Blogs
To byl OER Barcamp ve Fürthu
Právě to si totiž OER Barcamp stanovil za cíl během řady akcí pod názvem „Digitálně a sdíleně“ a také s tím slavil úspěch. O otevřených vzdělávacích zdrojích (OER) se v této době hodně mluví a protože se od slov musí přejít také k činům, uspořádal v krásném městě Fürth v termínu od 4. do 5. března tým EPALE z Německa společně s Institut für Lern-Innovation (externí link) Barcamp, který měl ukázat, jak funguje OER (Open Educational Resources) – a to kreativní a napínavou cestou.
Utvářet vzdělávání kreativně a jistě i díky OER (otevřeným vzdělávacím zdrojům)
S tímto motem odstartovalo okolo 40 účastníků – nebo lépe řečeno aktérů – dvoudenní Barcamp. Na tomto motu se shodli všichni pořadatelé přirozeně a ne zcela náhodou. To, že je OER v tomto čase společným trendem vzdělávací společnosti a nezřídka také znamená revoluci ve vzdělávání, už většina z nás, kteří se zabýváme digitálním vzděláváním (dospělých), jistě pochopila. Pokud ale chceme OER využít smysluplně pro svoje vlastní projekty nebo chceme OER dokonce zveřejňovat, určitě se nám hlavou honí spousta otázek:
Smím to vůbec? Jakou licenci bych měl nejlépe použít? Jak to zveřejním? Co se stane s mými materiály a musím se za ně zaručit?
A právě zde mohl Barcamp pomoct a díky předem pečlivě zvoleným workshopům a otevřeným setkáním, která jsou pro tento formát obvyklá, zodpovědět mnoho otázek a zbavit všechny strachu z využívání OER. Nabídka workshopů v první den nabídla účastníkům pestrou směsici témat, která začala jemným úvodem do tématu zprostředkovaným Dr. Susanne Frtitzovou z Institutu pro film a obraz ve vědě a výuce až po právnickou přednášku o udržitelném využití OER vedenou Prof. Dr. Miachaelem Beurskensem z univerzity v Passau. Kdo má raději aktivnější a kreativnější záležitosti, ten mohl najít vhodný workshop na téma H5P u Neele Hirschové z e-vzdělávací laboratoře nebo se mohl učit společně s Prof.Dr.Ulrichem Kaiserem z Vysoké školy hudby a divadla z Mnichova, jak se dají otevřené vzdělávací zdroje vytvořit.
Druhý den byl ještě pestřejší a abstraktnější. Kdo chtěl, mohl se znovu společně s Neele Hirschovou ponořit do krabice s legem a díky Lego Serious Play se seznámit s využitím herní koncepce při vzdělávacích nabídkách.
Žádné plánování předem
To nejnapínavější na každém Barcampu je to, že se jen málo dopředu ví, na co bude vlastně zaměřený – neboť základ těchto skvělých formátů spočívá ve spontánním plánování samotnými účastníky. To se také ve Fürthu podařilo, takže během několika málo minut byl shromážděn dostatek nápadů na napínavá sezení, která se těšila velkému zájmu. Bez většího dohadování bylo vybráno sedm nových témat, která vedla od Twitteru až po seriózní hry až nakonec k otevřeným vzdělávacím zdrojům (OER) na EPALE a k OER pro starší osoby.
Promeškání se nekoná!
Zcela jistě znáte problém mnohých konferencí a shromáždění. Program je skvělý, čas je ale omezený. Takže se nezřídka stává, že napínavé workshopy, které bychom ještě nejraději navštívili, se konají ve stejnou dobu. Teoreticky tomu nebylo na Barcampu jinak – ale prakticky zcela určitě ano! Abychom zabránili tomuto odvěkému problému, měli přednášející předem připravenou úžasnou formu spolupráce na dokumentech:
Budoucnost
OER (otevřené vzdělávací zdroje) – bez pochyby. Aby se věci daly ještě mnohem více do pohybu a bylo ještě mnohem více lidí schopno být v tomto oboru aktivní, jsou setkání jako tohle klíčová pro to, aby nás zbavila zbytečných obav, aby nám poskytla jistotu a abychom mohli generovat nápady. Vzdělávání budoucnosti a také budoucnost vzdělávání spočívá ve spolupráci a v internetových sítích – a to bylo právě možné na Barcampu ve Fürthu dobře vidět.
O autorce: Mona Schliebs pracuje od roku 2017 jako vědecká spolupracovnice na Institutu pro inovace v učení a pracuje tam na tématu Digitalizace ve vzdělávání dospělých. V rámci jejích činností je kromě jiného zodpovědnou koordinátorkou CaseWork projektů. Mona Schliebs pracuje také od roku 2019 jako velvyslankyně EPALE v Německu.
Také čtěte zde:

- Wilt u reageren? Dan moet u Inloggen of u inschrijven

Wem das Barcamp in Fürth gut gefallen hat, oder wer durch diesen Beitrag inspiriert wurde, sich mehr und intensiver mit dem Thema OER zu befassen und für alle, die sowieso OER klasse finden, für all diejenigen haben wir gute Nachrichten:
Digital und teilbar: Die OER-Werkstatt.
kommt im September 2020 ans FWU nach München.
Wir bieten euch einen offenen Raum, in dem ihr nach Herzenslust Ausprobieren, Experimentieren, Entwickeln und euch Austauschen könnt. Mit dabei auch eine Reihe von Workshops, die zur Inspirations oder auch als Denkpause genutzt werden können.
Also: jetzt schon vormerken!
- Inloggen or inschrijven to post comments or vote

- Inloggen or inschrijven to post comments or vote

- Inloggen or inschrijven to post comments or vote

- Inloggen or inschrijven to post comments or vote