chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Spojrzenie na sektor uczenia się dorosłych w 2014 roku

02/01/2015
door Anna Pokrzywnicka
Taal: PL
Document available also in: EN IT ES FR

 

 

Rok 2014 był rokiem wyzwań dla Europy, a w szczególności dla sektora uczenia się dorosłych. Byliśmy świadkami serii zmian, zwłaszcza na poziomie polityk, które mogą mieć wpływ na tempo rozwoju sektora uczenia się dorosłych. Spójrzmy zatem na kluczowe wydarzenia i trendy związane z edukacją dorosłych w 2014 roku.

Podnoszenie i nabywanie nowych kwalifikacji przez osoby dorosłe

Początek 2014 roku upłynął pod znakiem dyskusji na temat ustaleń konferencji pt. Equipping Adults for the 21st Century zorganizowanej przez Komisję Europejską, w której wzięli udział przedstawiciele środowisk zaangażowanych w uczenie się dorosłych. Kluczowym przesłaniem tej konferencji było stwierdzenie, że uczenie się przez całe życie odgrywa zasadniczą rolę w ograniczaniu liczby osób o niskim poziomie umiejętności podstawowych. Zostało to również podkreślone w prezentacji OECD na temat badania PIAAC oraz w prezentacji UNESCO dotyczącej  raportu GRALE.

Grupa Robocza do spraw Uczenia się Dorosłych będąca częścią otwartej metody koordynacji powstałej w ramach współpracy europejskiej w zakresie kształcenia i szkolenia (ET 2020), podjęła to zagadnienie i zajmuje się wyzwaniami związanymi z zapewnieniem odpowiedniego poziomu umiejętności podstawowych.

Komisja Europejska nadała priorytet zagadnieniom związanym z podnoszeniem i nabywaniem nowych umiejętności przez osoby dorosłe, ale niezbędne jest zaangażowanie w te działania wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Analizując wpływ badania PIAAC, można stwierdzić, że niewiele państw europejskich podjęło działania w tym obszarze.

Możliwa zmiana w orientacji polityk dotyczących edukacji dorosłych

Jednym z wydarzeń mijającego roku, które odbiło się szerokim echem, była informacja Komisji Europejskiej o przeniesieniu jednostki odpowiedzialnej za szkolenie zawodowe i edukację osób dorosłych z Dyrekcji Generalnej Edukacja i Kultura do Dyrekcji Generalnej Zatrudnienie.

Powyższa informacja wywołała wiele debat (i do pewnego stopnia również niepokój) w społeczności związanej z uczeniem się dorosłych. Zastanawiano się zatem, czy charakter uczenia się dorosłych nie zostanie zatracony w dyskusji nad zagadnieniami takimi jak podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy integracja rynku pracy. Zarówno osoby zajmujące się edukacją osób dorosłych, jak i organizacje społeczne działające w tym sektorze zareagowały niezwłocznie, przestrzegając przed postrzeganiem edukacji dorosłych wyłącznie jako instrumentu rynku pracy.

Nowy mechanizm Unii Europejskiej związany z finansowaniem uczenia się dorosłych

Ustanowienie nowego program Erasmus+ stanowi rozpoczęcie nowego etapu w finansowaniu działań związanych z uczeniem się dorosłych. Jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie jakichkolwiek wniosków dotyczących wpływu programu na sektor uczenia się dorosłych, lecz już pojawiają się głosy, że zmniejszenie środków finansowych i brak projektów o dużej skali związanych z uczeniem się tej grupy społecznej, mogą mieć negatywny wpływ na osiągnięcie ambitnych celów polityki Unii Europejskiej w obszarze uczenia się dorosłych.

Promocja uczenia się dorosłych

Odnowiona europejska agenda na rzecz uczenia się dorosłych dostarczyła państwom członkowskim Unii Europejskiej użytecznych narzędzi do promocji uczenia się dorosłych w ich krajach, lecz konkretny wpływ działań implementacyjnych w latach 2012-2014 jest jeszcze analizowany. Raport Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Dorosłych pt. RENEWAL State of the Art Report on the Implementation of the European Agenda for Adult Learning podkreśla, że inicjatywa ta może przynieść wiele korzyści, lecz poprawy wymaga jej wdrażanie na poziomie narodowym. Z raportu wynika, że aby implementacja agendy była bardziej efektywne niezbędne są: lepsza komunikacja dotycząca inicjatywy i większe zaangażowanie  podmiotów związanych z kształceniem dorosłych.

Podsumowując, jednym z głównych osiągnięć w sektorze uczenia się dorosłych jest długo wyczekiwane uruchomienie Elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie (EPALE). Rozwój platformy wymaga zaangażowania i wkładu ze strony środowisk związanych z uczeniem się dorosłych. Każdy z nas może wyrazić opinię na temat kluczowych wydarzeń i trendów w obszarze edukacji dorosłych w 2014 roku!

---------------

Maria Toia jest dyrektorem Rumuńskiego Instytutu Edukacji Dorosłych i Członkiem Komitetu Wykonawczego Europejskiej Sieci Umiejętności Podstawowych. W kręgu jej zainteresowań znajdują się badania i rozwój strategii związanych z uczeniem się dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej edukacji dorosłych i profesjonalizacji nauczycieli osób dorosłych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn