Overslaan en naar de inhoud gaan
Resource Details
BRON

Edukacja prozdrowotna seniorów jako szansa na pomyślne starzenie się na przykładzie miasta Białegostoku

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, w 2025 roku będzie żyło 37 741 tys. osób, z czego w wieku poprodukcyjnym – 8 189 tys.

Z jednej strony trwający, a zarazem postępujący proces starzenia się społeczności, a z drugiej stale rosnąca świadomość społeczeństwa co do roli edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia oraz profilaktyki chorób i zagrożeń zdrowotnych, sprzyjają stwarzaniu społeczeństwu możliwości poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności w zakresie promowania zdrowia, poszerzania kompetencji zdrowotnych, sposobów unikania ryzyka zdrowotnego, zmian zachowań i postaw zdrowotnych seniorów oraz wspierania ich w tych działaniach.

Autorzy monografii Edukacja prozdrowotna seniorów jako szansa na pomyślne starzenie się na przykładzie miasta Białegostoku, postanowili podzielić się z czytelnikami własnymi doświadczeniami, wynikającymi z organizacji (od podstaw) Uniwersytetu Zdrowego Seniora (UZS) na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB. Starali się pokazać jak istotną rolę może odegrać w życiu seniorów poszerzenie wiedzy oraz umiejętności słuchaczy na temat zdrowego starzenia się.

W monografii zawarto rozdziały napisane przez osoby na co dzień borykające się z problemami zdrowotnymi seniorów, opisano zasady funkcjonowania Uniwersytetu Zdrowego Seniora (UZS) na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB oraz dalszych etapów kształcenia ustawicznego seniorów w Białymstoku, a także zamieszczono zapisy osobistych wrażeń i opinii studentów UZS na temat zajęć i nabytych umiejętności. Dodatkowo monografia została wzbogacona pracami 5-6-letnich dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 w Białymstoku, przedstawiającymi obraz osób starszych z ich perspektywy.

Autorzy mają także nadzieje, że monografia zainspiruje inne ośrodki do zainicjowania prozdrowotnych działań edukacyjnych, bowiem jak twierdził Henry Ford - „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”.

 

http://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/monografia_cd.pdf

Resource Details
ISBN
ISBN 978-83-946571-1-6
Auteurs van het materiaal
Praca zbiorowa pod redakcją:dr n. o zdr. Mateusza Cybulskiego i prof. dr hab. n. med. Elżbiety Krajewskiej-Kułak
Type materiaal
Artikelen
Land
Publicatiedatum
Taal van het document
Login (1)

Users have already commented on this article

Log in of Registreer om te reageren.

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!