chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

G.W.Leibniz - připomínáme významné osobnosti, které přispěly ke vzdělanosti, vědě nebo kultuře.

10/11/2020
door Monika Smekalová
Taal: CS

Gottfried Wilhelm von Leibniz (1.7.1646 Lipsko - 14.11.1716 Hannover)

14. listopadu uplynou 304 roky od úmrtí filozofa a matematika Gottfrieda Leibnize, který je považován za univerzálního génia a polyhistora, protože vynikl v mnoha vědeckých oborech. Zabýval se zejména filozofií a matematikou, ale ve svých dílech vyslovil myšlenky, které později našly uplatnění v biologii, medicíně, geologii, teorii pravděpodobnosti, psychologii, jazykovědě či informatice. Věnoval se i politice, právu, etice, teologii a historii. Je známý svým výrokem: "Svěřte mi výchovu a změním tvářnost Evropy“.

Nezávisle na Issacu Newtonovi objevil integrální a diferenciální počet a jeho způsob zápisu se dodnes používá, zdokonalil také binární soustavu. Ve filozofii navazoval na Reného Descarta, ale narozdíl od něj pochopil správně, že pohyb je něco čistě relativního, závisí pouze na stanovisku pozorovatele, které těleso se jeví v pohybu a které ne. Také, v rozporu s Newtonem, došel k tomu, že prostor a čas jsou relativní. 

Leibniz se snažil být užitečný ve všech ohledech a navrhl, aby bylo vzdělávání praktičtější - aby byly založeny akademie, které by uplatňovaly teoretické poznatky v praxi. Vyvíjel hydraulické lisy, větrné mlýny, lampy, ponorky, hodináy a celou škálu mechanických zařízení; vymyslel způsob zdokonalování vozů a experimentoval s fosforem. Také vyvinul vodní čerpadlo provozované větrnými mlýny a je považován za jednoho z tvůrců geologie.

Byl neúnavným pracovníkem, univerzálním spisovatelem dopisů (měl více než 600 korespondentů), vlastencem a kosmopolitou, velkým vědcem a jednou z největších osobností západní vědy a civilizace.

Zdroj: cs.wikipedia.org, www.britannica.com

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email