chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Analýza systému DPV a jeho vazeb na vybrané skupiny trhu práce -DÁNSKO

Taal: CS

Gepost door Michaela Tužilová

Analýza systému DPV a jeho vazeb na vybrané skupiny trhu práce -DÁNSKO

 

Tato analytická zpráva představuje systém dalšího profesního vzdělávání (DPV) v Dánsku a klíčová vzdělávací opatření ve vztahu k ohroženým skupinám na trhu práce. Zprávu si nechal vypracovat Fond dalšího vzdělávání od dánských odborníků s cílem poskytnout českým tvůrcům politik a realizátorům opatření zdroj inspirace pro jejich budoucí činnost. Kromě této zprávy byly vypracovány obdobné analýzy také za Slovinsko, Estonsko, Nizozemsko a Rakousko. Na jejich základě a s použitím analýzy systému DPV v ČR vznikla mezinárodní komparace. Všechny zmíněné analýzy vznikly v rámci projektu KOOPERACE (Koordinace profesního vzdělávání jako nástroje služeb zaměstnanosti; reg. č. projektu: CZ.1.04/2.2.00/11.00017). Jeho realizátorem byl Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.
 
Zpráva nejprve podává přehled vývoje trhu práce, kvalifikační struktury a aktivní politiky zaměstnanosti v Dánsku. Dále se již věnuje organizaci systému DPV, jeho hlavním aktérům a nástrojům, a nakonec i vybraným konkrétním opatřením vůči ohroženým skupinám na trhu práce.

Shrnutí
Míra zapojení obyvatelstva do dalšího profesního vzdělávání v Dánsku dosahuje jedné z nejvyšších úrovní v Evropě. Podstatná část vzdělávání a rozvoje kompetencí probíhá ve spojení s prací – ať již u osob zaměstnaných nebo nezaměstnaných. Do rozvoje nových kvalifikací a zvyšování dovedností investují představitelé veřejného i soukromého sektoru. Kromě toho funguje v Dánsku dobře zavedená praxe, kdy sociální partneři uzavírají dohody týkající se rozvoje kompetencí zaměstnanců prostřednictvím kolektivního vyjednávání.
Veřejné iniciativy v oblasti dalšího profesního vzdělávání (DPV) hrají zásadní roli v rozvoji kvalifikací a kompetencí pracovních sil v rámci celé populace – od osob s nízkou kvalifikací až po ty vysokoškolsky vzdělané. Další profesní vzdělávání (DPV) hrazené z veřejných zdrojů zahrnuje obecné a profesní vzdělávání dospělých a odborné vzdělávání a přípravu, včetně systému dalšího vzdělávání dospělých na třech terciárních úrovních. Kromě toho je k dispozici řada vzdělávacích programů pro cílové skupiny z okraje společnosti, například imigranty.
Dánsko je jedním ze zakladatelů modelu „flexicurity“, který představuje spojení pružnosti a jistoty. Dánský model má však ještě třetí součást – aktivní politiku trhu práce, která zahrnuje opatření v oblasti vzdělání a přípravy. Tyto prvky pak společně tvoří zlatý trojúhelník tzv. dánského modelu „flexicurity“. Cílem dánské politiky aktivní zaměstnanosti je přispívat k zajišťování dobře fungujícího trhu práce. Probíhá tudíž řada opatření směrem k nezaměstnaným i zaměstnaným osobám, které hledají práci nebo mají zájem o školení či vzdělání. 
Od roku 2014 byly dohodnuty dvě nové politické reformy. Reforma sociální pomoci, která nabyla účinnosti 1. ledna 2014, a nová reforma zaměstnanosti, která vstoupí v platnost 1. ledna 2015. Obě reformy se výrazně zaměřují na zlepšení nebo vybavení dovedností pro osoby s nižší kvalifikací a lidi mladší 30 let bez jakéhokoliv dokladu o dosažené kvalifikaci.
Mezi úspěšná opatření patří Šestitýdenní školení, Učňovský program pro dospělé, Programy rotace na pracovním místě a poradenství. Tato opatření přispívají různými způsoby k udržení vysoké úrovně účasti v systému vzdělávání a další přípravy dospělých v Dánsku.

 

Celý text lze nalézt ZDE

 

Oxford Research, Dánsko
 
Fond dalšího vzdělávání, 2015

Auteurs van het materiaal: 
Oxford Research, Dánsko Fond dalšího vzdělávání, 2015
Publicatiedatum:
dinsdag, 20 december, 2016
Taal van het document
Type materiaal: 
Studies en rapporten
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email