir gerinimo.

  Pagarbiai,
  Algimanta Ščiglinskiene
  Erasmus+ KA2 projekto Reinbridge projekto vadovė.
  „Reintegracijos įrankiai – tiltas į naują gyvenimą savo gimtajame mieste“ („RE-INBRIDGE“)                          Nr. 2018-1-LT01-KA204-047038
  https://www.facebook.com/reintegracija.lietuva