European Commission logo
Create an account
Resource Details
BRON

Byłem uchodźcą. Porozmawiajmy! (nagranie webinarium)

Webinarium zrealizowane zostało w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Skierowane jest przede wszystkim do edukatorek i edukatorów z bibliotek, szkół, organizacji pozarządowych, osób prowadzących działania edukacyjne w lokalnych społecznościach.

Gościem spotkania był Elmi Abdi – prezes Fundacji dla Somalii oraz Stowarzyszenia Somalijskiego w RP. Urodził się w Mogadiszu, z wykształcenia lekarz weterynarii, uciekł z Somalii po wybuchu wojny, w 1991 roku. Po 5 latach wędrówki przez Syrię i Rosję przyjechał do Polski. W 1997 roku otrzymał tu ochronę międzynarodową, a 7 lat później – polskie obywatelstwo. W 2005 roku powołał Stowarzyszenie Somalijskie w RP i jest jego prezesem do chwili obecnej. Od 2015 roku kieruje także Fundacją dla Somalii. W 2019 roku otrzymał tytuł Społecznika Roku Tygodnika Newsweek Polska „za wyjątkowe zaangażowanie w poprawę sytuacji i wizerunku migrantów w Polsce”.

Rozmowę poprowadził Piotr Bystrianin – prezes zarządu Fundacji Ocalenie pomagającej uchodźcom i imigrantom w Polsce. Z wykształcenia psycholog międzykulturowy i trener. W fundacji zajmował się organizacją zajęć dla dzieci w ośrodku dla uchodźców, pomocą psychologiczną dla cudzoziemców w Warszawie, rozwijaniem wolontariatu w fundacji, koordynacją warszawskiego Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz prowadzeniem programu „Witaj w domu” przeciwdziałającemu bezdomności i ubóstwu rodzin uchodźczych. Rozwija też współpracę z innymi organizacjami i prowadzi warsztaty.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska - koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Resource Details
osoby siedzące przy stole.
Bron auteur
Fundacje Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Type materiaal
Casestudy
Login (0)
Labels

Commentaar

Pan Elmi Abdi był jednym z gości organizowanej przez nas (CK Zamek w Poznaniu ) debaty. Dotyczyła ona kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Niesamowity człowiek - warto go posłuchać. Dyskusja odbyła się 11.11 w Poznaniu, pamiętam jak opowiadał, że w Warszawie tego dnia nie wychodzi z domu (do naszego miasta dotarł dzień wcześniej bo wiedział, że 11.11 lepiej by nie podróżował pociągiem w Polsce : (

Login (0)

Przykre jest to, że niestety w naszym kraju w dzień, który powinien być powodem do jedności i radosnego świętowania wielu ludzi boi się wychodzić z domów. I to w Warszawie, którą II Wojna Światowa tak mocno naznaczyła. Niestety ludzie mało uczą się na doświadczeniach przeszłych pokoleń i cały czas powielają te same błędy.

Login (0)

Users have already commented on this article

Log in of Registreer om te reageren.

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!