chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

Doradztwo zawodowe przez całe życie dla każdego obywatela

25/10/2018
door Justyna Bednarz
Taal: PL
Document available also in: FR

Tłumaczenie z francuskiego - Krajowe Biuro EPALE Polska

  

W czwartek 5 lipca 2018 r., delegacja EPALE Francja zorganizowała spotkanie na szczeblu europejskim, które dotyczyło doradztwa zawodowego trwającego przez całe życie. We Francji, ustawa z 14 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa zatrudnienia pozwoliła stworzyć i powołać Radę ds.  Przebiegu Kariery (CEP). Ustawa z 5 marca 2014 r. dotycząca kształcenia zawodowego, zatrudnienia, i demokracji społecznej określiła cele działań i zasady  funkcjonowanie Rady. Jest to zamierzenie mające zasadnicze znaczenie dla reformy szkoleń zawodowych. Zadaniem CEP-u jest pomoc w życiu zawodowym oraz troska o bezpieczeństwo zatrudnienia osób aktywnych na rynku zawodowym. W tym kontekście należy przywołać kodeks pracy, a mianowicie art. 6111-3, który stanowi, że: „ Każdy ma prawo do pomocy, rady w zakresie doradztwa zawodowego wynikającego z prawa do nauki zagwarantowanego każdemu, zgodnie z art. L. 111-1 kodeksu edukacji”.

Od ponad 10 lat, grupa europejska , na czele której stanął najpierw PRAO Rhőne Alpes  (Francja), następnie Uniwersytet Bretanii, i na koniec, organizacja Na rzecz Solidarności (Belgia), prowadziła działania w ramach projektów kolejno finansowanych przez program ERASMUS +.

Ostatnia instytucja  ORA (Orientacja Zawodowa Inaczej) stawia pytania dotyczące warunków, w jakich odbywa się pomoc dotycząca doradztwa zawodowego dla osób niepełnosprawnych.

Poszczególne etapy i przebieg doradztwa zawodowego podobnie jak ocena roli i kompetencji  doradców były poddawane badaniom, tak, aby znaleźć odpowiedź , jakie przedsięwziąć kroki, które pozwoliłyby zwiększyć poziom profesjonalizmu, tak, aby jak najlepiej wspierać osoby, które o taką pomoc wystąpiły.

Poddamy analizie kilka elementów, na przykład poprzez schemat zaprezentowany poniżej, który pokazuje wszystkie etapy, w czasie których ważna jest rola doradcy. Nawet jeśli dążenie użytkownika serwisu do bycia samodzielnymi trwa bez przerwy, to rola doradcy jest kluczowa w zakresie wsparcia w danej sytuacji, a nawet jeżeli chodzi o udzielenie pomocy w podjęciu decyzji.

/nl/file/schemafinalcircuitdelorientation0png-0schema_final_circuit_de_l_orientation_0.png

W czasie projektu ORA, dla Uniwersytetu Bretania Południe, eksperyment polegał  na przeniesieniu metodologii poprzednich projektów europejskich ( AQQR i DAQOR) w celu stworzenia systemu ds. orientacji zawodowej dla osób znajdujących się w sytuacji niepełnosprawności.

Podczas dwóch lat,  odbywały się comiesięczne spotkania mające szerokie i otwarte pole oddziaływania, przedstawiające środowisko niepełnosprawnych, struktury szkoleń, przystosowania zawodowego i zatrudnienia w departamencie Lorient. Grupa rozwinęła wspólną kulturę zawodu, zorganizowała liczne wydarzenia (zwiedzanie zakładów zatrudniających niepełnosprawnych), zrealizowała wyżej przedstawiony schemat, aby sformalizować  i ujednolicić „obieg” poradnictwa zawodowego osoby niepełnosprawnej.

Grupa przeprowadziła także rozmowy z osobami niepełnosprawnymi, ich rodzinami i opiekunami w celu przeprowadzenia analizy procesu poradnictwa zawodowego.

Osoby zajmujące się profesjonalnie poradnictwem zawodowym bardzo często stosowały kompetencję „ Sieci” w projekcie ORA. Od początku, jak została wprowadzona w życie seria projektów europejskich poświęconych tej tematyce, kilkunastu z nas było przekonanych, że uczestnictwo doradców w spotkaniach w ramach sieci w sposób istotny przyczyni się do pozytywnych zmian w  obsłudze interesantów. Jeżeli chodzi o znajomość innych struktur, to poprzez nawiązanie kontaktu z profesjonalistami, poprzez wymianę doświadczeń, rozwój wspólnej kultury, poddaliśmy próbom metody wprowadzające sieci do obiegu, tak, aby były jak najbardziej operacyjne  na terenie departamentu. Rezultat okazał się bardzo pozytywny i przyczynił się do powstania specjalnego przewodnika ( link jest zewnętrzny) dla stworzenia i utrwalenia tego typu sieci.

Największą zaletą projektu ORA i jego eksperymentów było stworzenie tego rodzaju sieci, co pozwoliło na lepszą wspólną pracę i na lepsze zaznajomienie z pracą jednych i drugich..

Ponadto, w związku  z celami jakie stawia sobie poradnictwo zawodowe,  zostało ustalonych 8 kryteriów powodzenia misji doradców:

 1. Dokładne ustalenie „prognostyku zdolności”
 2. Wzmocnienie motywacji, woli osoby, której udziela się wsparcia, akcentując zaufanie i szacunek do samej siebie
 3. Wspomaganie stworzenia projektu osobistego pozwalającego na obranie wiele zróżnicowanych ścieżek zawodowych
 4. Praca wspólna i w sieci
 5. Umożliwienie dostępu do  przedsiębiorstw i punktów doradczych
 6. Wspieranie autonomii, przystosowanie się do aktualnej sytuacji w celu wzmocnienia motywacji
 7. Umożliwienie rozwoju i podnoszenie jakości kompetencji przez całe życie
 8. Wspieranie pomagających

Tych 8 kryteriów określa rolę i zakres kompetencji doradców, oraz wyznacza drogę rozwoju  ich zawodu.

/nl/file/roselinepng-1roseline.png

Roseline le Squère jest ekspertem tematycznym EPALE Francja i administratorem IRDL (Instytut Badań im. Dupuy de Lȏme)

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 van 1 weergegeven
 • afbeelding van Małgorzata Rosalska
  Bardzo ciekawe rozwiązania. Szczególnie inspirujące mogą być wskazane kryteria powodzenia misji doradców. Wydaje mi się, że także w Polsce postulat integrowania LLL z LLG zaczyna być wprowadzany w życie. I co ważne - dorośli, dla których projektuje się oferty wsparcia doradczego to już nie tylko bezrobotni lub przedstawiciele innych defaworyzowanych na rynku pracy grup. Idee Lifelong i Lifewide Learning wzmacniają konieczność poradnictwa całożyciowego, a to z kolei oznacza potrzebę wsparcia doradczego dla szerokich grup adresatów, w różnych momentach ich zawodowych karier.