chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Ścieżki rozwoju twórczych kompetencji cyfrowych - raport z badań

Taal: PL

Gepost door Łukasz Putyra

Publikacja powstała w ramach projektu MakeApp Club - inicjatywy włączającej młodych Polaków i Brytyjczyków w szereg kreatywnych działań z wykorzystaniem technologii cyfrowej.

Kluczową rolę w przygotowaniu tego projektu odegrała publikacja prof. Juliana Sefton-Greena z wydziału Mediów i Komunikacji w London School of Economics i Lucy Brown ze Strathclyde University, Mapping Learner Progression into Digital Creativity (https://www.nominettrust.org.uk/wp-content/uploads/2017/11/Mapping-learn...).

Raport przedstawia szereg obserwacji dotyczących rozwoju twórczych kompetencji cyfrowych młodzieży w oparciu o wywiady z młodymi Polakami, którzy odnieśli sukces w dziedzinie IT.

Nie znamy żadnych badań o tej samej tematyce w Polsce. Uznaliśmy więc, że będzie rzeczą ciekawą podjąć te same kwestie w polskim kontekście. Projekt MakeApp Club stworzył ku temu znakomitą okazję jako rodzaj warsztatu-laboratorium, w którym możemy bezpośrednio obserwować sposób w jaki młodzież angażuje się w twórczość cyfrową w czasie wolnym, poza nauką w szkole. Obserwacje te mogliśmy uzupełnić wywiadami z młodymi ludźmi, którzy już pracują lub studiują przedmioty informatyczne na prestiżowych uczelniach technicznych. Tym sposobem zdobyliśmy ciekawy materiał empiryczny, który warto porównać z wynikami badań w Wielkiej Brytanii, a wnioski przedstawić osobom zainteresowanym tą tematyka w Polsce.

Zapraszamy do lektury!

Auteurs van het materiaal: 
Aleksander Schejbal, Łukasz Putyra, Antonina Schejbal, Benedict McManus i Alex Rowley
Publicatiedatum:
donderdag, 30 augustus, 2018
Taal van het document
Type materiaal: 
Studies en rapporten
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 van 1 weergegeven
  • afbeelding van Monika Dawid-Sawicka
    Rozwój kompetencji cyfrowych jest kluczowy nie tylko w perspektywie ciągłego rozwoju nowych technologii, które nie tylko przenikają do naszego codziennego życia, ale również stają się coraz ważniejszymi umiejętnościami na rynku pracy. Zapotrzebowanie na pracowników posługujących się cyfrowymi kompetencjami z roku na rok rośnie. Publikacja „Ścieżki rozwoju twórczych kompetencji cyfrowych – raport z badań” potwierdza, że zdecydowana większość młodych ludzi kompetencje cyfrowe rozwija samodzielnie, poza murami szkolnymi. W mojej ocenie ważne w ramach tego badania nie są dane dotyczące braku nowoczesnego sprzętu i oprogramowania (także w wielu placówkach szkolnych o profilu informatycznym) ale informacje o braku doradztwa zawodowego w tym zakresie oraz dostępności mentorów czy ekspertów w dziedzinie IT, dla tych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje cyfrowe. To różnica pomiędzy wynikami badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Polsce.

    Z wątków pozytywnych - warto zwrócić uwagę na ogromną chęć uczniów do samodzielnej nauki. Jest to tym bardziej pozytywne, że większość Polaków nie podnosi samodzielnie swoich kompetencji.