Overslaan en naar de inhoud gaan
Blog
Blog

Pizza, taxíky a vzdělávání dospělých: budování kariéry v on-line světě

Tematický koordinátor EPALE Andrew McCoshan se zamýšlí, proč se vzdělávání dospělých musí učit od internetových taxi služeb a firem rozvážejících pizzu, které revolučním způsobem mění podobu naší práce.

Zakázková ekonomika („gig economy“) a ekonomika sdílení  jsou novými způsoby organizace práce. On-line platformy propojují nakupující a ty, kteří prodávají výrobky nebo služby; jednotlivci prodávají svoji práci na krátkodobých zakázkách nebo projektech. Dříve tak pracovali jen hudebníci. Ale digitální revoluce umožnila vznik firem jako Uber a Airbnb a otevřela větší možnosti pro možnosti práci na volné noze. On-line platformy poskytují příležitosti specialistům jako jsou designéři, editoři, programátoři a zvukaři. Méně kvalifikovaná práce na volné noze jako je například taxi služba a rozvážka na kole je také možná. 

Není jasné, co to může znamenat pro budování kariéry, kromě toho, že ji to může změnit v některých důležitých směrech. Již dlouho víme, že nejsou žádná zaručená zaměstnání na celý život. Je to již téměř 25 let, co Charles Handy vytvořil termín „portfolio work“ (volný překlad „úkolová práce“). Počet lidí na volné noze se od té doby změnil jen mírně, ale postoje výrazně: „V dnešní době je konzultování nebo externí práce pro pět různých firem najednou odznakem cti. Ukazuje to, jak je jednotlivec ceněný. Práce z z domova nebo z kaváren, rozjezd podnikání s týmem konzultantů a nezávislých specialistů, se kterými jste v kontaktu pouze on-line, naznačují vlastní iniciativu, kreativitu, a adaptabilitu, což jsou vlastnosti, které jsou v dnešní práci velmi ceněné.“ Micha Kaufman – Co-Founder and CEO of Fiverr

Digitální platformy také otvírají příležitosti podnikatelům ke snadnému vstupu na trhy, „protože“, jak říká Arun Sundararajan, „tyto platformy poskytují různé úrovně důvěry, značky a odbornosti podle požadavků. Potřeba specializace před tím, než jste kvalifikován pro to, abyste se stal poskytovatelem, se snižuje.“ Zakázková ekonomika také může znamenat, že firmy ušetří na zaměstnaneckých benefitech, kancelářích a školení. 

Výhody a nevýhody

Nové způsoby zaměstnání, jako zakázková ekonomika, mají své výhody a nevýhody. Firmy šetří peníze tím, že už nemají zaměstnance na plný úvazek, které by musely školit. Ale jak se tedy lidé školí? Můžete se stát on-line prodejcem svého talentu, když máte právě takové dovednosti, jaké potřebujete. Ale pokud nemáte důkladné základní znalosti, jak se bude vaše dovednosti vyvíjet? Váš způsob práce vám může dát hodnotné dovednosti, ale jak je můžete spolehlivě prezentovat?

Jak by mělo na takové výzvy odpovědět vzdělávání dospělých? Mnohá z témat, která se objevila s vzestupem zakázkové ekonomiky, nejsou nová. I když se možná ukáží v jiném měřítku, pokud začnou ovlivňovat velké množství pracovníků. Lidé na volné noze a pracující na částečný úvazek byli vždy v nevýhodě oproti zaměstnancům na plný úvazek, co se týče školení a tréninku. Zaměstnanci na plný úvazek, zvláště ve velkých společnostech, mají prospěch z možností nabízených oddělením lidských zdrojů a z tréninků. Většina ze vzdělávání, které probíhá v zakázkové ekonomice, pravděpodobně není formalizovaná. Lidé získávají specifické dovednosti, aby si doplnili portfolio kompetencí, které jim umožní úspěšně dokončit zadaný úkol.

Nejvíce bychom se však pravděpodobně měli zabývat lidmi s nízkou kvalifikací.

Jak říká Arun Sundararajan: “Optimistům zakázková ekonomika slibuje budoucnost plnou silných podnikatelů a nekonečných inovací. Pro pesimisty ohlašuje dystopii dělníků bez hlasovacího práva nahánějících svůj další dílek nájemné práce.“ Lidé s nižší kvalifikací absolvují méně formálního školení než lidé s vyšší kvalifikací. A forma zaměstnání, která se vyskytuje u řízení taxi nebo donášky pizzy pravděpodobně dále redukuje šanci na absolvování nějakého druhu formálního vzdělání.

Vzdělávání dospělých: udělejte to stejně jako doručování pizzy!

Dobrá zpráva je, že učení dospělých ví, jak se s takovými výzvami vyrovnat. Nyní je třeba tuto znalost aplikovat on-line.

Ačkoliv je zakázková ekonomika v počátečním stádiu, je celkem jasné, že učení dospělých musí používat stejné platformy a nástroje, aby uspokojilo potřeby těchto studujících. Stejně jako tyto platformy propojují kupující a prodavače pizzy, my potřebujeme, aby propojily vzdělavatele a studující. A potřebujeme je využít k vytvoření takového prostředí, kde by vzdělavatelé dospělých mohli rozvinout inovativní přístupy k pokrytí nových a vznikajících potřeb.

Ale takové přístupy se nezískávají snadno. Nutné jsou investice a spolupráce s dalšími klíčovými hráči. Na jiné úrovni můžeme ale udělat i menší kroky:

  • Můžeme použít digitální technologie, abychom umožnili lidem přístup a získání kreditů za dílčí části učebního pokroku v čase a místě jejich volby.
  • Můžeme vyvinout on-line příležitosti pro pracovníky, aby bylo možné ověřit jejich neformální vzdělání: digitální technologie mají velký potenciál podpořit proces ověřování tak, aby byl snadno dostupný a jednoduchý na použití.

A také potřebujeme vědět více o tom, jak pracovníci v těchto nových formách zaměstnání mohou získávat a rozvíjet své dovednosti. Projekty jako CrowdLearn Study, který je realizován Institutem pro internet v Oxfordu a financován střediskem Cedefop (European Centre for the Development of Vocational Training; česky Evropské centrum pro praktické vzdělávání) poskytnou některé z odpovědí. Vzdělávání dospělých má šanci se nejen připravit na nové formy zaměstnávání, ale chopit se příležitostí, které představují.

O autorovi: Andrew McCoshan pracoval ve vzdělávání a tréninku přes 30 let. Více než 15 let pracoval na studiích a evaluacích pro EU a předtím jako konzultant ve Velké Británii. Andrew je v současnosti nezávislý výzkumník a konzultant, ECVET Expert pro Velkou Británii a Senior Research Associate Centra vzdělávacích znevýhodnění Dublinské městské university v Irsku.

Zdroj: https://ec.europa.eu/epale/en/blog/pizzas-taxis-and-adult-learning-developing-careers-our-online-world?destination=node/86556

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer

Vindt u het ook jammer dat de volwasseneneducatie nauwelijks bijdraagt aan het nieuwe decreet voor duaal leren?