chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Edukacja nieformalna: Narodowe Muzeum Szkocji, Muzealne Spotkania Towarzyskie

17/08/2016
door Jonny Lear
Taal: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

/nl/file/national-museums-scotlandjpgNational Museums Scotland.jpg

National Museums Scotland


Od października 2015 roku, zespół ds. zaangażowania na rzecz społeczności w Departamencie edukacji i programów Narodowego Muzeum Szkocji organizuje comiesięczne Muzealne Spotkania Towarzyskie dla osób z demencją, ich rodzin, znajomych i opiekunów.

Szacuje się, że na świecie żyje 35 mln ludzi cierpiących na demencję. Do 2050 roku liczba ta wzrośnie do ponad 100 milionów.  Ocenia się, że jedynie w Szkocji jest powyżej 90 000 takich osób.

Spotkania, mocno zakorzenione w Departamencie edukacji i programów, oferują możliwość nieformalnej edukacji, otwierając przed uczestnikami szereg okazji poznania zarówno narodowych zbiorów, jak i uczestnictwa w szerszym życiu społecznym.

Christine McLean, kierownik ds. zaangażowania na rzecz społeczności, zainicjowała program spotkań towarzyskich w formie współpracy ze Szkockimi Galeriami Narodowymi, Szkocką Biblioteką Narodową i Królewskim Ogrodem Botanicznym w Edynburgu.  Każde z tych miejsc organizuje comiesięczne spotkanie towarzyskie.

W Narodowym Muzeum Szkocji spotkaniami towarzyskimi zajmuje się przewodniczka-wolontariuszka, Louise Donnelly, oraz dwie członkinie zespołu wspierającego: Rachel Drury i Fiona Johnston.

Bazując na modelu Spotkajmy się w MoMA (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Nowy Jork), stanowią one darmową okazję zdobywania nieformalnej edukacji i prowadzenia życia towarzyskiego dla osób z demencją, ich rodzin, znajomych i pracowników socjalnych. Uczestnicy mogą dokonać telefonicznej rezerwacji lub po prostu przyjść o godzinie 10:30 na kawę bądź herbatę i ciastko przed wysłuchaniem krótkiego wprowadzenia do tematu, wykorzystującego często obiekty z naszej kolekcji. Zwykle każda sesja obejmuje również albo zajęcia artystyczne bądź rzemieślnicze, albo też muzykę i śpiewanie uwieńczone opcjonalnym zwiedzaniem galerii.

Tutaj można zapoznać się z naszym aktualnym programem: www.nms.ac.uk/museumsocials 

/nl/file/national-museums-scolandceramicsblogjpgNational Museums Scoland.ceramics.blog.jpg

©The Trustees of National Museums Scotland.

Pierwsza sesja w październiku 2015 roku czerpała inspirację z naszej kolekcji współczesnego szkła i ceramiki, a w szczególności jej elementu „Bawełna w kropki” (filiżanki i spodka).  Krótko przedstawiono kolekcję uczestnikom przy wykorzystaniu powiększonych obrazów, a następnie zachęcono ich do stworzenia kolorowymi flamastrami własnych wzorów na ceramicznych kubkach.


W ciągu ostatnich 11 miesięcy w naszych imprezach uczestniczyło prawie 200 osób, a wiele z nich to stali uczestnicy. Średnio gościliśmy 18–20 osób na sesję, zwykle w parach — albo męża z żoną, matkę z synem, albo znajomych.  Odwiedzały nas również małe grupy z domów stałej opieki.

Czerpiemy z osobistych historii oraz zainteresowań, włączając je do przyszłych sesji. Na przykład jedna z osób lubi kolorować, zatem dbamy, aby nie zabrakło dobrych, wyraźnych rysunków konturowych niektórych z omawianych obiektów, aby Alex mógł pracować z nimi podczas sesji.

Inni ludzie wolą muzykę i śpiewanie, a jedną z naszych najpopularniejszych sesji było spotkanie poświęcone Robertowi Burnsowi: muzyka skrzypcowa, podczas którego uhonorowaliśmy życie, twórczość i pieśni barda Szkocji, Roberta Burnsa, grając na skrzypcach i śpiewając w części muzeum, która ocalała po XVIII-wiecznym budynku w Edynburgu. Uczestnicy otrzymali słowa piosenki i zostali delikatnie zachęceni do wspólnego śpiewania z noszącymi XVIII-wieczne kostiumy Rachel i Fioną.

Sesja obejmowała krótkie zwiedzanie z przewodniczką-wolontariuszką, Louise Donnelly, która zapoznała obecnych z życiem, miłościami i dziełami Burnsa. W sesji tej uczestniczyło kilku gości z domów stałej opieki, którzy wydawali się cisi i mało komunikatywni aż do chwili rozpoczęcia śpiewania. Kiedy zaczęli śledzić słowa piosenki lub włączać się we wspólne canto, zauważyliśmy znaczną zmianę w ich zachowaniu.

Zachęceni tym przykładem, zorganizowaliśmy sesję poświęconą Jakobitom, zapraszając tym razem zawodowego historyka zajmującego się rekonstrukcją, który wcielił się w postać księcia Karola Edwarda Stuarta zwanego „Ślicznym Księciem Karolkiem” i zaprezentował kostium oraz broń z epoki.

/nl/file/national-museums-scotlanddressblogjpgNational Museums Scotland.dress.blog.jpg

©The Trustees of National Museums Scotland.
Zauważyliśmy, że kostiumy i autentyczne eksponaty lub repliki cieszą się szczególnym zainteresowaniem naszych gości, podobnie jak partycypacyjne i integrujące podejście do nieformalnej edukacji. Zatem do sesji poświęconej Marii, królowej Szkotów, zespół ds. edukacji sporządził listę typowych XVI-wiecznych chorób i rzekomych leków, wykorzystując autentyczne przedmioty i repliki, takie jak ślimaki, ropuchy czy lawenda. Każdy uczestnik miał na swoim stole podpowiedź w postaci choroby lub leku, a jego zadaniem było przedstawienie ich całej grupie.

Takie sesje zwykle wypełnione są mnóstwem pytań, na które często nie mamy czasu odpowiedzieć, ale dokładamy starań, aby zająć się każdą z poruszonych kwestii i niezmiernie cieszymy się, że nieformalna edukacja podczas spotkań sprawia uczestnikom tyle radości.

Głównym celem muzealnych spotkań towarzyskich jest zapewnienie luźnej, nieformalnej okazji do spotkań i wspólnego poznawania jednego z wymiarów kolekcji Narodowego Muzeum Szkocji.  Oczywiście edukacja jest naturalną częścią wszystkiego, co robimy, ale nie jest ona nigdy zamierzonym celem dla naszych uczestników, którzy, jak mówią, są szczęśliwi, że mają dokąd się udać raz w miesiącu w piątek i spotykają tam przyjazne osoby o dużej wiedzy prowadzące lekkie sesje.

Nasza trzecia seria Muzealnych spotkań towarzyskich rozpocznie się we wrześniu 2016 roku i skoncentruje na nowej Galerii Sztuki i Wzornictwa oraz Galerii Nauki i Techniki, które otwarto w Narodowym Muzeum Szkocji w lipcu 2016 roku. Wspólnie z naszymi partnerami ze Szkockich Galerii Narodowych, Szkockiej Biblioteki Narodowej i Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu rozważamy sposoby oceny efektów naszego programu spotkań, przy jednoczesnym utrzymaniu szczególnego zaufania, jakie zdobyliśmy u naszych gości.

Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem z języka angielskiego.

Autorka:

/nl/file/national-museums-scotland-logopngNational Museums Scotland logo.png

National Museums Scotland logo

Christine McLean, jest Managerem ds. zaangażowania na rzecz społeczności (Dyrekcja programów publicznych) w Narodowym Muzeum Szkocji. Jest odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie strategii poszerzających dostęp i zwiększających różnorodność wśród osób odwiedzających Narodowe Muzea Szkocji w całym regionie.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email