chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

EPALE kopsavilkums: Augusts, 2018 – sports pieaugušo izglītībā

17/09/2018
door David Mallows
Taal: LV
Document available also in: EN

/nl/file/epale-sports-adult-learningEPALE Sports Adult Learning

EPALE Sports Adult Learning

 

EPALE tematiskais koordinators Deivids Malouzs atskatās uz augustu, kad EPALE uzmanības centrā bija sports pieaugušo izglītībā.

 

2018. gada augustā EPALE uzmanība tika pievērsta sporta lomai pieaugušo izglītībā. EPALE vietnē jau tika publicēti pieredzes stāsti, emuāru ieraksti un citi resursi, kuros uzsveram ieguvumus izglītības jomā, ko pieaugušajiem sniedz sportošana. Šajā rakstā es vēlos papildināt EPALE sarunu par sportu un pieaugušo izglītību ar vēl trim materiāliem par šo tēmu: pārskatu par mācīšanos no ERASMUS+ projektiem, kas saistīti ar sportu; stāstu par futbola turnīru patvēruma meklētājiem Polijā, kā arī kādas bijušās sportistes un tagadējās neirozinātnieces un pieaugušo izglītības speciālistes pārdomas par sporta lomu mūžizglītībā.

Ar sportu saistīto zināšanu apguve un mācīšanās caur sportu pēdējos gados ir pētīta arī vairākos  Erasmus + projektos (LV). EPALE tematiskais koordinators Endrjū Makošans izvērtē, ko šie projekti mums ir iemācījuši par sportu un mācīšanos. Sports piedāvā produktīvu kontekstu dažādu sociālo un specializēto prasmju attīstīšanai, tajā pat laikā liekot koncentrēties uz veselību, kā arī sociālajām un pilsoniskajām vērtībām un attieksmēm. Endrjū Makošans arī parāda sporta mācīšanās instrumenta izšķirošo lomu – iesaistoties sporta aktivitātēs, mēs apgūstam vairāk nekā tikai konkrēto sporta veidu. Izglītībā sporta motivējošo spēku var izmantot, lai sniegtu piekļuvi izglītībai tiem, kam mācīšanās nav ierasta lieta vai sagādā grūtības. 

Futbola spēks: vietēja līmeņa atbalsta pasākums bēgļiem. Kržištofs Jarimovičs dalījās ar interesantu stāstu par to, kā futbolu izmanto gados jauno patvēruma meklētāju sociālās iekļautības veicināšanai Polijā. Viņš futbolu dēvē par kopīgo valodu, kuru zina visi jaunieši, ko viņš satika patvēruma meklētāju centros Varšavas tuvumā. 2005. gadā  viņi sāka organizēt futbola turnīru centru iemītniekiem, 2010. gadā tas pārtapa par Etnolīgu, kas tika izvirzīta pasaules balvai “Beyond Sport Global Awards” (“Tālāk par sportu”).  Kržištofs Jarimovičs pastāstīja par projekta vēsturi un sastaptajiem izaicinājumiem, kā arī ieguvumiem, organizējot turnīru.

Mēs arī uzklausījām neirozinātnieci, pieaugušo izglītotāju un bijušo sportisti Sjūzenu Volmesjo (LV) no Zviedrijas un viņas viedokli par mūžizglītības vietu sportā. Intervijā ar Sjūzenu Volmesjo mēs neapspriedām sportu kā mūžizglītības instrumentu, bet gan sportistu mūžizglītību. Viņa uzskata, ka sportisti spēj uzlabot izpratni par savu sporta veidu, kā arī panākumu gūšanai nepieciešamās prasmes, pat ja viņu sportiskās spējas ar gadiem samazinās. Daudzi no viņas argumentiem jau mums šķiet pazīstami: motivācija pieaugušo izglītībā, nepieciešamība pieaugušajiem turpināt savu attīstību, turpināt mācīties jaunas lietas, lai pielāgotos dzīves izvirzītajām prasībām (viņu sporta veidā, darbā, ģimenē, vietējā sabiedrībā u.c.).

Iepriekšējā EPALE publicētajā emuāra rakstā Ričards Beilijs no Starptautiskās Sporta zinātnes un fiziskās audzināšanas padomes piedāvāja mums deviņus pētījumos pamatotus iemeslus, kāpēc izglītībā ir nepieciešams sports (LV). Augustā piedāvātajos emuāru rakstos tiek sīkāk izskaidroti ieguvumi, apvienojot izglītību un sportu, – tiek pieminēti visi pēc kārtas: garīgās un fiziskās labsajūtas palielināšanās, sociālā iekļautība, labāks sniegums un motivācija.  


Deividam Malouzam ir 30 gadu pieredze pieaugušo izglītībā kā skolotājam, skolotāju izglītotājam, vadītājam un pētniekam. Iepriekš viņš bija Nacionālā Pieaugušo lasītprasmes un rēķināšanas prasmes izpētes un attīstības institūta zinātniskais direktors UCL Universitātes Izglītības institūtā Londonā. Šobrīd Deivids Malouzs kā dzīves prasmju tematiskais koordinators EPALE kopienā pārstāv Eiropas Pamatprasmju tīklu.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 van 1 weergegeven
  • afbeelding van Laima Mitenberga
    Sports pieaugušo izglītībā ir nepieciešams un vērtējams kā ļoti pozitīvs aspekts. Fiziskās aktivitāte un izglītība ir cieši saistīts process un nav viens no otra atdalāms, kā daudziem tas varētu šķist. Līdzdarbošanās sporta aktivitātēs palīdz stimulēt smadzenes, uzlabot atmiņu, koncentrēšanās spējas un mācīšanās kvalitāti . Vēl viens svarīgs faktors, kurš ir iegūstams sportojot un ir īpaši svarīgs pieaugušajiem - aktīvi cilvēki mazāk ir neapmierināti ar dzīvi un mazāk depresīvi, jo fiziskās aktivitātes cilvēkos izrausa tā saucamo "laimes hormonu" jeb endorfīnu.   Sportošana pieaugušo izglītībā var arī veicināt piederības sajūtu un komandas garu,kā arī, savas attīstības un izaugsmes veicināšanu.