chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Edukacja prozdrowotna seniorów jako szansa na pomyślne starzenie się na przykładzie miasta Białegostoku

Taal: PL

Gepost door Jolanta WOLAGIEWICZ

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, w 2025 roku będzie żyło 37 741 tys. osób, z czego w wieku poprodukcyjnym – 8 189 tys.

Z jednej strony trwający, a zarazem postępujący proces starzenia się społeczności, a z drugiej stale rosnąca świadomość społeczeństwa co do roli edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia oraz profilaktyki chorób i zagrożeń zdrowotnych, sprzyjają stwarzaniu społeczeństwu możliwości poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności w zakresie promowania zdrowia, poszerzania kompetencji zdrowotnych, sposobów unikania ryzyka zdrowotnego, zmian zachowań i postaw zdrowotnych seniorów oraz wspierania ich w tych działaniach.

Autorzy monografii Edukacja prozdrowotna seniorów jako szansa na pomyślne starzenie się na przykładzie miasta Białegostoku, postanowili podzielić się z czytelnikami własnymi doświadczeniami, wynikającymi z organizacji (od podstaw) Uniwersytetu Zdrowego Seniora (UZS) na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB. Starali się pokazać jak istotną rolę może odegrać w życiu seniorów poszerzenie wiedzy oraz umiejętności słuchaczy na temat zdrowego starzenia się.

W monografii zawarto rozdziały napisane przez osoby na co dzień borykające się z problemami zdrowotnymi seniorów, opisano zasady funkcjonowania Uniwersytetu Zdrowego Seniora (UZS) na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB oraz dalszych etapów kształcenia ustawicznego seniorów w Białymstoku, a także zamieszczono zapisy osobistych wrażeń i opinii studentów UZS na temat zajęć i nabytych umiejętności. Dodatkowo monografia została wzbogacona pracami 5-6-letnich dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 w Białymstoku, przedstawiającymi obraz osób starszych z ich perspektywy.

Autorzy mają także nadzieje, że monografia zainspiruje inne ośrodki do zainicjowania prozdrowotnych działań edukacyjnych, bowiem jak twierdził Henry Ford - „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”.

 

http://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/monografia_cd.pdf

Auteurs van het materiaal: 
Praca zbiorowa pod redakcją:dr n. o zdr. Mateusza Cybulskiego i prof. dr hab. n. med. Elżbiety Krajewskiej-Kułak
ISBN: 
ISBN 978-83-946571-1-6
Publicatiedatum:
woensdag, 1 juni, 2016
Taal van het document
Type materiaal: 
Artikelen
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 van 1 weergegeven
  • afbeelding van Maria Jedlińska

    Publikacja bardzo potrzeba, szczególnie w dobie starzejącego się społeczeństwa. W Polsce mamy już ok.4000 stulatków. Ważne, aby jakość życia osób starszych była wysoka. Dla znacznej ich części mniejsze znaczenie ma długość życia.

    Sprawa jest o tyle interesująca, że grupa seniorów jest bardzo zróżnicowana wiekowo. Nie można zastosować tych samych rozwiązań dla wszystkich. Z jednej strony mamy do czynienia z grupą „młodszych seniorów”, dla których ważna jest profilaktyka zdrowia, aktywność ruchowa umożliwiająca jak najdłuższe pozostawanie niezależnym. Z drugiej – „starsi seniorzy”, mający już spore problemy zdrowotne, wymagający opieki socjalnej, zależni od rodziny, znajomych.

    Dlatego tak ważna jest wiedza potrzebna na każdym etapie życia, pomagająca radzić sobie z problemami zdrowotnymi na co dzień. A najlepiej, jak ich unikać.

    Oby jak najdłużej w zdrowiu!