chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Tři manuály, které naučí zvládat problematické situace při práci s mládeží. Youthworker 2.0.

Taal: EN

Gepost door Michaela Tužilová

V letech 2016 až 2017 proběhla v rámci projektu Youthworker 2.0 série tří školení určených pro vedoucí dobrovolnických projektů a pracovníky s mládeží. Projekt cílil na zvýšení kvality práce se skupinami mladých lidí. Jeho hlavním účelem bylo podpořit účastníky v tom, aby uměli lépe pracovat s účastníky ve svých vlastních projektech a vypořádat se s problematickými situacemi, které při práci se skupinou vznikají. Každé ze tří školení trvalo jeden týden a na konci účastníci vytvořili jako výstup praktický manuál. Tyto příručky jsou nyní volně k dispozici na internetových stránkách a mohou je tedy dále využít všichni, kteří se věnují práci s mládeží. Projekt byl koordinován organizací INEX-SDA a zúčastnilo se jej 6 partnerských zahraničních organizací. Projekt byl podpořen programem Erasmus +.

První školení Youthworker 2.0 se zabývalo tím, jak se vypořádat s nejčastějšími problematickými situacemi ve skupině, kterými jsou např. jazykové bariéry, demotivace účastníků, nesplněná očekávání, apod. Výstupem je manuál Dealing with Complicated Situations – ke stažení ZDE. Druhé školení se zaměřovalo na téma sociální inkluze osob se speciálními potřebami nebo omezenými příležitostmi. Účastnící se zabývali možnými překážkami (sociálními, ekonomickými, zdravotními apod.), které mohou vylučovat jedince ze skupiny a bránit jeho začlenění, a způsoby, jak tyto překážky odstranit. Vše pak zpracovali v manuálu Social Inclusion in International Youth Projects. Třetí školení se zaměřovalo na téma diskriminace. Účastníci se zabývali vlastními předsudky, stereotypy a svým chováním ve skupině. Učili se, jak s diskriminací pracovat a předcházet jí a jak vytvořit ve skupině otevřený a přátelský prostor. Výsledky shrnuje manuál Tackling Discrimination on International Projects.

 

Projekt koordinovala organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a každé části školení se zúčastnilo 24 účastníků a účastnic z 6 partnerských organizací (Egyesek Youth Association – Maďarsko; TransFúzia – Slovensko; Legambiente – Itálie; Xchange Scotland – Skotsko; Young Researchers of Serbia (Mladi istraživači Srbije) – Srbsko; ELIX – Řecko). Koordinující organizace INEX-SDA je nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporuje rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Česku, ale i na celém světě.

Autoři článku: Marek Šurkala, Šimon Pračke

https://www.inexsda.cz/system/attachments/files/000/000/862/original/YW2...

Auteurs van het materiaal: 
INEX
Publicatiedatum:
woensdag, 31 januari, 2018
Taal van het document
Type materiaal: 
Overig
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email