chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Nieuws

Osoby, ktoré predčasne ukončili vzdelávanie a odbornú prípravu v regiónoch EÚ

28/10/2020
door Peter Maľa
Taal: SK

Eurostat zverejnil údaje, podľa ktorých v roku 2019 predstavoval podiel osôb, ktoré predčasne ukončili vzdelávanie a odbornú prípravu v EÚ, na úrovni 10,2%. Znamená to, že každý desiaty človek vo veku od 18 do 24 rokov s úrovňou dosiahnutého vzdelania nie vyššou ako je nižšie sekundárne vzdelanie (ISCED 0 - 2) nebol zapojený do žiadneho ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy v priebehu štyroch týždňov pred uskutočnením prieskumu.

Cieľom stratégie Európa 2020 je znížiť mieru predčasného ukončovania školskej dochádzky v EÚ pod 10% do roku 2020. V roku 2019 bol tento podiel vo väčšine regiónov už pod 10%, pričom niektoré z najnižších podielov boli koncentrované vo východnej Európe a v regiónoch hlavných miest jednotlivých štátov.

Najnižší podiel osôb, ktoré predčasne ukončili vzdelávanie a odbornú prípravu zo všetkých regiónov EÚ bol zaznamenaný v regióne Jadranska Hrvatska v Chorvátsku (1,7%). Za týmto regiónom nasledoval región hlavného mesta Českej republiky spolu s regiónom Sostinės v Litve (obidva 1,9%) a región Kentriki Makedonia v Grécku (2,0%).

Najvyšší podiel osôb, ktoré predčasne ukončili vzdelávanie a odbornú prípravu, sa podľa Eurostatu často sústreďoval v ostrovných a / alebo okrajových regiónoch EÚ. Vyšší podiel týchto osôb bol zaznamenaný aj v bývalých priemyselných oblastiach v štátoch západnej Európy, napríklad v Provincia de Liège (Belgicko) alebo Nord-Pas de Calais (Francúzsko).

V rámci Slovenska eviduje Eurostat v tejto oblasti dáta z troch regiónov. V porovnaní s rokom 2015 sa v dvoch regiónov (Západné a Východné Slovensko) počet obyvateľov, ktorí predčasne ukončili vzdelávanie a odbornú prípravu, zvýšil. Najlepšie je na tom región Stredného Slovenska, kde bolo zaznamenaných 5,1% obyvateľov (7,7% v roku 2015). Za ním nasleduje Západné Slovensko so 6,3% (3,6% v roku 2015) a Východné Slovensko s 13,8% obyvateľov (10,4% v roku 2015).

Definíciu osoby, ktorá predčasne ukončila vzdelávanie a odbornú prípravu nájdete tu.

Údaje sú publikované v Eurostat regional yearbook — 2020 edition, kde sú uvedené štatistické údaje z rôznych oblastí z regiónov členských štátov EÚ, Spojeného kráľovstva, krajín Európskeho združenia voľného obchodu a kandidátskych krajín. Regionálne ukazovatele reprezentujú zistenia z oblasti populácie, zdravia, vzdelávania, trhu práce, životných podmienok, ekonomiky, podnikania, výskumu a inovácie, digitálnej spoločnosti, cestovného ruchu, doprava, životného prostredia a poľnohospodárstva.

 

Obrázok: Eurostat

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email