chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Posted by Beata Ciężka on 23/02/2018 - 20:54

Co słychać w Waszym "życiu ewaluacyjnym"?

Mamy końcówkę lutego. Pora otrzepać śnieg z nart i brokat pozostawiony po karnawałowych kreacjach i wrócić do realiów ewaluacyjnych... Mamy już kilkudziesięciu członków naszej Społeczności Praktyków skupionych wokół ewaluacji. Z przyjemnością witam nowe osoby! Co myślicie, żeby napisać kilka słów o swoim „życiu ewaluacyjnym”? Czy jakieś zagadnienia związane z ewaluacją interesują Was szczególnie? Chętnie podzielę się również swoimi doświadczeniami, ale chciałabym by nasza dyskusja była również użyteczna dla Waszej pracy…

Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10 van 47 weergegeven
 • afbeelding van Beata Ciężka
  Zamieściłam na blogu EPALE nowy wpis dotyczący sytuacji w projektach, a co za tym idzie stanu ewaluacji https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/wydeptywanie-nowych-sciezek-ewaluacyj.... Ciekawa jestem Waszych obecnych działań ewaluacyjnych i przemyśleń odnośnie ewaluacji w związku z sytuacją jakiej doświadczamy. Ja co rusz odstaję informację, że coś jest odwołane, albo przesunięte na bliżej nieokreślony czas. Sypią się projekty, w których mam zaplanowane ewaluacje. Zastanawiam się co zatem z tymi ewaluacjami i obawiam się, że pewnie nic… Napiszcie proszę jak to u Was wygląda i czy widzicie jakieś światełko w tunelu?
 • afbeelding van Beata Ciężka
  Polecam ciekawy artykuł o ewaluacji – też trochę o historii koncepcji ewaluacji, ale tym razem w kontekście parametryzacji, z którą mamy do czynienia w szkolnictwie wyższym. Prof. Korporowicz próbuje odczarować to co w uczelniach wyższych uporczywie nazywa się ewaluacją, a co tak naprawdę bliższe jest akredytacji i kontroli. Wiem, że wielu z nas pracuje na uczelniach – i na co dzień spotykamy się z takim podejściem. 
 • afbeelding van Paulina Hojda
  Czy można prosić o podlinkowanie jeszcze raz? Ten link nie działa:-(  Mam komunikat "Nic nie znaleziono"
 • afbeelding van Beata Ciężka

  Przesyłam link do całej publikacji Educatio Nova. Jest tam artykuł prof. Korporowicza, ale może zainteresują Cię również inne. Proszę o info jeżeli będzie problem z linkiem

  https://journals.umcs.pl/en/issue/view/568/showToc


 • afbeelding van Monika Sulik
  Beatko to pytanie na ten moment nabiera dla mnie nowego sensu..bo przecież rzeczywistość "koronowirusowa- kwarantanniana" i zupełnie inny styl pracy edukacyjnej wymaga dostosowania narzędzi ewaluacyjnych ... Czy masz jakieś swoje "must have" lub jakie są Twoje rady "ewaluacyjne" na dziś i chyba jutro też .... Przesyłam serdeczności. Monika 
 • afbeelding van Beata Ciężka

  To rzeczywiście niełatwy czas dla wszystkich. I dla ewaluacji również. Poniżej zamieszczam link do apelu Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego dot. realizowania badań ewaluacyjnych w sytuacji epidemii.

  Moniko, zachęciłaś mnie, żeby zebrać parę doświadczeń ewaluacyjnych, jak można sobie poradzić w tej sytuacji. Zbiorę je w artykule na blogu EPALE.

  http://pte.org.pl/2020/03/18/apel-zarzadu-i-komisji-rewizyjnej-pte-wz-ze...;


 • afbeelding van Paulina Hojda
  Beato, będę czekać z niecierpliwością na Twój artykuł na blogu, bo my wciąż wdrażamy działania ewaluacyjne:-) Wszelkie rady mile widziane:-)
 • afbeelding van Beata Ciężka

  Zamieściłam wpis na blogu zainspirowany artykułem M.Q. Pattona

  https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/wydeptywanie-nowych-sciezek-ewaluacyjnych-w-trudnych-czasach

  Warto też zajrzeć do pełnej wersji artykułu Pattona.

  https://bluemarbleeval.org/latest/evaluation-implications-coronavirus-global-health-pandemic-emergency

  Generalnie radzi, żeby nie odpuszczać i robić co się da, maksymalizując użyteczność ewaluacji. Jednocześnie jednak przewiduje, że będzie zapaść w ewaluacji, która zawsze następuje w kryzysowych okolicznościach zewnętrznych. Mnie się jednak przypomina historia ewaluacji – po zapaści zawsze pojawiają się nowe koncepcje ewaluacji i rozwój nowych podejść badawczych. Szczerze mówiąc wyczekuję już z niecierpliwością, jakie to nowe paradygmaty się wyłonią – i to mnie napawa optymizmem.

  Jeżeli chcecie poczytać (w pigułce) o rozwoju koncepcji ewaluacji to polecam rozdział w książce „Jak być jeszcze lepszym? Ewaluacja w edukacji” (rozdział „Koncepcja metodologiczna ewaluacji… w kontekście czterech generacji ewaluacji czyli gdzie jesteśmy na drzewie ewolucji ewaluacji”).

  https://www.npseo.pl/data/documents/3/272/272.pdf

  Napisałam go przy okazji analizy koncepcji nadzoru pedagogicznego, ale pomijając ten wątek generalnie jest o historii ewaluacji.


 • afbeelding van Beata Ciężka
  Na blogu EPALE pojawił się ciekawy artykuł dot. Design Thinking https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/myslenie-projektowe-czym-jest-i-dlacz...;
  Będąc na konferencji ewaluacyjnej w Krakowie spotkałam się z przykładami zastosowania „myślenia projektowego” do ewaluacji. Sama omawiałam nawet zastosowanie odmiany Design Thinking jakim jest Service Design. Czy macie może doświadczenia w stosowaniu takich (lub podobnych) podejść w ewaluacji szkoleń lub innych usług rozwojowych?
 • afbeelding van Małgorzata Rosalska
  Ze szkoleniami opartymi na design thinking mam różne doświadczenia. Niektóre były dobre, inne niekoniecznie. Myślę, że kluczową sprawą są tu kompetencje trenera i dynamika zajęć. Byłam na jednym szkoleniu, gdzie wykorzystano tę metodę do ewaluacji oferty edukacyjnej. Ta metoda sprawdziła się fantastycznie! Po kilku godzinach pracy wypracowaliśmy materiał dający ogląd sytuacji i materiał do pracy dalej. Miałam poczucie, że wszyscy (i trenerzy i uczestnicy) byli zadziwieni, że aż tak dobrze i produktywnie to wyszło. Pewnie wynikało to też z tego, że wszystkim na tej ewaluacji zależało i że dobrano zespół ludzi, którzy posiadali kompetencje do tego, aby tę ewaluację przeprowadzić.