chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Czego sektor uczenia się dorosłych może nauczyć się od Finlandii?

04/06/2015
door Mary-Clare O'CONNOR
Taal: PL
Document available also in: EN ES IT FR DE

Finlandia jest na czwartym miejscu pod względem wskaźnika uczestnictwa w uczeniu się dorosłych. Około połowa populacji z przedziału wiekowego 18-64 lat brała udział w uczeniu się dorosłych w 2012 r. Od lat 80. XX w. wskaźnik uczestnictwa kobiet jest zazwyczaj 10% wyższy.

Jakiego typu system edukacji jest w stanie zapewnić tak wysoki wskaźnik uczestnictwa? Odpowiedź może być prosta – system odpowiadający we wszechstronny sposób na potrzeby uczeniowe dorosłych. Główne atuty fińskiego systemu uczenia się dorosłych można podsumować w następujący sposób:

1.Zindywidualizowane kwalifikacje oparte na kompetencjach

Kwalifikacje zawodowe zyskują w ostatnich latach rosnącą popularność. W 2012 r. w uczeniu się dorosłych związanym z pracą wzięło udział 54% populacji. Ten wskaźnik stopniowo i konsekwentnie zwiększał się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ponownie zastosowanie indywidualnych planów uczenia się oraz uznawanie wcześniej nabytej wiedzy i doświadczeń okazało się decydujące dla efektywnego zaspokojenia potrzeb każdego uczącego się. Kluczowe zasady systemu kwalifikacji opartego na kompetencjach: trójstronna współpraca pracowników, pracodawców i nauczycieli; niezależność kwalifikacji od szkolenia; demonstracja umiejętności w testach kompetencyjnych oraz indywidualizacja testów, np. ukończenie tylko jednego modułu zamiast pełnej kwalifikacji. Pracodawcy w szczególności odnoszą się przychylnie do takiego podejścia na przykład poprzez oferowanie podwyżki płac czy stosowanie innych zachęt, aby skłonić swoich pracowników do zdobywania kwalifikacji związanych z karierą zawodową. Jednak nadal pozostaje wyzwanie związane z zacieśnianiem współpracy sektora uczenia się dorosłych z rynkiem pracy, aby zapewnić uznawanie wszystkich form uczenia się nieformalnego i pozaformalnego jako część systemu.

2.Wysoce elastyczna organizacja uczenia się

Do kluczowych metod wspomagających uczenie się dorosłych, prowadzących do zdobycia kwalifikacji, czy to związanych z karierą zawodową czy innego typu, należą nauczanie hybrydowe (za pośrednictwem e-uczenia się) oraz aktywne korzystanie z indywidualnych planów nauki i sieci partnerskiego uczenia się. Po zdobyciu kwalifikacji, dorośli mają różne możliwości rozwoju albo w poziomie – na wyższy poziom edukacji, albo w pionie – do innych sektorów i obszarów uczenia się w ramach krajowych ram kwalifikacji, zgodnie z indywidualnymi bądź zawodowymi potrzebami, zainteresowaniami i motywacją. Uznawanie wcześniej zdobytej wiedzy jest kluczowym aspektem wspomagającym to podejście.

3.Uczący się mogą rozwijać swoje zainteresowania

Obok edukacji związanej z zatrudnieniem, która prowadzi do zdobycia kwalifikacji, edukacja „liberalna” utrzymała swoją pozycję jako nieformalna, pozazawodowa forma uczenia się dorosłych. Ten rodzaj szkolenia, na przykład lekcje plastyki czy muzyki, dostępny często wieczorami i w czasie weekendów, nie traci na popularności w Finlandii. W 2012 r. około jedna szósta populacji w wieku 18-64 lata brała udział w tej formie edukacji związanej z hobby lub rekreacją, w tym odsetek uczestniczących kobiet wyniósł 70%. Taka popularność dowodzi wartości edukacji dorosłych, która umożliwia dorosłym uczniom swobodne rozwijanie umiejętności wyrażania siebie bez ograniczeń związanych z kwalifikacjami czy wymaganiami życia zawodowego.

4.Konkurencyjny sektor uczenia się dorosłych

Należy zauważyć, że rynek uczenia się dorosłych jest w Finlandii niezwykle konkurencyjny. Zważywszy na ograniczenie w ostatnich latach dotacji rządowych, aby zapewnić ciągłość swojej działalności, organizacje uczenia się dorosłych zostały zmuszone do poszukiwania nowych sposobów pracy, na przykład nawiązując współpracę z innymi organizacjami edukacyjnymi i firmami oraz wynajdując nowe segmenty uczenia się dorosłych. Spodziewam się zatem coraz większej synergii między różnego rodzaju firmami szkoleniowymi, której towarzyszyć będzie większa dywersyfikacja oferty uczenia się dorosłych. Współpraca między kluczowymi interesariuszami zajmującymi się uczeniem się dorosłych oraz poszerzanie oferty dla indywidualnych uczących się będzie coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu w kolejnej dekadzie.

Dr Eila Heikkilä zdobyła stopień doktora edukacji na Wydziale Polityki i Społeczeństwa, Instytutu Edukacji Uniwersytetu w Londynie. Jest starszym ekspertem, posiadającym ponad 25 lat doświadczenia zawodowego w edukacji i szkoleniach. Od 15 lat bierze udział w europejskich programach poświęconych edukacji oraz rozwojowi międzynarodowej edukacji. Dr Heikkilä wykłada edukację dorosłych na Uniwersytecie Helsińskim.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 3 van 3 weergegeven
  • afbeelding van Ros Bauer
    i
  • afbeelding van Ros Bauer
    I am currently in Scandinavia on an Australian Executive Fellowship study tour. My areas of interest are adult learning, adult language/literacy/numeracy and Indigenous learning. I am in Oulu this week and then flying out from Helsinki at the end of September. I would really like to connect with any practitioners or policy makers to talk about Finnish initiatives, since Finland has such an excellent reputation in adult learning/literacy and community education.p Any Epale colleagues that could connect me? It would be a fabulous opportunity and I would be very fearful. Regards Ros Bauer
  • afbeelding van Giuseppina Raso
    Mi è capitato di visitare alcuni centri per l’apprendimento in età adulta finlandesi. E’ bastato vedere un’aula multimediale in aperta campagna, sepolta sotto metri di neve, per capire il grado di diffusione di questo settore dell’istruzione. Se quanto ho verificato non mi dà informazioni sul livello qualitativo, dà però un’idea chiara del grado di diffusione sul territorio. Dal grande centro per anziani di Helsinki, un palazzo di quattro piani, ai vari centri superaccessoriati, anche in aperta campagna, si ha chiara l’idea che tutti i cittadini finlandesi possono fruire di percorsi formativi. Tornando all’aula multimediale in aperta campagna, in quanti Paesi europei si può verificare qualcosa di simile? In Italia sicuramente no, malgrado la pressante necessità di colmare il gap digitale di ampie fasce di popolazione adulta, specie anziani!