chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Strategie zrównoważonej edukacji w zakresie podstawowych umiejętności

17/08/2016
door Jonny Lear
Taal: PL
Document available also in: EN DE FR IT ES

/nl/file/strategies-sustainable-basic-skills-learningjpgstrategies for sustainable basic skills learning.jpg

strategies for sustainable basic skills learning


W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach projektu Erasmus+ o nazwie Autonomiczna nauka czytania i pisania — trwałe wyniki (ALL-SR) prowadzi się badania nad wykorzystaniem nieukierunkowanego coachingu do celów wsparcia samodzielnej nauki czytania i pisania, języków obcych oraz liczenia.

Dlaczego warto zdecydować się na samodzielną naukę czytania i pisania oraz języków obcych? Dlaczego warto zastosować coaching do wsparcia tego procesu?

Założeniem projektu jest potrzeba posiadania przez osoby dorosłe umiejętności czytania, pisania i liczenia w celu rozwiązywania problemów wynikających ze stale zmieniających się okoliczności codziennego życia i je odzwierciedlających (z uwzględnieniem pracy, osobistych finansów itp.). Aby rozwiązać te problemy, dorośli muszą nie tylko posiąść wiedzę w zakresie czytania, pisania i liczenia, ale także umiejętność rozwiązywania wynikających stąd problemów, a ponadto pewność siebie pozwalającą na zastosowanie tych umiejętności w obliczu trudności, jakie przynosi prawdziwe życie.

Taka zdolność wydaje się być bardziej użyteczną definicją umiejętności w zakresie czytania, pisania i liczenia, niż ta podawana przez niektóre szczegółowe standardy i programy nauczania, z którymi obecnie pracujemy. Wszak, czyż taki rodzaj rozwiązywania problemów w zakresie umiejętności czytania, pisania, języków obcych i liczenia nie jest dokładnie sposobem, w jaki efektywne osoby uczące się czytania, pisania i liczenia — innymi słowy ja i ty — utrwalają, doskonalą i poszerzają swoje umiejętności?

Sugeruje to przesunięcie uwagi od instruowania w kierunku wspierania autonomii ucznia i zmianę jego pozycjonowania: od konsumenta nauczania w stronę samodzielnego zdobywania podstawowych umiejętności. W tym właśnie miejscu wkracza nieukierunkowany coaching.

Nieukierunkowany coaching jest podejściem opracowanym konkretnie z myślą o pomocy w stawaniu się bardziej wydajnym, samodzielnym uczniem. Trener wykorzystuje pytania do namysłu, aby pomóc takiej osobie:

  • doprecyzować cele,
  • opracować ograniczony czasowo „projekt edukacyjny” realizujący te cele, a następnie...
  • monitorować i oceniać własne postępy podczas realizacji planu działania.

Trener stosuje w tym celu wyłącznie pomocne pytania do namysłu — nigdy nie uczy ani nie prowadzi, co pozbawiłoby ucznia odpowiedzialności — a tym samym pomaga osobie uczącej się przemyśleć zagadnienia we własnym tempie i własnymi słowami. W ten sposób coaching wspiera ucznia w rozwijaniu pewności siebie, świadomości i potrzebnych mu strategii, aby wziąć odpowiedzialność za własną naukę.

Nieukierunkowany coaching okazał się niezwykle wydajny w szeregu innych kontekstów, ale wiemy relatywnie mało o jego potencjale na polu alfabetyzmu osób dorosłych i nauki języków obcych. Co oferuje? Jakie są jego ograniczenia? Jak w praktyce mógłby wyglądać coaching w zakresie nieukierunkowanej nauki czytania i pisania oraz języków obcych?

Projekt ALL-SR podjął te kwestie w ramach programów pilotażowych w dziedzinie edukacji wyższej, kształcenia społecznego i kształcenia w miejscu pracy w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Pełne wyniki opublikujemy jesienią (udostępnimy je w postaci kolejnych blogów) jednak już obecnie wiadomo, że podejście to kryje w sobie znakomity potencjał.

Słowami jednego z pilotażowych trenerów, koncepcja ta „upełnomocnia, angażuje, zajmuje i szanuje ucznia”. Sami uczący się zgłaszali znaczny przyrost pewności siebie (który bezpośrednio przypisywali poczuciu „kontroli” nad procesem nauki), jak również rozwój oraz stosowanie nowych i skutecznych strategii w zakresie osobistej edukacji.

Bibliografia

OECD (2013a), OECD Skills Outlook 2013 (Przegląd kwalifikacji OECD 2013), First Results from the Survey of Adult Skills (Pierwsze wyniki badania umiejętności osób dorosłych). Paryż: OECD.

OECD (2013b), Skilled for life? (Umiejętności na całe życie?) Key Findings from the Survey of Adult Skills (Najważniejsze wyniki badania umiejętności osób dorosłych). Paryż: OECD.

Whitmore, J. (2002), Coaching for performance, Third edition (Coaching. Trening efektywności, Trzecie wydanie). Londyn: Nicholas Brealey Publishing.

Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem z języka angielskiego.


Autor: Alexander Braddell

Alexander Braddell jest członkiem zespołu projektowego ALL-SR. Mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, od wielu lat zajmuje się tematyką umiejętności językowych w miejscu pracy, umiejętności czytania, pisania i liczenia oraz szczególnie interesuje się edukacją nieformalną i nieoficjalną. Inne najnowsze prace europejskie obejmują projekt w zakresie transferu innowacji TDAR oraz Language for Work Network.

Interesujesz się edukacją osób ze specjalnymi potrzebami? Zajmujesz się animacją społeczną?
A może koordynujesz działania wolontariuszy? 
Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

      

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email