chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Intern Europe: nauka w miejscu pracy dzięki Funduszom Europejskim

15/07/2016
door Jonny Lear
Taal: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

Intern Europe to firma z 15-letnim stażem i siedzibą w Belfaście. Jej misją jest ułatwianie nauki w miejscu pracy dzięki stażom finansowanym z dotacji UE. W ramach wymiany kulturowej i językowej zapraszamy osoby z Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Włoch, Polski i Portugalii do uczestnictwa w naszych programach. Obecnie blisko współpracujemy z naszymi europejskimi partnerami nad zaproszeniem do Belfastu większej liczby uczniów, absolwentów i młodych profesjonalistów w celu odbycia szkoleń zawodowych i naukowych. Zwykle wiek młodych dorosłych przybywających do Belfastu, aby poszerzyć swoje możliwości rozwoju w miejscu pracy, zawiera się w przedziale od 16 do 24 lat, jednak zapraszamy także osoby w wieku od 28 do 30 lat.

/nl/file/icemos-student-placementjpgicemos student placement.jpg

icemos student placement


Nasi uczestnicy zazwyczaj rekrutują się z różnorodnych zawodowych i naukowych środowisk. Forma nauki w miejscu pracy udostępniana w postaci bezpłatnych staży umożliwia studentom poznanie sposobów włączenia się w środowisko miejsca pracy; rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem angielskim; stworzenie sieci kontaktów, które mogą ułatwić znalezienie pracy w przyszłości oraz poszerzenie horyzontów. Pobyt trwa najczęściej od dwóch do 26 tygodni, jednak posiadamy również oferty na 8 miesięcy.  Staże zawodowe są bezpłatne, zatem organizacja przyjmująca nie ponosi żadnych kosztów. Finansowanie UE obejmuje zakwaterowanie dla uczestników i koszty podróży oraz zapewnia stypendium na pokrycie wyżywienia, przejazdów itp.

Zalety oferowania staży

Firmy oferujące staże mogą zarówno skorzystać na przyjmowaniu uczestników, ale również pomóc im rozwijać się osobiście i zawodowo. W zamian kandydaci wnoszą do przyjmujących firm znaczne doświadczenie akademickie, a bywa że i praktyczne, nową perspektywę i międzynarodowy wymiar. W pewnych przypadkach firmy zdecydowały się na zaoferowanie uczestnikom naszego programu stałego zatrudnienia po odbyciu stażu. W pierwszej połowie 2016 roku 32 naszych uczniów otrzymało oferty stałej pracy, stanowiąc 26% osób wyjeżdżających za naszym pośrednictwem.

 

Co decyduje o atrakcyjności stażu?

/nl/file/stormont-hotel-studentsjpgstormont hotel students.jpg

stormont hotel students

Aby zapewnić sukces oferowanym przez nas programom nauki w miejscu pracy, dokładamy wszelkich starań, aby kierować uczniów do takich firm, które umożliwią im osiągnięcie wyników. Oznacza to z naszej strony staranne planowanie oraz poznanie zdolności przyjmującej firmy do zaoferowania uczestnikom swojego czasu i zasobów. Ponadto zawsze przykładamy wagę do monitorowania i oceny postępów stażystów, co odbywa się na drodze korespondencji z ich opiekunem przez cały czas pobytu. W ten sposób uczniowie zyskują więcej pewności siebie, podnoszą swoje umiejętności interpersonalne oraz uczą się dojrzałego i skoncentrowanego podejścia do miejsca pracy. Oczywiście niezwykle ważne dla nas są wzajemnie pozytywne doświadczenia zarówno organizacji przyjmującej, jak i stażystów.

Jak mówi jeden z uczniów, który odbył staż w czerwcu w IVEA Labs:

Mogłem wykorzystać swoją wiedzę w zakresie opracowywania stron internetowych i poszerzyć ją o to czego nauczyła mnie firma, na przykład nowe języki programowania, jak AngularJS. Zrozumiałem, co oznacza wydajna praca w zespole. Ludzie pracujący w firmie, która mnie przyjęła, są niezwykli, nie mógłbym trafić lepiej. Widok tak wielu młodych ludzi spełniających swoje marzenia sprawił, że zapragnąłem urzeczywistnić także i moje.

 

Firma IVEA Labs, która zaoferowała staż temu uczniowi, również podzieliła się swoimi bardzo pozytywnymi wrażeniami:

Praca z nim była prawdziwą przyjemnością, a on sam bardzo szybko zaadaptował się w zespole. Okazał się niezwykle kompetentny i szybko rozumiał techniczne zadania, odznaczał się również punktualnością. Bardzo nam przykro, że nas opuszcza.

/nl/file/ivea-lab-studentsjpgIVEA lab Students.jpg

IVEA lab Students

Dodatkowa opinia zwrotna od firmy:

Naprawdę lubiliśmy Sebastiana, który posiadał znakomite umiejętności techniczne. Jego pisemny angielski był na bardzo wysokim poziomie, a ustny poprawiał się z dnia na dzień. Z przyjemnością zatrudnilibyśmy Sebastiana, gdyby po zakończeniu stażu miał ochotę pozostać na jakiś czas w Belfaście. Jak już wspomnieliśmy, wszyscy uczestnicy programu okazali się bardzo dobrzy i naturalnie chętnie przyjmiemy kolejnych, kiedy pojawi się taka możliwość — kierownik wyższego szczebla, Verint.

Entuzjazm i chęć nauki Yago były oczywiste już od pierwszego dnia... Ma własny styl obróbki i z łatwością dostrzega specjalne momenty w materiale filmowym, które w ciekawy sposób łączą się z muzyką — producent, Little Giant Films.

Opinia zwrotna ucznia:

Jestem również wdzięczny, że miałem okazję poznać ten wspaniały zespół. Jego członkowie byli zawsze uprzejmi, przyjacielscy i pomocni. Nie mógłbym sobie wyobrazić lepszego stażu. Znacznie poprawiłem swój angielski i stałem się bardziej pewny siebie — praktykant w QUB, International Services.

Praca dla tej firmy była przyjemnością. Przeżyłam wspaniałe chwile i mogłam wykorzystać wiele umiejętności nabytych w czasie nauki — uczennica odbywająca praktykę w Richmond Nursing Home.

Pragnę podziękować goszczącej mnie firmie oraz mojemu opiekunowi za te wspaniałe doświadczenia. Prawdę mówiąc, jest mi smutno, że mój pobyt tam nie trwał dłużej — uczennica odbywająca praktykę w Gráinne Maher Fashion.

Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem z języka angielskiego.

Dalsze informacje:

/nl/file/intern-europe-logopngintern europe logo.png

Intern Europe logo
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z zespołem ds. praktyk: Finn Boylan, Natalie Wilcox lub Colin Stevenson pod numerem 02895622080 lub adresem e-mail  placements@interneurope.org
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email