chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

SELFIE - podpora škôl pri zavádzaní moderných technológií

20/11/2018
door EPALE SK
Taal: SK

SELFIE je nástroj, ktorý školám pomáha posudzovať ich stav využívania technológií vo vzdelávaní.

SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies, t. j. sebareflexia týkajúca sa účinného vzdelávania presadzovaním inovácií prostredníctvom vzdelávacích technológií) je určený na pomoc školám pri začleňovaní digitálnych technológií do výučby, učenia sa a hodnotenia študentov. Môže upozorniť na to, čo funguje dobre, kde sú potrebné zlepšenia a aké by mali byť priority. Nástroj je v súčasnosti k dispozícii v 24 oficiálnych jazykoch Európskej únie, pričom ďalšie jazyky budú časom pridané.

V rámci SELFIE sa anonymne zhromažďujú názory študentov, učiteľov a vedúcich pracovníkov škôl na to, ako sa používajú technológie v ich školách. Robí sa to prostredníctvom stručných tvrdení a otázok a jednoduchej stupnice súhlasu od 1 do 5. Tvrdenia sa týkajú oblastí, ako je vedenie, infraštruktúra, odborná príprava učiteľov a digitálna kompetencia študentov.

Posúdenie  trvá približne 30 minút. Otázky sú prispôsobené konkrétnej skupine. Študenti napríklad dostanú otázky týkajúce sa ich skúseností s učením sa, učitelia o odbornej príprave a vyučovacích postupoch a vedúci pracovníci školy o plánovaní a celkovej stratégii.

Na základe týchto informácií nástroj  vygeneruje správu – snímku [„SELFIE“ :-)] silných a slabých stránok školy v oblasti používania digitálnych technológií pri výučbe a učení sa. Čím viac osôb v rámci školy sa zapojí, tým presnejšia SELFIE školy bude.

Výsledky a informácie z vypracovania SELFIE sú určené len vašej škole a nikomu nebudú postúpené, pokiaľ sa tak sami nerozhodnete.

Zistenia vám môžu pomôcť určiť, ako ste na tom, a od tohto bodu začať viesť diskusiu o používaní technológií a vypracovaní akčného plánu pre vašu školu. SELFIE sa neskôr môže využiť na zhodnotenie pokroku a prispôsobenie akčného plánu.

PRÍNOSY

Každá škola je jedinečná, a preto je nástroj možné upraviť podľa vlastných potrieb. Vaša škola si môže vybrať a pridať otázky a tvrdenia, ktoré vyhovujú jej potrebám.

SELFIE zapája celú školskú komunitu – vedúcich pracovníkov školy, učiteľov a študentov – do 360-stupňového procesu týkajúceho sa mnohých oblastí školskej praxe.

SELFIE umožňuje všetkým účastníkom odpovedať na otázky, ktoré zodpovedajú ich skúsenostiam ako študentov, učiteľov a vedúcich pracovníkov škôl. 

Nástroj SELFIE je bezplatný. Odpovede sú anonymizované a údaje zabezpečené. 

Viac informácií: https://ec.europa.eu/education/schools-go-digital/about-selfie_sk

Zdroj: Európska komisia 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn