chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Izglītības reforma: paskaidrojumi, kam jāpievērš uzmanība, kas jāpārdomā – personiskais izglītības konts (CPF)

07/05/2018
door Aldis Lazda
Taal: LV
Document available also in: FR EN DE

/nl/file/43bisjpg43bis.jpg

 

 

Übersetzung (Französisch - Deutsch) : EPALE France

Ar izmaksām saistītais „personiskais izglītības konts“ (CPF, fr.: compte personnel de formation

·      Darba ministres Mjurielas Peniko (Muriel Pénicaud) paziņojums par 1. un 2. pasākumu kopumu.

Pasākumu kopums Nr. 1: Katram darbiniekam personiskajā izglītības kontā (turpmāk tekstā – CPF) tiek ieskaitīti 500 EUR gadā, izglītības iespējas darbinieki var izvēlēties paši.

Pasākumu kopums Nr. 2:  Nekvalificētiem darbiniekiem šajā kontā tiek ieskaitīti 800 EUR gadā, ar maksimālo robežu 8000 EUR, lai darbiniekam sniegtu iespēju mainīt profesijas kategoriju.

 

Paskaidrojumi

2018. gada 22. februāra Starpnozaru vienošanās (turpmāk tekstā – ANI, fr.: Accord national interprofessionnel) ietvaros sociālie partneri nolēma piešķirt darbiniekiem CPF tiesības lielākā apjomā, palielinot stundu kapitalizācijas sistēmu no pašreizējām 24 stundām līdz 35 stundām gadā un attiecinot to uz visiem darbiniekiem – gan pilnu, gan nepilnu darba laiku strādājošiem – līdz maksimāli 400 stundām līdz šim esošo 150 stundu vietā. Darbiniekiem bez izglītības, kuriem ir 5. pakāpes profesionālās kvalifikācijas diploms (CAP, BEP), ANI piedāvā palielināt CPF tiesības līdz 55 stundām gadā un maksimāli 550 stundām. 

Mjuriela Peniko atzinīgi vērtē šo no sociālā dialoga veidojušos iniciatīvu par CPF tiesību palielināšanu. Viņas diezgan skaidrais nolūks, kas balstīts 2017.gada 15.novembrī sociālajiem partneriem nodotajā dokumentā „Kāda būs CPF jaunā mērvienība?“ kļūst konkrētāks ar lēmuma pieņemšanu par CPF finansējumu.

Pagājušā gada 5. martā Darba ministre beidzot nosauca summas – 500 EUR gadā kvalificētiem un 800 EUR gadā nekvalificētiem darbiniekiem. Atsaucoties uz jauno, sociālo partneru (ANI nevar vienkārši ignorēt) piedāvāto 35 stundu kapitalizācijas regulējumu, apmācību stundas izmaksas vienam darbiniekam CPF ietvaros būtu mazliet virs 14 EUR stundā, bet, sadalot kopējo summu uz 10 gadiem, stundas maksa samazinātos līdz 12,50 EUR stundā.

Secinājumi izglītības iestādēm

Līdz 2017. gadam visbiežāk tika pieprasīti* šādi ar CPF palīdzību iegūstami sertifikāti: TOEIC, Bulats, CléA, PCIE, TOSA, CACES, Stage de préparation à l’installation (SPI – prakse pirms patstāvīga darba sākšanas), VAE (Biedrība palīdzībai darbam un audzināšanai) un sertificēta slimnieku kopēja diploms.

Alīna, valodu jomā specializējušās izglītības iestādes vadītāja, stāsta: „Tā kā vairāk nekā 90% mūsu apgrozījuma balstās uz CPF finansējumu, mūsu situācija saasināsies. Katra reforma rada mums jaunus šķēršļus“, tomēr viņa piebilst: „Ja mums būs jāpiemērojas, mēs piemērosimies. Centīsimies iegūt sertifikātu, kas mums atvērtu pieeju CPF finansējumam. Ar kvalitāti arī pašlaik, bez sertifikācijas, viss ir kārtībā.  Varu Jums apliecināt, ka mūsu iestādē izglītotās personas pēc atgriešanās savās darbavietās to apstiprina“.

Kas attiecas uz viņas apmācīto personu profilu, tikai 1% nekvalificēto darbinieku paši pēc savas iniciatīvas ir izmantojuši CPF tiesības. Pārējie pie viņas izglītotie nekvalificētie darbinieki savas CPF tiesības īstenojuši ar darba devēja administratīvu un finansiālu palīdzību apmācību plāna ietvaros.

 

Kam jāpievērš uzmanība, kas jāpārdomā

Kas jāsaprot izglītības iestādēm

Izglītības iestāžu rīcības brīvība līdz ar CPF finansējumu varētu ciest. Alīna stāsta, ka konkurents ar atzītu sertifikāciju izmanto metodes, kurām viņa nepiekrīt, bet kuru rezultātā praktikanti „pārskrien“ pie viņas. Lai sagatavotos TOEIC sertifikācijai, starpuzņēmumu izglītojamajiem veselu dienu ar austiņām jāsēž pie monitora, pie kura viņi absolvē E-mācību programmu. Atbalsta sniegšanai telpā atrodas pasniedzējs, lai nodrošinātu pedagoģiskā atbalsta principa pielietošanu (atklātajiem un tālmācību kursiem jāizpilda šī prasība, lai atbilstu nosacījumiem).

·      Apmācību digitalizācijai piedāvājumu tirgū tiek piešķirta arvien lielāka nozīme, tomēr tai nepieciešams inteliģents plānojums. Tā nedrīkst aprobežoties tikai ar noteikumos ietvertu prasību par ekonomiski interesantu risinājumu.

o  Digitālā domāšana izglītības iestādei nozīmē arī un pirmkārt risinājumu tālāku attīstību, kombinējot dažādus apmācību veidus. Jaukta veida mācības (Blended Learning) ir interesanta pieeja, ar kuru pārvarēt dažādus šķēršļus (virtuālo un klātbūtnes stundu kombinācija, video, forums, novērtējums...). Aurēlija, kura valsts izglītības iestādē atbild par pedagoģiju un kvalitāti un kura saņem atbalstu, lai pārveidotu kādu no savām vispieprasītākajām apmācību programmām par digitālu jaukta veida apmācību, saka: „Mēs virzīsimies uz priekšu soli pa solim. Pašlaik mēs nebalstāmies uz apmācību vadības sistēmu (LMS – Learning Management System), bet koncentrējamies uz apmācību inženieriju un apmācāmo personu atbalstu, ko piedāvās mūsu pasniedzēji”.

·      Līdzko būs noņemts Data-Dock** šķērslis, izglītības iestādēm (pašlaik vairāk nekā 30 000 ietvertas Data-Dock sistēmā un 53 000 atrodas atskaites fāzē) būs jādomā par sertifikāciju, ja tās arī turpmāk vēlēsies saņemt valsts finansējumu un apmierinātus klientus. Tomēr ne vienmēr pastāv nepārprotama saistība starp kvalitātes sertifikāciju un izglītības kvalitāti.

o  Kvalitātes sertifikācija nav gatavs produkts, ko paņemt līdzi, lai izpildītu noteiktas prasības (skat. 2015. gada 30. jūnija Kvalitātes noteikumus). Šādam lēmumam pirmām kārtām jābūt daļai no uzņēmuma stratēģijas, tas jāpapildina ar atbilstošu organizatorisko struktūru un nerimtīgu tiekšanos uz klientu (pasūtītāja vai apmācāmā) apmierinātību. Laionels, izglītības iestādes vadītājs Francijas ziemeļdaļā, vērsās pie manis: „Mūsu iestāde ātri attīstījās. Mēs esam iekļauti Data-Dock sistēmā un tagad vēlamies uzveikt nākamo šķērsli – sertifikāciju. Bet kuru no gandrīz piecdesmit CNEFOP sarakstā iekļautajiem sertifikācijas veidiem mums vajadzētu izvēlēties?“  Beigās viņš sadalīja visu procesu divās daļās: vispirms veica uzskaiti, no kuras secināja, kura sertifikācija viņa iestādei būtu vispiemērotākā, pēc tam sakārtoja sertifikācijai nepieciešamos dokumentus.

o  Izglītības iestādēm, kas ir sertificētas vai par kurām atrodamas atsauces platformā Data-Dock, šī atzīšana jāizmanto, kļūstot iespējami pamanāmākām, jo īpaši auditorijai, kurai reforma paredzēta. OPCA tīmekļa vietnēs (apvienotie izmaksu sedzēji, kas ir atbildīgi par apmācību fonda ieņēmumiem und apmācību finansēšanu) atrodami izglītības iestāžu, kuras ietvertas Data-Dock platformā, saraksti.

 

Kas jāsaprot uzņēmumiem

Nodarbinātības un kvalifikācijas politika (fr. GPEC) vai CPF politika no jauna skatupunkta

·      Uzņēmumiem ar vairāk nekā 300 darbiniekiem, plānojot nodarbinātību un vēlamo kvalifikāciju, jādefinē CPF kritēriji un darba devēju noteikto kompensāciju kārtību. Attiecībā uz CPF pašlaik vēl nav redzama vērienīga politika, kādu varēja vērot ar DIF, lai gan tai ar likumu nebija noteikti nekādi pienākumi. Tomēr gaidāmajai profesijas apgūšanas laika atcelšanai vajadzētu uzņēmumus rosināt uz pārdomām, kādu nozīmi tiem būtu jāpiešķir „dalītajam projektam”. Šo aspektu vajadzētu apsvērt visiem uzņēmumiem, tomēr pirmkārt – ja tas jau nav noticis – tam vajadzētu attiekties uz uzņēmumiem, kuriem ir izveidots savs apmācību centrs vai kuriem ir sava universitāte.

o  Ja uzņēmums investē līdzekļus jaunos projektos, tas vienlaicīgi investē savu darbinieku kompetences paaugstināšanā. Tomēr kompetenču attīstību nevar noteikt, izdodot rīkojumu, kā izglītības līmeņa celšanai. Kompetenču attīstība nozīmē, ka darbinieku rīcībā darba vietā tiek nodoti apmācībai nepieciešamie līdzekļi, tiek nodrošināts nepieciešamais atbalsts un, ka izpildāmajiem uzdevumiem ir saskatāma jēga. Uzņēmumiem jācenšas apmācību padarīt interesantu, šim nolūkam izmantojot inovatīvu pieeju (jaukta veida mācības, Afest, metožu analīzi, ...).

o  Papildus izaicinājums personāldaļu vadītājiem un atbildīgajiem par apmācību un kompetences celšanu ir CPF stratēģijas izveide, izstrādājot komunikācijas veidu, kas darbotos saskaņā ar personāla attīstības un apmācību politiku un veicinātu to realizāciju (CPF vadlīnijas vadītājiem, atbildīga karjeras pārrunu veikšana, iepriekš izvēlēta apmācību piedāvājuma ieteikums, apmācību iespēja darba laikā, finansiāla palīdzība…).

 

Pārdomātas karjeras pārrunas

·      Daži uzņēmumi, kuri ir kavējušies ieviest karjeras pārrunas, man saka, ka „ar plānotajiem Izglītības likuma grozījumiem tās tikšot likvidētas”. Tomēr karjeras pārrunu nozīme tika atkārtoti uzsvērta 22. februāra ANI ietvaros. Šeit jāatgādina, ka darba ņēmējiem ir pienākums ne tikai attiecībā uz līdzekļiem, bet arī uz rezultātu, un ik pēc 6 gadiem tiem jāiesniedz atbilstošs pārskats. Nākošais pārskats iesniedzams pēc nepilniem diviem gadiem. Karjeras pārrunas ir likumā noteikts pienākums, tās tika ieviestas 2014. gada likuma redakcijā un tika iekļautas Darba likumā, tādējādi tās attiecas uz visiem uzņēmumiem. Uzņēmumiem, kuriem ir vairāk nekā 50 darbinieki, tiek noteiktas soda naudas par labu darbiniekiem, ar kuriem nav veiktas karjeras pārrunas (LL6323-13 pants).

o  Uzņēmumiem kuri vēl nav ieviesuši karjeras pārrunas vai kavējas ar to ieviešanu, tas jāizdara iespējami ātri, lai izpildītu savus likumā noteiktos pienākumus. Mazie un vidējie uzņēmumi, kuriem nav savas personāldaļas, var uzticēt karjeras pārrunu veikšanu ārpakalpojumu sniedzējiem.

·      Šī pasākuma, kura veidošanā piedalās darba devēji un darba ņēmēji, uzbūves loģika, kas pēc būtības ir pašsaprotama, daudziem uzņēmumiem vēl jāpieņem. Karjeras pārrunas būtībā ir lielisks instruments šīs kopīgās uzbūves attīstīšanā. Tomēr, iekļaujot tās uzņēmējiem jau ierastajās ikgadējās pārrunās, to ieviešana bija sarežģīta, tādēļ tās tika noteiktas ar likumu. Un, tā kā lielākajā daļā uzņēmumu pārrunas vadīja pārslogoti vadītāji, kuri šim nolūkam tika apmācīti paātrinātos kursos, nav pārsteigums, ka personāldaļai un vadībai ir grūti šo kopīgo uzbūvi panākt.

o  Tātad jāatrod līdzsvars starp ikgadējām pārrunām (ja tādas tiek veiktas) un karjeras pārrunām. Līdz ar gaidāmajām CPF izmaiņām ir pienācis laiks aplūkot karjeras pārrunas no cita skatupunkta.

 

*Avots: https://www.paritarisme-emploi-formation.fr/actualites/article/top-10-des-formations-financees-par-le-compte-personnel-de-formation-cpf-en

** Data-dock.fr.: platforma, kurā izglītības iestādes, balstoties uz 21 rādītāju, apliecina savu atbilstību OPCA 2015.gada 30.jūnija Kvalitātes noteikumiem (aprakstot gūto progresu un pamatojot to ar atbilstošiem pierādījumiem).

 

 

/nl/file/3d8e42djpg-83d8e42d.jpg

 

 Franks SAVANS (Frank SAVANN) ir EPALE Francijas tēmu eksperts.. 

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2 van 2 weergegeven
  • afbeelding van Alexia SAMUEL
    Il est tout à fait vrai que l'énergie des candidats à ce CPF de transition devrait être dévouée toute entière à la reconversion professionnelle en elle-même et non pas à l'ingéniérie financière, comme l'illustre bien le témoignage du DG Hauts de France dans votre article. Cela est d'autant plus vrai pour les personnes les moins qualifiées, qui sont certes favorisés avec un abondement annuel CPF plus important mais qui ont davantage besoin d'un accompagnement individualisé. Le soutien et le conseil sont d'ailleurs des éléments centraux de la dernière recommandation de la Commission sur les "Parcours de renforcement de compétences" pour les plus vulnérables.
  • afbeelding van Thierry Ardouin
    Merci Frank pour cet apport très clair et construit. Nous voyons que ce point impacte les différents niveaux et acteurs; de la branche, aux individus en passant par les structures. Oui des points de vigilance nécessaire.

    Il serait intéressant que d'autres professionnels nous disent comment ils vivent ces transformations.