chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Intenzivní kurz v Česku, anebo raději v zahraničí?

14/02/2017
door Lucie Vlková
Taal: CS

Ano, o zahraničních kurzech toho bylo napsáno již dost. I já o tom mockrát psala. Psala jsem, proč je dobré za jazykem vyjet do zahraničí, jak to udělat atd. To, že je člověk v zahraničí obklopen cizím jazykem je bezesporu výhoda, ovšem hodně lidí se ptá, v čem může být opravdu intenzivní kurz např. angličtiny v Anglii tak rozdílný od intenzivního kurzu angličtiny v České republice. Jelikož i u nás učí rodilí mluvčí.

Například u nás ve Slůněti uskutečňujeme intenzivní kurzy hlavně jako individuální. Což znamená, že většinou učíme jednoho studenta/klienta, jemuž vycházíme vstříc v různých formách výuky a soustředíme se hlavně na jeho slabá místa ve znalosti cizího jazyka. Čili mu ušijeme kurz přímo na míru. Je také možné, aby se na kurzu vystřídalo více rodilých mluvčí, aby si student mohl vyzkoušet komunikaci s více přízvuky a v reálném životě jim tak lépe porozuměl.

V kurzech v zahraničí jsou převážně skupinové kurzy. Učí se zde více studentů najednou. Lektor se nemůže soustředit na slabiny pouze jednoho klienta, ale musí postupně obsáhnout nedostatky všech studentů, aspoň ty nejvýraznější. Ale studenti mohou v hodinách komunikovat mezi sebou. Navíc jsou tyto skupinky tvořeny lidmi různých národností, takže se student naučí porozumět i přízvukům nerodilých mluvčí. Vyučující se také mění podle zaměření, student má možnost se opravdu poslechem naučit porozumět angličtině, ať už jí hovoří kdokoli.

A opět přichází ten největší rozdíl a nejdůležitější důvod, proč si zajet na kurz i do zahraničí. A to nejlépe do země, kde je vámi vysněný jazyk oficiální a pro obyvatele mateřský. Jste tímto jazykem obklopeni po celý pobyt, neustále. Např. v Anglii jste vystaveni angličtině 24 hodin. Musíte ji používat, abyste si mohli něco koupit, někam zajít, dostat se na ubytování, dostat se do školy. Pak samozřejmě ve škole ve vyučování a i mimo něj.

Moje rada tedy je: Začněte s intenzivním kurzem v Česku, třeba ve Slůněti, a pak vyjeďte do zahraničí. Vaše sebevědomí bude ohledně schopnosti používání cizího jazyka opravdu dvojnásobné. A po návratu rozhodně doporučuji pokračovat ve výuce aspoň v podobě konverzace. Bohužel znalost cizího jazyka se bez procvičování rychle vytrácí.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email