chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Nieuws

Pomóż nam zaprojektować przyszłość - badania on-line dla młodych osób dorosłych

22/05/2018
Taal: PL


Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych zaprasza do podzielenia się opinią w otwartym badaniu on-line!

 

Szczególnie zależy nam na opiniach młodych osób dorosłych, w wieku 18-35 lat,
z doświadczeniem pobytu poza Polską w jednym z krajów UE.

Link do kwestionariusza on-line: https://it.surveymonkey.com/r/B7JSQGM

Zainwestuj około 15 minut Twojego cennego czasu i pomóż nam zaprojektować dobre narzędzia wsparcia młodych osób dorosłych - osób które są lub chciałyby być mobilne i brać udział w działaniach edukacyjnych dla dorosłych, a następnie kontynuować swoją przygodę na terenie Europy. Należy pamiętać, że edukacja dorosłych odbywa się także poprzez doświadczenie życiowe, dotyczące np. korzystania z praw przyznawanych obywatelom UE podczas pobytów edukacyjnych na terenie krajów UE.

Niniejsze otwarte badanie on-line realizowane jest w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech, w ramach projektu “MyEU. Portal młodych mobilnych do aktywnego obywatelstwa Unii Europejskiej” („MyEU. Youth in the move Portal to active citizenship of the European Union”) dofinansowanego w ramach Programu Unii Europejskiej Rights, Equality and Citizenship (2014-2020). Na terenie Polski realizatorem badania jest Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych, www.fundacjaaie.eu.

Ten nowy projekt Fundacji, w zakresie wspierania młodych osób dorosłych w rozpoczynaniu lub kontynuowaniu ich przygody edukacyjnej z Unią Europejską w ramach działań przeznaczonych dla osób dorosłych, realizowany jest od stycznia 2018 r. do czerwca 2019 r. Głównym wyzwaniem jest stworzenie narzędzi adresowanych do młodych osób dorosłych, które w trakcie edukacji w krajach UE, poznając kulturę danego kraju, chcą się aktywnie zaangażować w kształtowanie rozwoju społecznego i demokratycznego tego kraju oraz struktur UE, wykorzystując przy tym już otrzymane dzięki przestrzeni Traktatowej UE prawa. Główna grupa docelowa projektu MyEU to właśnie młode osoby dorosłe (w wieku 18-35 lat), które najaktywniej chciałyby się przyczyniać do zmian we Wspólnocie Europejskiej.

Jak pokazują liczne badania, udział w europejskiej mobilności edukacyjnej znacząco pomaga młodym dorosłym odnaleźć swoje miejsce we wspólnej przestrzeni UE, w tym poza zakończeniu procesu edukacyjnego, na rynku pracy. Osoby, które doświadczyły życia w kraju innym niż kraj ich pochodzenia, charakteryzuje większa otwartość, tolerancyjność, większa pewność siebie i docenianie możliwości, jakie stwarza życie w zjednoczonej Europie. To z kolei prowadzi do większej aktywności w życiu społecznym i kulturalnym – zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim. Dlatego tak ważne jest wypracowanie sposobów i narzędzi oraz wskazanie korzyści wynikających z aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych, których podstawą jest edukacja.

Oczywiście budowanie wspólnych europejskich rozwiązań nie może odbywać się na poziomie jednego kraju, dlatego też projekt jest realizowany w partnerstwie z:
- Cooperativa Sociale COOSS MARCHE ONLUS scpa http://www.cooss.it/it/
- Magyar Nepfoiskolai Tarsasag www.nepfoiskola.hu


Projekt dofinansowany z Programu UE Rights, Equality and Citizenship (2014-2020).

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn