Overslaan en naar de inhoud gaan
Blog
Blog

Vzdělávací blogy: 20+ zdrojů pro inspiraci

Vzdělávací blogy jsou zatím stále na vzestupu, udávají trend, inspirují nás, pomáhají nám sdílet zkušenosti i řešit problémy, podněcují v nás otázky i odpovědi. Tento článek obsahuje souhrn odkazů a jeho cílem je uvést čtenáře do problematiky vzdělávání a blogů.

Blog

Co to vlastně blog je a k čemu nám slouží přibližuje čtyřminutové video. Pokud chceme blíže proniknout do nějakého tématu, nejprve se seznámíme s terminologií v dané oblastí, nezbytným základem pro pochopení bývá i přehled  typologie, která slouží pro uvedení do kontextu.

Inspirace odjinud

Larry Ferlazzo na svém webu uvádí příklady blogů i užitečné rady od blogujících pedagogů/lektorů aj.. Sue Waters popisuje 5 zásadních chyb, kterých bychom se rozhodně měli vyvarovat.

Článek Stephena Downese How To Be Heard je sice staršího data, zato ale hodně propracovaný a návodný. Sue Waters ve svém článku kromě obrázku blogovacího cyklu představuje zajímavé tipy a rady jak na blogy. Richard Byrnezakladatel webu Free Technology for Teachers, předává své zkušenosti o blogování a také porovnal několik platforem určených k tvorbě blogů.

blogovaci_cyklus

Ať už začínáme s blogem, jsme pravidelnými přispěvovateli, či pracujeme na tom, aby ten náš byl nejčtenější, prostě nej… doporučuji si přečíst perfektně zpracovaný průvodce blogy od Ronnie Burt. Protože inspirace není nikdy dost, na webu Edublogs Teacher Challenges najdeme opět průvodce pro různé typy blogů i s přehledem užitečných nástrojů. A rovněž bychom neměli vynechat průvodce How to start a blog, který je pro začínající blogující ideálním startovačem.

Sociální média pomáhají kromě sdílení, výměny zkušeností i propagaci a jak to vlastně vše souvisí s blogy ve svém článku popisuje Liz Borod Wright. Vizualizace by měla přitáhnout pozornost a být odrazovým můstkem, tři zajímavé infografiky související s blogy:

V tomto přehledu bych neměla vynechat přehled oceněných blogů za rok 2015 jako velkou porci inspirace pro všechny.

Na závěr uvádím dokument vytvořený na základě průzkumů současného stavu blogů (zúčastnilo se 777 respondentů) a tím je Zprávu o stavu vzdělávacích blogů za rok 2015.

 

 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer

Vindt u het ook jammer dat de volwasseneneducatie nauwelijks bijdraagt aan het nieuwe decreet voor duaal leren?