chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Karty konwersacji międzypokoleniowych

Taal: PL

Gepost door Nina Woderska

Karty do konwersacji międzypokoleniowych

Dla kogo? Dla trenerów, szkoleniowców. Dla wszystkich zainteresowanych!

Nawiązanie rozmowy jest dla wielu ludzi wyzwaniem, szczególnie kiedy z pozoru różni ich z rozmówcą wszystko – wiek, miejsce i czas, w którym dorastali, marzenia, cele czy doświadczenia życiowe. Zaobserwowałam, że najczęściej to tylko pierwszy krok jest najtrudniejszy, a różnice stają się często zaletą i prowadzą do głębszych dyskusji. Myśl do myśli, obserwacja do... i tak powstały Karty do konwersacji międzypokoleniowych.

Działanie zostało zrealizowae w ramach Akcja: Aktywizacja Stowarzyszenia STOP. 

Karty edukacyjne są przygotowane w taki sposób, aby każdy mógł samodzielnie poznać możliwości ich wykorzystania oraz wydrukować je na swoje szkolenie czy spotkanie (kilka wersji do druku). 

Budowa kart:

Na kartach o rozmiarze 10,5×14,8cm umieszczono ponad sto pytań, które podzielone zostały na pięć kategorii. 

Odrębność każdego z obszaru podkreślona jest także innym kolorem, tytułem oraz kształtem głównym widniejącym na karcie. Z uwagi na możliwość druku kart w jednym kolorze jest to istotne, ponieważ właśnie tak zastosowana forma graficzna pozwala na łatwe rozróżnienie tematów.

Drugą istotną kwestią jest wiek odbiorców – osoby starsze mogą mieć problemy ze wzrokiem, dlatego karty są czytelne zarówno graficznie, jak i tekstowo. Z kolei dla osób młodych, założono, że karty powinny być także ciekawe graficznie i nowoczesne w przekazie. Zastosowana kolorystyka wprowadza ciepłe odcienie czerwieni, żółci, zieleni i błękitu. Są to kolory, które są zarówno świeże, młodzieżowe, wyraziste, jak i kojarzące się z otwartością, szczerością i przyjaźnią. Z drugiej strony karty zostały zaprojektowane tak, by podczas drukowania nie marnowało się dużo tuszu. Zastosowany font to Aller.

Sposoby na korzystanie z kart

Talia liczy ponad 100 kart z różnorodnymi pytaniami, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie ich w różnych konfiguracjach i na wiele sposobów.

 • Można w nie “grać” zarówno w pojedynkę (jako element samopoznania), jak i w kilkuosobowych zespołach.  Decyzja z pewnością związana będzie z wieloma czynnikami. Szczególnie zachęcam jednak do wykorzystywania ich w parach.
 • Można zarówno korzystać z konkretnej talii, jak i zdać się na przypadek i losować kolejno karty z całego zestawu. Odpowiedź na pytanie czy rozmowa, która na podstawie tego pytania się wywiąże –  może trwać tak długo, jak rozmówcy mają chęć, ale i może zakończyć się we wskazanym (np. przez prowadzącego) czasie.

Tak, jak wskazana jest dowolność co do czasu prowadzenia rozmowy, liczby jej uczestników czy wykorzystanych kart, tak za konieczne uważam przestrzeganie kilku poniższych zasad:

 1. Możliwość powiedzenia “pas”
 2. Dobrowolność w odpowiadaniu na pytania zamieszczona na kartach jest bardzo ważna. Jeśli rozmówca nie chce (z jedynie mu znanych przyczyn) odpowiedzieć na dane pytanie, powinniśmy to uszanować. Karta ma zapraszać do rozmowy, a nie ją wymuszać.
 3. Szacunek. Ocenianie, krytykowanie, pouczanie, wyśmiewanie? Nie – zdecydowanie nie ma tutaj na to miejsca. Postaraj się, by Twój rozmówca w twojej obecności czuł się bezpiecznie, a z pewnością będziesz mógł liczyć na to samo. Dobra atmosfera pełna otwartości i życzliwości jest bardzo ważna.
 4. Uważność. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po karty, to wyłącz telefon, skup się na Twoim rozmówcy i postaraj się aktywnie wysłuchać tego, co ma Ci do powiedzenia. Być może będziesz pierwszą osobą, której się zwierzy i opowie o doświadczeniach ze swojego życia.
 5. Poufność. Jeśli rozmówca nie postanowi inaczej, wszystko, co zostanie wypowiedziane, powinno pozostać pomiędzy wami.
Auteurs van het materiaal: 
Nina Woderska, Agnieszka Robakowska, Anna Grabarz
Wydawca: Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP
Publicatiedatum:
maandag, 14 september, 2020
Taal van het document
Type materiaal: 
Mogelijkheden en bronnen
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 4 van 4 weergegeven
 • afbeelding van Monika Hausman-Pniewska
  Świetny materiał, dziękuję. Na pewno przyda nam się w naszych działaniach z seniorami,. W swojej pracy trenerskiej często korzystam z tego typu narzędzi, bo pięknie otwierają ludzi, dają nowe przestrzenie do refleksji i dialogu. Udostępniłam je również w bibliotekarskiej grupie Rozmowy przy wspólnym stole,  jako inspiracje do rozmów właśnie. 
 • afbeelding van Nina Woderska
  Bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że będą dobrym "otwieraczem" dla Uczestników i Uczestniczek Twojego projektu :) Bardzo proszę o informację zwrotną. Może pojawią się nowe pytania? :)
 • afbeelding van Monika Sulik
  Droga Nino najpiękniej dziękuję za ten fantastyczny  materiał i za inspirację - Kolejna pereła!!Jestem w ciągłym niedosycie kontaktu z Tobą i marzę o wspólnym projekcie. Moc uscisków przesyłam !
 • afbeelding van Nina Woderska
  Dziękuję Moniko. :) Wspólny projekt to tylko kwestia czasu - zdecydowanie!
  Pozdrowienia!